Jerzy Wojciech Piskorz-Nałęcki, urodzony 5 marca 1930 roku w stolicy Polski, Warszawie, był wybitną postacią w dziedzinie inżynierii. Jego życie zakończyło się 26 września 2019 roku w Szczecinie, gdzie pozostawił po sobie bogate dziedzictwo zawodowe.
Był nie tylko inżynierem ze stopniem doktora nauk technicznych, ale także projektantem statków morskich, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w rozwój branży morskiej w Polsce. Jego kreatywność doprowadziła do licznych wynalazków, które znalazły zastosowanie w praktyce.
Piskorz-Nałęcki angażował się również w pracę pedagogiczną i publicystyczną, co potwierdza jego niezwykle wszechstronny talent oraz zaangażowanie w przekazywanie wiedzy. Warto również zaznaczyć, że był posłem na Sejm PRL w VI i VII kadencji, co wskazuje na jego aktywność w życiu publicznym i politycznym kraju.
Życiorys
Jerzy Piskorz-Nałęcki, po ukończeniu w 1947 roku gimnazjum w Warszawie, a następnie w 1950 roku Państwowego Liceum Budownictwa Okrętowego „Conradinum” w Gdańsku, rozpoczął naukę na studiach w Instytucie Inżynierów Floty Morskiej w Odessie. Znalazł się tu na Wydziale Budowy Okrętów, który ukończył z wyróżnieniem w 1956 roku, zdobywając tytuł inżyniera. Warto dodać, że w 1966 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.
Praca zawodowa Jerzego Piskorza-Nałęckiego rozpoczęła się w maju 1956 roku w Stoczni Szczecińskiej, gdzie zajął stanowisko mistrza na Wydziale Obróbki Kadłubów. Jego kariera ewoluowała w kierunku technologii, konstrukcji, aż w końcu do rangi głównego projektanta, a następnie Dyrektora Technicznego. Przez 18 lat pełnił funkcję Generalnego Projektanta i Kierownika Biura Projektowo-Konstrukcyjnego Stoczni.
W jego osobistym dorobku projektowym znajdziemy wiele istotnych jednostek, takich jak:
- drobnicowiec typu „Kolejarz” o nośności 14250 DWT,
- masowiec typu „Zagłębie Dąbrowskie” – 15600 DWT,
- masowiec typu „Azteca” – 26000 DWT,
- drobnicowiec typu „Bailundo” – 16100 DWT,
- chemikaliowiec typu „Bow Fortune” – 28000 DWT, który jako jeden z najnowocześniejszych na świecie w swoim czasie został ogłoszony przez pismo „Machine Engineering/Log” statkiem roku 1975, a Jerzy Piskorz-Nałęcki zdobył Nagrodę Państwową II stopnia,
- MS Bieszczady – szesnastotysięcznik (1968),
- w oparciu o jego projekty Stocznia zbudowała 34 statki dla armatorów z Polski, Czech, Słowacji, Meksyku, Portugalii i Norwegii.
W 1982 roku założył swoje prywatne biuro projektowe „Marine Consultants”, gdzie opracowano projekt masowca „Ziemia Górnośląska” – 26 000 DWT. Na jego podstawie zbudowano trzy jednostki tego typu w stoczni „Pendik” w Stambule, w Turcji, dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Jerzy Piskorz-Nałęcki stworzył także projekty dwu systemów wydobywania konkrecji polimetalowych z dna Pacyfiku z głębokości 4000 m oraz projekt statku z pomocniczym napędem rotorowym.
W latach 1991–1995 prowadził własną firmę „Marmet” w Szczecinie, która specjalizowała się w projektowaniu i budowie statków. Na tym etapie współpracował z Stocznią Szczecińską oraz stoczniami niemieckimi, dostarczając im sekcje kadłubów oraz wysyłając zespoły pracowników do ich montażu. Od 1993 roku pełnił rolę właściciela i projektanta firmy projektowo-konsultingowej „Marcon”, gdzie opracowano projekt statku szkolno-badawczego „Nawigator XXI”, zbudowanego w 1997 roku przez Gdańską Stocznię „Remontową” dla Akademii Morskiej w Szczecinie.
