Aleksander Antoni Jan Rożniecki, znany również jako herb Rola, był postacią niezwykle istotną w historii Polski. Urodził się 12 lutego 1774 roku, lub według niektórych źródeł, 1 stycznia 1771 roku, w Warszawie.
W ciągu swojego życia, które zakończyło się 24 lipca 1849 roku, również w Warszawie, Rożniecki osiągnął znaczące sukcesy jako generał jazdy Wojska Polskiego. Jego kariera wojskowa wiązała się z wieloma wydarzeniami historycznymi, w których brał czynny udział.
Poza działalnością wojskową, Aleksander Rożniecki był również członkiem Rady Państwa Imperium Rosyjskiego, co podkreśla jego wpływ oraz znaczenie w polityce tamtych czasów. Jego życie i osiągnięcia pozostają istotnym elementem polskiego dziedzictwa historycznego.
Życiorys
Aleksander Rożniecki to postać o bogatej historii wojskowej i patriotycznej. Był absolwentem Korpusu Kadetów, a swoją wojskową karierę rozpoczął w 1788 roku jako członek gwardii konnej. Już w 1789 roku awansował na podporucznika, a następnie przeniósł się do 4 Brygady Kawalerii Narodowej, gdzie jako kapitan brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku. To czas, kiedy zaczął angażować się w sprzysiężenie insurekcyjne, a w trakcie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku szczególnie wyróżnił się swoją bojowością oraz patriotyzmem, co pozwoliło mu na zdobycie stopnia wicebrygadiera.
W 1798 roku Rożniecki dołączył do Legionów Polskich jako pułkownik i brał udział w kampaniach lat 1799 i 1801 w Legii Naddunajskiej, a wkrótce stał się generałem brygady i czasowym dowódcą Legii. Po zakończeniu działalności Legionów Polskich, kontynuował służbę w korpusie generała Masseny, uczestnicząc w licznych kampaniach na terenie Włoch i Niemiec, gdzie zyskał sławę w bitwie pod Castelfranco w 1805 roku.
W 1806 roku dołączył do wojska polskiego Księstwa Warszawskiego. W 1807 roku został inspektorem kawalerii, a także otrzymał generał jakieś odznaczenia. W trakcie wojny austriacko-polskiej w 1809 roku, zademonstrował swoje talenty taktyczne i śmiały manewr, zaczynając od Raszyna. Jego oddział jako pierwszy dotarł do Krakowa 14 lipca, przełamując opór Austriaków przed zwycięskim wkroczeniem księcia Poniatowskiego. Działając w Małopolsce Wschodniej, powołał administrację wojskową i cywilną.
Od 1810 roku pełnił funkcję generała dywizji, kierując wywiadem przeciwko Rosji. Był członkiem loży Wielkiego Wschodu Narodowego Księstwa Warszawskiego, a w 1821 roku był jej ostatnim wielkim mistrzem. W wyprawie na Moskwę w 1812 roku był dowódcą 4 Lekkiej Dywizji Jazdy w IV Korpusie Jazdy Odwodowej Wielkiej Armii, biorąc udział w bitwach pod Mirem i Borodino. W 1813 roku sprawował funkcję szefa sztabu VIII Korpusu w kampanii niemieckiej, gdzie został ranny pod Lipskiem i wzięty do niewoli rosyjskiej.
Po 1815 roku w Królestwie Polskim został dowódcą Jazdy, a w 1816 roku dodatkowo organizował i dowodził Korpusem Żandarmerii. Jego działalność obejmowała działania policyjno-szpiegowskie, w których zwalczał rzeczywiste spiski, a także posługiwał się metodami prowokacji i korupcji. Wszyscy go znienawidzili jako organizatora i szefa tajnej policji carskiej, która prześladowała polskich bojowników i działaczy konspiracyjnych. Na wniosek Rożnieckiego, przy wsparciu Nikołaja Nowosilcowa oraz Mateusza Lubowidzkiego, powołano Biuro Centralne Policji dla Warszawy i Królestwa Polskiego.
Po wybuchu powstania listopadowego uciekł z Warszawy i zaciągnął się do armii carskiej, a także został członkiem rosyjskiej Rady Państwa. Po pewnym czasie powrócił do Warszawy, gdzie zmarł. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w katakumbach za 7 filarem.
Odznaczenia
Aleksander Rożniecki posiadał szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczyły o jego zasługach i osiągnięciach. Oto lista jego wyróżnień:
- Order Świętego Aleksandra Newskiego, który otrzymał w Rosji w 1820 roku,
- Order Świętego Włodzimierza II klasy, przyznany w Rosji w 1818 roku,
- Order Świętej Anny I klasy z brylantami, nadany w Rosji w 1819 roku,
- Order Świętego Stanisława I klasy, przyznany przez Aleksandra I Romanowa w 1815 roku,
- Order Wojskowy Księstwa Warszawskiego II klasy, nadany w 1809 roku,
- Order Orła Białego, który otrzymał w 1829 roku,
- Order Legii Honorowej IV i V klasy, nadany we Francji w 1809 roku,
- Order Korony Żelaznej III klasy, przyznany w Lombardii/Francji,
- Order Obojga Sycylii I klasy, otrzymany w Neapolu,
- Order Orła Czerwonego IV klasy, nadany w Prusach,
- Znak Honorowy za 35 lat służby, przyznany w 1830 roku.
Przypisy
- Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego. Zamek Królewski w Warszawie, 2013. s. 291.
- Zbigniew Dunin-Wilczyński: Order Św. Stanisława, Warszawa, 2006. s. 219.
- Marek Minakowski: Aleksander Antoni Jan Rożniecki h. Rola. sejm-wielki.pl. [dostęp 18.11.2018 r.]
- Hanna Dylągowa, Mateusz Lubowidzki, w: Polski Słownik Biograficzny, 1973, t. XVIII, s. 74.
- Marian Brandys, „Koniec świata szwoleżerów”, tom 1, s. 90–95.
- Stanisław Łoza. Order Obojga Sycylii zwany Neapolitańskim. „Żołnierz Polski. Pismo poświęcone czynowi i doli żołnierza polskiego”. Nr 18 (350). Rok V. 1923. s. 16.
- ZbigniewZ. Zacharewicz ZbigniewZ., Aleksander Rożniecki [online], Internetowy Polski Słownik Biograficzny, 1991 [dostęp 29.12.2020 r.]
- Przepisy o znaku honorowym niemniej Lista imienna generałów, oficerów wyższych i niższych oraz urzędnikow wojskowych, tak w służbie będących, jako też dymisjonowanych, znakiem honorowym ozdobionych w roku 1830. Warszawa, 1830.
- Rocznik woyskowy królestwa polskiego na rok 1827. Warszawa: Drukarnia Wojskowa, 1827. s. 5.
- Stanisław Małachowski-Łempicki, Wykaz polskich lóż wolnomularskich oraz ich członków w latach 1738–1821, Kraków 1929, s. 24.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Symcha Rotem | Stefan Szlaszewski | Wincenty Czamarczan | Zygmunt Braude | Czesław Krzowski | Henryk Kożuchowski | Ryszard Widelski | Jadwiga Obrembalska | Sławomir Bittner | Kazimierz Moniuszko | Franciszek Koss | Juliusz Dziewulski | Aleksander Kierski | Jan Lenart | Józef Joachim Grabiński | Ignacy Wądołkowski | Piotr Kwiatkowski | Sławomir Petelicki | Aleksander Cesarski | Józef HurtigOceń: Aleksander Rożniecki