Zdzisław Macierewicz to postać polskiego życia akademickiego i naukowego, której wkład w dziedzinę chemii i edukacji pozostaje znaczący. Urodził się 28 kwietnia 1907 roku w Warszawie i spędził tam większość swojego życia, aż do swojej śmierci, która miała miejsce 11 listopada 1949 roku.
Jako chemik, Macierewicz pełnił rolę docenta na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kształcił nowe pokolenia naukowców. Jego zaangażowanie w działalność naukową zaowocowało przynależnością do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, co odzwierciedla jego pasję do badań oraz edukacji.
Macierewicz był również związany z chadecją, co wskazuje na jego zainteresowanie sprawami politycznymi oraz społecznymi. Co ciekawe, był ojcem znanego polityka Antoniego Macierewicza, który kontynuował dziedzictwo ojca w znaczący sposób, stając się prominentną postacią w polskiej polityce.
Życiorys
Urodziny Zdzisława Macierewicza miały miejsce jako syn Adama, który zajmował się miernictwem oraz był również drobnym właścicielem ziemskim i członkiem Ligi Narodowej, oraz Teresy z Grabowskich. Swoją edukację rozpoczął w gimnazjum humanistycznym znajdującym się w Lublinie. W latach 1926–1935 podejmował studia z zakresu chemii na Uniwersytecie Warszawskim, z wyjątkowym naciskiem na naukę pod okiem Wojciecha Świętosławskiego. Po zakończeniu studiów uzyskał dyplom uniwersytecki, a następnie pozostał na uczelni, gdzie rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Chemii Organicznej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym.
W 1939 roku obronił rozprawę doktorską, na którą składała się praca pod tytułem “Synteza laktonu substancji macierzystej jangoniny”. Jej przygotowanie odbyło się pod kierunkiem Wiktora Lampego i było efektem jego badań nad zsyntetyzowaniem macierzystego żółtego laktonu jangonowego z rośliny Micropiper methysticum. W trakcie II wojny światowej zaangażował się aktywnie w ruch oporu, stając się żołnierzem Armii Krajowej oraz uczestnicząc w tajnym nauczaniu na poziomie uniwersyteckim.
Powróciwszy w 1945 roku do pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, zrealizował badania na podstawie pracy poświęconej studiom nad dwucynamoilometanem. Z uwagi na sukcesy naukowe uzyskał stanowisko docenta, znajdując się w czołówce odbudowy gmachu chemii uniwersytetu, zniszczonego podczas działań wojennych. Jego wykłady z zakresu reakcji związków organicznych oraz metod syntezy organicznej stawiały go na czołowej pozycji w tej dziedzinie. Był pionierem w Polsce, jeśli chodzi o monograficzne prezentacje z mechanizmów reakcji chemicznych, które po jego śmierci ukazały się w formie książkowej pod tytułem “Reakcje chemiczne związków organicznych w świetle elektronowej teorii wiązań” (1951).
Od 1945 roku zajmował również stanowisko kierownika Pracowni Chemicznej w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, z którą był związany już podczas II wojny światowej. W 1946 roku został powołany na członka korespondenta Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Był specjalistą w chemii barwników organicznych, chemii związków heterocyklicznych oraz syntezie organicznej. Do jego najważniejszych prac naukowych należą m.in.: “Reakcja chlorku kwasu p-metoksycynamonowego z magnezobromooctanem” (1935), “Studia w grupie dwucynamoilometanu. Synteza trzech izometrycznych nitropochodnych” (1938, we współpracy z Wiktorem Lampe), “Sulfanilamidy” (1948) oraz “Z nowszych zagadnień chemii organicznej” (1948). Ponadto prowadził badania nad widmami absorpcyjnymi pochodnych metoksylowych w świetle ultrafioletowym oraz interesował się terapią schorzeń nowotworowych, publikując część swoich wyników w periodyku “Chemia i Technika”.
Zdzisław Macierewicz był aktywnym członkiem Stronnictwa Narodowego, w 1937 roku związał się ze Stronnictwem Pracy oraz uczestniczył w działalności podziemnej po wojnie. Ze względu na swoje poglądy, był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Na przełomie października 1949 roku, po ujawnieniu dolarów w jego posiadaniu, co wówczas było nielegalne, podpisał zobowiązanie do współpracy z UB, by “wykrywać i unieszkodliwiać elementy godzące w podstawy demokratycznego ustroju Polski Ludowej”, przyjmując pseudonim Z-3. W listopadzie tego samego roku zginął w laboratorium, w którym pracował, a jego śmierć uznano za samobójstwo po zażyciu cyjanku potasu. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 242-6-3).
W życiu osobistym był mężem Marii ze Strączyńskich (1910-2004). Z tego związku mieli trójkę dzieci: Barbarę (1938), Wojciecha (1945) oraz Antoniego (1948).
Przypisy
- a b Magda Mieśnik: Ojciec Antoniego Macierewicz otruł się cyjankiem. Tomasz Piątek ujawnia nowe fakty. wp.pl, 27.10.2018 r. [dostęp 14.04.2021 r.]
- Piątek 2018 ↓, s. 23.
- Cmentarz Stare Powązki: ZDZISŁAW MACIEREWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 20.12.2019 r.]
- Sylwetka Antoniego Macierewicza. niezalezna.pl, 29.12.2010 r.
- Wielki powrót Antoniego Macierewicza. dziennik.pl, 21.07.2006 r.
- Piątek 2018 ↓, s. 22.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Władysław Konopczyński | Andrzej Cielecki | Maryna Zagórska | Janina Mally | Stanisław Kramsztyk | Piotr Kaszubowski | Ludwik Natanson (fizyk) | Antoni Kreczmar | Marcin Kula | Ludwik Wertenstein | Kazimierz Moszyński (etnograf) | Stanisław Adamczewski (historyk literatury) | Ryszard Czajkowski | Tadeusz Bartczak | Włodzimierz Budka | Andrzej Walicki | Anna Marciniak (archiwistka) | Anna Danuta Szyfer | Krzysztof Dołowy | Bohdan JungOceń: Zdzisław Macierewicz