Pałacyk Śleszyńskich w Warszawie


Pałacyk Śleszyńskich to wyjątkowa budowla, która znajduje się w sercu Warszawy, przy Alejach Ujazdowskich 25. Warto zwrócić uwagę na jego architekturę oraz historyczne znaczenie w kontekście stolicy.

Obiekt ten, oprócz swojego estetycznego uroku, jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu i odzwierciedla bogatą historię Warszawy.

Historia

Pałacyk Śleszyńskich w Warszawie ma bogatą historię, która sięga 1826 roku, gdy to zbudowany został według koncepcji Antonia Corazziego. Jego pierwszym właścicielem był kapitan batalionu saperów, Stanisław Śleszyński, który mieszkał tam wraz ze swoją żoną, Gertrudą Emilią z Jakubowskich. Śleszyński wprowadził wiele innowacji w okolicy, w tym był pomysłodawcą pobliskiej Doliny Szwajcarskiej.

Rodzina Śleszyńskich była właścicielem posiadłości aż do 1852 roku. W 1840 roku w pałacu funkcjonował konsulat Wielkiej Brytanii. Z biegiem lat nieruchomość przeszła w ręce wielu znanych rodów, w tym Lesserów, Potockich i Kirchmajerów.

Charakterystycznym elementem architektonicznym budynku jest monumentalny portyk, który wyróżnia go spośród innych obiektów. Budynek, niestety, uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, jednak został odbudowany w latach 1947–1948 według projektu wybitnych architektów, Heleny i Szymona Syrkusów. W 1965 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków, co przyczyniło się do jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii tego miejsca było połączenie nieruchomości z sąsiednim budynkiem, który zlokalizowany jest przy Al. Ujazdowskich 23, znanym jako willa Gawrońskich. Ta kompleksowa adaptacja miała na celu przekształcić budynek w siedzibę ambasady Jugosławii, a obecnie znajduje się tam ambasada Serbii.

Przypisy

  1. a b Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 30.09.2020 r. Woj. mazowieckie [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 24. [dostęp 13.12.2020 r.]
  2. Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 204.
  3. Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 203.
  4. Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 201–202.

Oceń: Pałacyk Śleszyńskich w Warszawie

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:20