Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego


Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii imienia generała Karola Kaczkowskiego jest znaczącym ośrodkiem badawczym, który powstał pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. Niezwykle istotnym aspektem działalności tego instytutu jest jego status jako podmiotu leczniczego, co podkreśla jego zróżnicowane funkcje i rolę w obszarze ochrony zdrowia.

Podstawowym celem działalności instytutu jest prowadzenie wszechstronnych badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie medycyny i zdrowia. Wśród tematów, którymi zajmuje się instytut, znajdują się epidemiologia, farmakologia, fizjologia stosowana, higiena, immunologia, medycyna regeneracyjna, medycyna weterynaryjna, mikrobiologia, a także toksykologia. Ponadto, badania obejmują zagadnienia związane z radiobiologią i ochroną przed promieniowaniem jonizującym oraz niejonizującym.

Warto zauważyć, że prowadzona przez instytut działalność badawcza ma na celu zwłaszcza zaspokajanie potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz wspieranie bezpieczeństwa państwa. Szczególna uwaga poświęcana jest również zagrożeniom wynikającym z użycia broni masowego rażenia, w tym broni biologicznej, chemicznej i radiologicznej.

Główna siedziba instytutu znajduje się w Warszawie, przy ul. Kozielskiej, w dzielnicy Wola-Koło. Dodatkowo, w Puławach, przy ul. Lubelskiej 2, zlokalizowany jest Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych, który pełni kluczową rolę w kontekście badań nad zagrożeniami biologicznymi.

Tradycje i historia

Patron

Profesor Karol Kaczkowski, który żył w latach 1797-1867, był nie tylko lekarzem, ale i epidemiologiem. W czasie powstania listopadowego, z wielkim poświęceniem dołączył do ochotników, w tym studentów Uniwersytetu Warszawskiego, organizując pierwsze medyczne jednostki, które udzielały wsparcia rannym na polu bitwy. Kaczkowski był odpowiedzialny za zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy medycznej, który obejmował transport rannych z pola walki do szpitali. W wyniku jego zasług na tym polu, został mianowany Naczelnym Lekarzem Wojska Polskiego. Gdy w obliczu drugiej pandemii cholery, przywleczonej przez wojska rosyjskie, zorganizował skuteczne procedury leczenia oraz zapobiegania, takie jak izolacja chorych i dezynfekcja przy pomocy chloru, potwierdził swoje wybitne umiejętności w dziedzinie medycyny.

Okres laboratorium sanitarnego

Historia Instytutu zaczyna się od jednostek sanitarno-epidemiologicznych, które były tworzone podczas II wojny światowej na froncie wschodnim. W styczniu 1945 roku w Lublinie powstało Sanitarno Epidemiologiczne Laboratorium nr 9 Frontu, pod kierownictwem kpt. prof. dr n. med. Edmunda Mikulaszka, działające przy Szpitalu Ewakuacyjnym nr 42. Już w lutym tego samego roku laboratorium to przeniesiono do Tworek koło Warszawy. Po wojnie, we wrześniu 1945 roku, zespół z SELF 9 oraz 28. Pogotowia Instruktorsko Dezynfekcyjnego utworzył Centralne Laboratorium Sanitarno-Epidemiologiczne, które w grudniu 1946 roku zostało przeniesione do Łodzi i włączone do Wojskowego Centrum Wyszkolenia Medycznego. W 1949 roku laboratorium było kierowane przez płk dr hab. Jana Andrzeja Chomiczewskiego, a cały projekt ewoluował w 1955, kiedy to laboratorium przekształcono w 34. Wojskowe Centralne Laboratorium Sanitarno-Higieniczne. W 1957 laboratorium uzyskało status placówki naukowej.

