Wanda Stankiewicz-Szymczak


Wanda Stankiewicz-Szymczak, urodzona 4 marca 1954 roku w Warszawie, to wybitna polska lekarka specjalizująca się w otolaryngologii. Jej kariera naukowa obejmuje wysokie osiągnięcia w dziedzinie medycyny, gdzie uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych.

Aktualnie pełni funkcję profesora na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Mazowieckiej w Płocku, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami medyków. Jej zaangażowanie w edukację oraz działalność naukowa przyczyniają się do rozwoju otolaryngologii w Polsce.

Życiorys

Wanda Stankiewicz-Szymczak to wybitna postać w dziedzinie medycyny. W 1973 roku ukończyłaVI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a następnie podjęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie w 1979 roku uzyskała dyplom lekarski z wyróżnieniem.

Jej kariera naukowa rozpoczęła się od obrony rozprawy doktorskiej, którą zrealizowała 1 stycznia 1991 roku. Tematem pracy była analiza zaburzeń ilościowych i czynnościowych limfocytów T w nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych, a także próba ich immunorekonstrukcji przy pomocy preparatu TFX-Polfa. Tematyka ta mieściła się w zakresie otolaryngologii. Można zauważyć, że 29 października 2008 roku dokonała habilitacji w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki”, prezentując pracę poświęconą zaburzeniom immunoregulacyjnym w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych.

Obecnie Wanda Stankiewicz-Szymczak jest profesorem na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Mazowieckiej w Płocku. W przeszłości pracowała w Klinice Otolaryngologicznej Akademii Medycznej w Warszawie oraz w Klinice Otolaryngologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie. W jej dorobku znajduje się także praca w charakterze profesora w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego oraz w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Na szczególną uwagę zasługują jej badania dotyczące zastosowań immunologicznych metod diagnostycznych, profilaktycznych oraz terapeutycznych, szczególnie w kontekście kliniki niedoborów odpornościowych, które występują w schorzeniach uszu, gardła, krtani, nosa i dróg oddechowych.

Przypisy

  1. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1973. wne.uw.edu.pl. [dostęp 05.11.2023 r.]
  2. Prof. dr hab. Wanda Stankiewicz-Szymczak. rentgen.pl. [dostęp 05.11.2023 r.]
  3. Dr hab. Wanda Stankiewicz-Szymczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.11.2023 r.]
  4. Kadra dydaktyczna. Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Mazowieckiej w Płocku. mazowiecka.edu.pl. [dostęp 05.11.2023 r.]

Oceń: Wanda Stankiewicz-Szymczak

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:8