Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie (Ochota)


Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie jest rzymskokatolicką wspólnotą, która wchodzi w skład dekanatu ochockiego, będącego częścią archidiecezji warszawskiej. Należy ona do metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego, a obsługują ją księża archidiecezjalni.

Głównym obiektem parafialnym jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który zlokalizowany jest w malowniczym otoczeniu, przy placu Narutowicza. To miejsce nie tylko stanowi centrum życia religijnego, ale także kulturowego dla lokalnej społeczności.

Historia parafii

Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie, z siedzibą w Ochocie, ma bogatą historię, która zaczęła się 7 marca 1918 roku. To właśnie wtedy ks. abp Aleksander Kakowski erygował tę wspólnotę przy wówczas budowanym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Wcześniej mieszkańcy Ochoty oraz pobliskich okolic poszukiwali duchowych potrzeb w kościołach znajdujących się na Woli i Koszykach.

Początkowo planowano, aby kościół ten, będący pomnikiem upamiętniającym pięćdziesięciolecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, powstał w pobliżu Śródmieścia. Jed however, mieszkańcy Ochoty oraz Nowoczystego zmienili tę koncepcję, wymuszając lokalizację przy ulicy Grójeckiej.

Kościół parafialny

Kościół parafialny, będący sercem tej wspólnoty, zrealizowany został według planów architekta Oskara Sosnowskiego w latach 1911–1938. Niestety, obiekt ten doznał znacznych uszkodzeń podczas II wojny światowej, lecz został pieczołowicie odbudowany w latach 1946–1960. Przez następne dekady kontynuowano prace nad jego wystrojem, dodając różne elementy, które wzbogaciły wnętrze kościoła.

W bezpośrednim pobliżu świątyni funkcjonują także inne budynki. Znajduje się tam gabinet kancelarii parafialnej, a ponadto dwa obiekty przeznaczone na spotkania wiernych. Do nich należy Sala św. Faustyny oraz budynek, w którym znajdują się sale poświęcone św. Cecylii, Niepokalanej, ministrantom, Akcji Katolickiej oraz kawiarenka, gdzie parafianie mogą spędzać czas razem.

Obszar parafii

Granice parafii

Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie obejmuje specyficzny fragment Ochoty. Zasięg parafii rozciąga się mniej więcej od skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Banacha do położenia na przecięciu Alej Jerozolimskich z ul. M. Grzymały-Sokołowskiego. Granice te obejmują również plac Zawiszy, a także róg ul. Krzywickiego z ul. Filtrową.

Sąsiednie parafie

Na wschodzie parafia sąsiaduje z parafią św. Alojzego Orione, której granica przebiega przez ul. Raszyńską i Stację Filtrów. Równocześnie z parafią Najświętszego Zbawiciela graniczy od strony północnej, przez ul. Krzywickiego. Na południowym wschodzie sąsiaduje z parafią św. Andrzeja Boboli, gdzie granica przebiega przez ul. Wawelską oraz Żwirki i Wigury.

Od południa parafia św. Jakuba Apostle graniczy z parafią Opatrzności Bożej, z której granice zawierają się w ul. Banacha. Natomiast w kierunku południowego zachodu spotykamy parafię NMP Królowej Świata. Granica tej wspólnoty znajduje się przez ulice Rokosowską oraz park Zachodni.

Na północnym zachodzie styka się zaś z parafią św. Stanisława Biskupa, do której mieszkańcy parafii św. Jakuba należeli przed jej powołaniem. Granice tej parafii współdzielone są też z parafią św. Klemensa, przy czym granica biegnie przez tory kolei średnicowej.

Duszpasterze

Pierwszym proboszczem parafii był ks. Jakub Dąbrowski, który złożył swoją posługę aż do tragicznej śmierci, kiedy to kościół został trafiony podczas bombardowania. Wraz z kapłanami parafialnymi, na początku XXI wieku, w parafii aktywnie działało wielu rezydentów, którzy pełnili ważne funkcje w kurii metropolitalnej oraz w episkopacie. Wśród nich wyróżniają się: Zygfryd Landowski, Andrzej Łaguna, Władysław Jabłoński, ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, Roman Trzciński oraz Tadeusz Bożełko. Warto również wspomnieć o ks. prof. Waldemarze Chrostowskim, który również mieszka na terenie parafii.

