Adolf Schuch


Adolf Szuch, znany również jako Schuch, to postać o niezwykłym dorobku w dziedzinie architektury i wojskowości. Urodził się 16 czerwca 1792 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 1 grudnia 1880 roku w tym samym mieście, co podkreśla jego silne związki z rodzinną stolicą.

Był nie tylko utalentowanym architektem, ale również oficerem wojsk Królestwa Polskiego, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i zaangażowaniu w rozwój kraju. Jego działalność zawodowa i wojskowa pozostawiła trwały ślad w historii Polski.

Życiorys

Adolf Schuch był synem Jana Chrystiana Schucha herbu Pracydar oraz Ludwiki z domu Wolska. Jego ojciec pełnił funkcję nadwornego ogrodnika saskich władców oraz był królewskim architektem. Młody Adolf rozpoczął edukację w szkole przy zborze ewangelicko-augsburskim, a następnie uczęszczał do Szkoły Elementarnej Artylerii i Inżynierii, która istniała w latach 1809–1813. W swojej karierze zawodowej brał udział przy budowie twierdzy modlińskiej.

W 1817 roku podjął studia w Paryżu, gdzie miał okazję zwiedzić między innymi półwysep Apeniński, Rzym, Mediolan oraz Florencję. Po zakończeniu nauki, w 1824 roku, powrócił do ojczyzny i został mianowany budowniczym miasta Warszawy.

W czasie powstania listopadowego, Adolf służył w Gwardii Narodowej, gdzie osiągnął stopień porucznika w baterii artylerii. W styczniu 1831 roku objął stanowisko wiceprezydenta powstańczej Warszawy, nadzorując pracę ówczesnej policji. Po zakończeniu powstania, w ramach represji, władze zaborcze skonfiskowały mu folwark mokotowski.

Adolf Schuch znalazł swoje miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu ewangelickim, gdzie został pochowany w alei 7, grób 15.

Życie prywatne

Adolf Schuch, w swoim życiu osobistym, był mężem Elżbiety Wiktorii, z domu Fukier. Wspólnie wychowali dwóch synów: Floriana Adolfa Dionizego oraz Władysława Teofila Grzegorza.

Ważniejsze prace

Do najważniejszych osiągnięć Adolfa Schucha w dziedzinie architektury należy zaliczyć kilka znaczących projektów, które wpłynęły na krajobraz Warszawy. Wśród nich znajdują się:

Przypisy

  1. WoltersW. Kluwer WoltersW., Przejęcie dziedzictwa tradycji i nadanie imienia patrona Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. [online], OpenLEX [dostęp 07.03.2021 r.]
  2. Eugeniusz Szulc: Cmentarze ewangelickie w Warszawie. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989 r., s. 21. ISBN 83-03-02835-9.

Oceń: Adolf Schuch

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:7