Okres instytutu naukowego

Rok 1960 był przełomowy, ponieważ nadano nową nazwę Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii oraz ustanowiono patrona, generała Karola Kaczkowskiego. W tym samym roku, Instytut zyskał Ośrodek Ochrony Radiologicznej i Radiobiologii, który wcześniej znajdował się w II CSK WAM. W 1963 roku do Instytutu dołączono też Laboratorium Sanitarno-Higieniczne Wojsk Lotniczych z Krakowa. Utworzenie Rady Naukowej WIHE z kolei otworzyło możliwości kształcenia doktorów nauk medycznych oraz habilitowanych, co miało miejsce już w 1972 roku. W latach 1974–1979 zrealizowano budowę nowego budynku administracyjno-laboratoryjnego. W 1990 roku do Instytutu przeniesiony został Ośrodek Naukowo-Badaczy Służby Weterynaryjnej w Puławach, który zyskał nazwę Ośrodek Badań Weterynaryjnych WIHE. Po likwidacji Wojskowej Akademii Medycznej w 2002 roku, instytut został przekształcony w samodzielną jednostkę naukową, co oznaczało jego pełną niezależność. W 2002 roku uruchomiono również pierwsze w Polsce laboratorium mikrobiologiczne o hermetyczności 3 stopnia (BSL-3), a Ośrodek w Puławach został przemianowany na Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych WIHE. W 2010 roku zmieniono status WIHE na instytut badawczy. Do 2021 roku jednostki organizacyjne przesunięto na ul. Kozielską, a instytut działa dzisiaj w Warszawie i w Puławach.

Aktywność Instytutu

Działalność naukowa i badawczo-rozwojowa

Instytut angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia badawcze oraz badawczo-rozwojowe w ramach wszystkich wyznaczonych obszarów statutowych. Działa na rzecz konkurencyjnego pozyskiwania funduszy na realizację badań z budżetu państwowego, korzystając z możliwości jakie oferują m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Oprócz tego, Instytut pozyskuje środki z krajowych i zagranicznych agencji grantowych, tj. NCN, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Agencja Badań Medycznych (ABM), a także z DARPA, a także od organizacji międzynarodowych, w tym Europejskiej Agencji Obrony (EDA) oraz Departamentu Obrony USA.

Współpracuje także z partnerami komercyjnymi, w tym przedsiębiorcami, co dodatkowo zwiększa możliwości finansowania i prowadzenia innowacyjnych badań.

Rada Naukowa WIHE

W strukturach Instytutu znajduje się 14-osobowa Rada Naukowa, która pełni rolę organu stanowiącego, inicjującego, doradczego oraz opiniodawczego. Rada zajmuje się kwestiami związanymi ze statutową działalnością oraz rozwojem zawodowym pracowników naukowych i badawczych Instytutu. Obecnie, zarówno Instytut, jak i Rada Naukowa dysponują prawem do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk o zdrowiu, co wprowadza dodatkowe możliwości rozwoju akademickiego.

Działalność medyczna oraz wykrywanie czynników BMR

Instytut dysponuje hermetycznymi laboratoriami diagnostycznymi, w tym specjalistycznym medycznym laboratorium, które jest wysoce przystosowane do identyfikacji, badania oraz archiwizacji najbardziej niebezpiecznych czynników biologicznych, obejmujących wirusy, bakterie, a także toksyny. W szczególności laboratoria te są przygotowane do analizy czynników biologicznych będących bronią masowego rażenia, takich jak etiologiczne czynniki wąglika, dżumy, cholery, tularemii, a także substancji toksycznych, jak jady kiełbasiane.

Działalność edukacyjno-ekspercka

Instytut prowadzi różnorodne działania edukacyjne, w tym organizuje szkolenia, kursy oraz konferencje. Posiada uprawnienia do przeprowadzania szkoleń dotyczących ochrony przed polem elektromagnetycznym, wakcynologii praktycznej oraz ochrony radiologicznej pacjenta i inspektora ochrony radiologicznej. Dodatkowo, jest akredytowaną jednostką do realizacji specjalizacji w dziedzinie epidemiologii, skierowanej do lekarzy oraz pracowników ochrony zdrowia.

Realizowane przez Instytut zadania w tych dynamicznych obszarach badawczych przynoszą wsparcie eksperckie dla administracji rządowej, w tym dla MON, a także wykorzystywane są w polityce pomocowej Unii Europejskiej w krajach rozwijających się. Do zadań należy również współpraca przy tworzeniu przepisów prawnych, przewodników, instrukcji, aktywności w zakresie standaryzacji oraz transferu najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa OPBMR, epidemiologii oraz biologicznego bezpieczeństwa.

Struktura

Lokalizacja ul. Kozielska, Warszawa

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego posiada kilka kluczowych jednostek badawczych, które odgrywają istotną rolę w zakresie zdrowia publicznego i ochrony zdrowia.

Zakłady Naukowe

  • Zakład Farmakologii i Toksykologii,
  • Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Biologii Komórki,
  • Zakład Ochrony Mikrofalowej,
  • Zakład Radiobiologii.