Postać św. Faustyny Kowalskiej jest ściśle związana z parafią św. Jakuba oraz kościołem. Kiedy zdecydowała się na wstąpienie do zakonu, przybyła do Warszawy i w pierwszej kolejności trafiła do zauważonego z dworca kościoła. Był to kościół Niepokalanego Poczęcia, a ksiądz, który według wizji św. Faustyny miał ją dalej pokierować, to proboszcz Jakub Dąbrowski. To szczególne wydarzenie upamiętnia tablica, która wisi w kościele, przypominając o znaczących momentach w historii parafii.

Działalność parafii

W ramach działalności wspólnoty parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie (Ochota), nieprzerwanie rozwija się duszpasterstwo akademickie, które jest ściśle związane z różnorodnymi wspólnotami, takimi jak Ruch Światło-Życie oraz ewangelizacyjna „Woda Życia”, która nawiązuje do ruchów charyzmatycznych. Parafia stawia też na działalność wielu innych grup i ruchów katolickich, w tym młodzieżowej wspólnoty Ruchu Światło-Życie (Oaza), grupy Akcji Katolickiej, „Totus Tuus”, „Ja Jestem”, a także grupy biblijnej oraz zespołu charytatywnego. Warto wspomnieć, że schola parafialna, prowadzona przez Jakuba Szafrańskiego, oraz schola akademicka, odgrywają kluczową rolę w życiu duchowym wspólnoty.

Podobnie jak inne parafie w Kościele katolickim, św. Jakuba angażuje się także w prowadzenie nauczania przedmałżeńskiego oraz spotkań dla zakochanych. W ten sposób organizowane są różnorodne kursy katolickie, takie jak kurs Alfa, czy spotkania rodzinne, które mają na celu umocnienie więzi i rozwoju duchowego uczestników.

Na terenie parafii prowadzą swoją działalność również Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Ich dom zakonny „Wspólnota Jana Pawła II” zlokalizowany jest przy Grójeckiej 38, zaś „Wspólnota Opatrzności Bożej” mieszka przy Grójeckiej 45. Również Siostry Dominikanki Misjonarki Jezusa i Maryi mają swoje miejsce przy ul. Grójeckiej 43. Warto również zwrócić uwagę na Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności, które prowadzi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. ks. Franciszka Toporskiego, zlokalizowany w sąsiedztwie kościoła.

Księża z parafii św. Jakuba pełnią również funkcję kapelanów w placówkach takich jak Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny, co dodatkowo podkreśla ich zaangażowanie w pomoc i duchowe wsparcie osobom potrzebującym.

Przypisy

  1. Historia Parafii. [w:] Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie [on-line]. parafiajakuba.pl/historia-parafii/. [dostęp 09.06.2016 r.]
  2. Irena Świerdzewska. Śladami s. Faustyny. „Idziemy”, 15.04.2007 r. Wydawnictwo Warszawsko-Praskie.
  3. Grzegorz Kalwarczyk: Przynależność ulic, alei, placów Warszawy do parafii rzymskokatolickich: rok 2006. Warszawa: Instytut Wydawniczy "Pax", 2006.
  4. Jarosław Zieliński. Z dziejów Ochoty. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. „Ochotnik”. 7 (3), s. 4-5, marzec 2005.
  5. Ruch Światło-Życie w parafii św. Jakuba. [dostęp 28.10.2015 r.]
  6. Parafia Św. Jakuba Apostoła na Ochocie. [w:] Struktura [on-line]. Archidiecezja Warszawska. [dostęp 28.10.2015 r.]
  7. Schola akademicka św. Jakuba. [dostęp 28.10.2015 r.]
  8. Domy zakonne w Polsce. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. [dostęp 21.02.2012 r.]
  9. Strona oficjalna - Schola Parafialna. parafiajakuba.pl. [dostęp 21.01.2013 r.]
  10. Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. [dostęp 28.10.2015 r.]
  11. Krótka historia parafii Świętego Jakuba. Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie. [dostęp 28.10.2015 r.]

Oceń: Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie (Ochota)

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:23