Aleksander Rożniecki


Aleksander Antoni Jan Rożniecki, znany również jako herb Rola, był postacią niezwykle istotną w historii Polski. Urodził się 12 lutego 1774 roku, lub według niektórych źródeł, 1 stycznia 1771 roku, w Warszawie.

W ciągu swojego życia, które zakończyło się 24 lipca 1849 roku, również w Warszawie, Rożniecki osiągnął znaczące sukcesy jako generał jazdy Wojska Polskiego. Jego kariera wojskowa wiązała się z wieloma wydarzeniami historycznymi, w których brał czynny udział.

Poza działalnością wojskową, Aleksander Rożniecki był również członkiem Rady Państwa Imperium Rosyjskiego, co podkreśla jego wpływ oraz znaczenie w polityce tamtych czasów. Jego życie i osiągnięcia pozostają istotnym elementem polskiego dziedzictwa historycznego.

Życiorys

Aleksander Rożniecki to postać o bogatej historii wojskowej i patriotycznej. Był absolwentem Korpusu Kadetów, a swoją wojskową karierę rozpoczął w 1788 roku jako członek gwardii konnej. Już w 1789 roku awansował na podporucznika, a następnie przeniósł się do 4 Brygady Kawalerii Narodowej, gdzie jako kapitan brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku. To czas, kiedy zaczął angażować się w sprzysiężenie insurekcyjne, a w trakcie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku szczególnie wyróżnił się swoją bojowością oraz patriotyzmem, co pozwoliło mu na zdobycie stopnia wicebrygadiera.

W 1798 roku Rożniecki dołączył do Legionów Polskich jako pułkownik i brał udział w kampaniach lat 1799 i 1801 w Legii Naddunajskiej, a wkrótce stał się generałem brygady i czasowym dowódcą Legii. Po zakończeniu działalności Legionów Polskich, kontynuował służbę w korpusie generała Masseny, uczestnicząc w licznych kampaniach na terenie Włoch i Niemiec, gdzie zyskał sławę w bitwie pod Castelfranco w 1805 roku.

W 1806 roku dołączył do wojska polskiego Księstwa Warszawskiego. W 1807 roku został inspektorem kawalerii, a także otrzymał generał jakieś odznaczenia. W trakcie wojny austriacko-polskiej w 1809 roku, zademonstrował swoje talenty taktyczne i śmiały manewr, zaczynając od Raszyna. Jego oddział jako pierwszy dotarł do Krakowa 14 lipca, przełamując opór Austriaków przed zwycięskim wkroczeniem księcia Poniatowskiego. Działając w Małopolsce Wschodniej, powołał administrację wojskową i cywilną.

Od 1810 roku pełnił funkcję generała dywizji, kierując wywiadem przeciwko Rosji. Był członkiem loży Wielkiego Wschodu Narodowego Księstwa Warszawskiego, a w 1821 roku był jej ostatnim wielkim mistrzem. W wyprawie na Moskwę w 1812 roku był dowódcą 4 Lekkiej Dywizji Jazdy w IV Korpusie Jazdy Odwodowej Wielkiej Armii, biorąc udział w bitwach pod Mirem i Borodino. W 1813 roku sprawował funkcję szefa sztabu VIII Korpusu w kampanii niemieckiej, gdzie został ranny pod Lipskiem i wzięty do niewoli rosyjskiej.

Po 1815 roku w Królestwie Polskim został dowódcą Jazdy, a w 1816 roku dodatkowo organizował i dowodził Korpusem Żandarmerii. Jego działalność obejmowała działania policyjno-szpiegowskie, w których zwalczał rzeczywiste spiski, a także posługiwał się metodami prowokacji i korupcji. Wszyscy go znienawidzili jako organizatora i szefa tajnej policji carskiej, która prześladowała polskich bojowników i działaczy konspiracyjnych. Na wniosek Rożnieckiego, przy wsparciu Nikołaja Nowosilcowa oraz Mateusza Lubowidzkiego, powołano Biuro Centralne Policji dla Warszawy i Królestwa Polskiego.

Po wybuchu powstania listopadowego uciekł z Warszawy i zaciągnął się do armii carskiej, a także został członkiem rosyjskiej Rady Państwa. Po pewnym czasie powrócił do Warszawy, gdzie zmarł. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w katakumbach za 7 filarem.

Odznaczenia

Aleksander Rożniecki posiadał szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczyły o jego zasługach i osiągnięciach. Oto lista jego wyróżnień:

  • Order Świętego Aleksandra Newskiego, który otrzymał w Rosji w 1820 roku,
  • Order Świętego Włodzimierza II klasy, przyznany w Rosji w 1818 roku,
  • Order Świętej Anny I klasy z brylantami, nadany w Rosji w 1819 roku,
  • Order Świętego Stanisława I klasy, przyznany przez Aleksandra I Romanowa w 1815 roku,
  • Order Wojskowy Księstwa Warszawskiego II klasy, nadany w 1809 roku,
  • Order Orła Białego, który otrzymał w 1829 roku,
  • Order Legii Honorowej IV i V klasy, nadany we Francji w 1809 roku,
  • Order Korony Żelaznej III klasy, przyznany w Lombardii/Francji,
  • Order Obojga Sycylii I klasy, otrzymany w Neapolu,
  • Order Orła Czerwonego IV klasy, nadany w Prusach,
  • Znak Honorowy za 35 lat służby, przyznany w 1830 roku.

Przypisy

  1. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego. Zamek Królewski w Warszawie, 2013. s. 291.
  2. Zbigniew Dunin-Wilczyński: Order Św. Stanisława, Warszawa, 2006. s. 219.
  3. Marek Minakowski: Aleksander Antoni Jan Rożniecki h. Rola. sejm-wielki.pl. [dostęp 18.11.2018 r.]
  4. Hanna Dylągowa, Mateusz Lubowidzki, w: Polski Słownik Biograficzny, 1973, t. XVIII, s. 74.
  5. Marian Brandys, „Koniec świata szwoleżerów”, tom 1, s. 90–95.
  6. Stanisław Łoza. Order Obojga Sycylii zwany Neapolitańskim. „Żołnierz Polski. Pismo poświęcone czynowi i doli żołnierza polskiego”. Nr 18 (350). Rok V. 1923. s. 16.
  7. ZbigniewZ. Zacharewicz ZbigniewZ., Aleksander Rożniecki [online], Internetowy Polski Słownik Biograficzny, 1991 [dostęp 29.12.2020 r.]
  8. Przepisy o znaku honorowym niemniej Lista imienna generałów, oficerów wyższych i niższych oraz urzędnikow wojskowych, tak w służbie będących, jako też dymisjonowanych, znakiem honorowym ozdobionych w roku 1830. Warszawa, 1830.
  9. Rocznik woyskowy królestwa polskiego na rok 1827. Warszawa: Drukarnia Wojskowa, 1827. s. 5.
  10. Stanisław Małachowski-Łempicki, Wykaz polskich lóż wolnomularskich oraz ich członków w latach 1738–1821, Kraków 1929, s. 24.

Oceń: Aleksander Rożniecki

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:20