Jerzy Piskorz-Nałęcki był nie tylko inżynierem, ale także wykładowcą. W latach 1976–1991 prowadził zajęcia z projektowania okrętów, a następnie, w latach 1994–1995, wykładał w Akademii Morskiej w Szczecinie. Jego działalność naukowa zaowocowała publikacjami, takimi jak książka „Niezatapialność statków” (Wydawnictwo Morskie 1976) oraz skrypt „Projektowanie statków morskich” (Wydawnictwo Politechniki Szczecińskiej 1981–1982). Posiadał 35 patentów krajowych i zagranicznych oraz liczne publikacje w fachowych czasopismach i referaty na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach.
Jerzy Piskorz-Nałęcki to również autor książek „Potopy” (2005) oraz „Prawdziwa historia Arki Noego” (2007), obie przetłumaczone na język angielski. Był współtwórcą Pomnika Czynu Polaków w Szczecinie. W latach 1972–1980 zasiadał w Sejmie PRL VI i VII kadencji, gdzie był inicjatorem i autorem ustawy o polskiej morskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku, a także współautorem ustawy o morskiej granicy państwa. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Jerzy Piskorz-Nałęcki został odznaczony wieloma nagrodami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zmarł 26 września 2019 roku, a jego miejsce spoczynku to cmentarz Centralny w Szczecinie (kwatera 12 A), gdzie został pochowany 1 października tego samego roku.
Życie prywatne
Jerzy Piskorz-Nałęcki był synem Józefa i Janiny. Jego ojciec, Józef, był osobą zaangażowaną w Polską Organizację Wojskową. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a następnie służył jako oficer w Wojsku Polskim. W czasach okupacji został aresztowany i osadzony w Pawiaku. Niestety, w październiku 1942 roku został publicznie powieszony przez hitlerowców w Warszawie.
Od 1955 roku Jerzy był żonaty z Ludmiłą, z domu Zubricka. Jej edukacja na Uniwersytecie Wrocławskim zakończyła się uzyskaniem tytułu doktora nauk humanistycznych. Ludmiła została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz innymi odznaczeniami za swoje osiągnięcia.
W roku 2005 małżeństwo Piskorz-Nałęckich otrzymało Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie z rąk Prezydenta RP. Para ma jednego syna, Wojciecha.
Publikacje
Lista publikacji autorstwa Jerzego Piskorza-Nałęckiego zawiera kilka znaczących dzieł, które przyczyniły się do rozwoju literatury morskiej w Polsce.
- Niezatapialność statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976,
- Projektowanie statków morskich, Wydawnictwo Politechniki Szczecińskiej, Szczecin 1981–1982,
- Prawdziwa Historia Arki Noego, Wydawnictwo LINK, Szczecin 2007,
- Potopy, Wydawnictwo LINK, Szczecin 2009.
Przypisy
- Informacja o śmierci Jerzego Piskorz-Nałęckiego.
- Miejsce spoczynku Jerzego Piskorz-Nałęckiego.
- a b Jerzy Piskorz-Nałęcki. rejestry-notarialne.pl.
- E. C.. „Bieszczady” na... morzu!. „Nowiny”, s. 3, Nr 177 z 27.07.1968 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Antoni Garnuszewski | Leon Karasiński | Stanisław Żaryn (architekt) | Marcin Weinfeld | Józef Balicki | Bolesław Orgelbrand | Mieczysław Pożaryski | Jan Słyk | Jerzy Trybulski | Hanna Szmalenberg | Jan Mizerski | Józef Hiż | Marek Maniecki | Piotr Brukalski | Andrzej Glass | Maurycy Mitte | Jan Karbowski (inżynier) | Adolf Schuch | Szczepan Baum | Romuald GuttOceń: Jerzy Piskorz-Nałęcki