Samodzielne Pracownie

  • Pracownia Epidemiologii,
  • Pracownia Fizjologii Stosowanej,
  • Pracownia Genetyki i Biologii Molekularnej,
  • Pracownia Higieny Żywienia i Żywności,
  • Pracownia Immunologii Doświadczalnej,
  • Pracownia Nanobiologii i Biomateriałów,
  • Pracownia Parazytologii,
  • Pracownia Terapii Eksperymentalnych,
  • Pracownia Terapii Genowych.

Lokalizacja ul. Lubelska, Puławy

W lokalizacji w Puławach znajduje się również istotny dla instytutu:

Ciekawostki

Obiekt „Alfa”

Na terenie Instytutu znajdziemy eksperymentalny schron OPBMR, który został zbudowany w latach 70., w czasach zimnej wojny. Stworzenie odpowiednich warunków ochronnych w obliczu zagrożeń, takich jak konflikty nuklearne czy skażenia, stało się kluczowe dla zabezpieczenia zarówno ludności, jak i stanowisk dowodzenia. W ramach planowanej serii schronów, w skład której wchodziły także obiekty o nazwach Beta i Gamma, schron „Alfa” był pierwszym, który zrealizowano.

Jest to pełnowartościowa konstrukcja, która może być hermetyzowana, z powierzchnią wynoszącą 150 m². Obiekt ten jest ***wyposażony w nowoczesne śluzy, a także w system dekontaminacji i filtracji powietrza***. W schronie prowadzono również badania dotyczące wpływu izolacji oraz zagrożeń na psychikę i organizm ludzki w warunkach bytowania w zamkniętej przestrzeni.

Pomnik generała Karola Kaczkowskiego

Ponadto, warto zwrócić uwagę na pomnik generała Karola Kaczkowskiego, który został odsłonięty w 1931 roku, z okazji 100-lecia bitwy o Olszynkę Grochowską. Znajduje się on na terenie koszar 1. Batalionu Sanitarnego, przy ul. Powązkowskiej 44. Pomnik ten został ufundowany przez kadrę oficerską tej jednostki.

W 1960 roku dokonano jego restaurowania, a następnie przeniesienia na obecny teren Instytutu, przy ul. Kozielskiej 4, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia w towarzystwie rodziny generała Kaczkowskiego. Pomnik ma formę kamiennego obelisku, który wspiera się na prostopadłościennym postumencie, osadzonym na szerszym cokole składającym się z dwóch warstw.

Na obelisku znajduje się metalowy medalion przedstawiający popiersie gen. Kaczkowskiego, będący dziełem Wiktora Gontarczyka. Na postumencie umieszczono inscriptions w kapitalikach, które upamiętniają zarówno osobę generała, jak i jego wkład w rozwój wojska polskiego, wspierając tym samym ideały dobrej i szybkiej pomocy medycznej na polu walki, co ma kluczowe znaczenie dla morale żołnierzy.

Odznaka pamiątkowa i oznaka rozpoznawcza

Decyzją nr 5/MON z dnia 21 stycznia 2019 roku wprowadzono w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii nową odznakę pamiątkową oraz oznakę rozpoznawczą. Odznaka pamiątkowa ma swoje korzenie w historycznej odznace 1 Batalionu Sanitarnego imienia generała lekarza Karola Kaczkowskiego, który stacjonował przed II wojną światową na Powązkach.

W projektu odznaki zastosowano barwę wiśniową, która ma głębokie konotacje z jednostkami Polskiego Wojska, które specjalizują się w medycynie, farmacji i weterynarii. Odznaka wykonana z metalu ma kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku, o wymiarach 40 mm na 40 mm, obwiedziona srebrną ramką. W centrum kwadratu znajduje się równoramienny krzyż ustawiony na skos, którego ramiona zdobione są srebrnymi, podwójnymi proporczykami, oddzielonymi ciemnoniebieskimi żyłkami.

W centrum znajduje się ciemnoniebieska tarcza z wizerunkiem laski Eskulapa, symbolizującym medycynę oraz sztukę lekarską. Pomiędzy ramionami krzyża pojawiają się napisy w kolorze złotym. U góry tarczy widnieje skrót „WIHE”, oznaczający Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, natomiast u dołu umieszczono ozdobny monogram „KK”, nawiązujący do inicjałów patrona instytutu. Po lewej stronie znajduje się data „1831”, upamiętniająca bitwę o Olszynkę Grochowską, a po prawej roku „1960”, symbolizującego założenie Instytutu.

Oznaka rozpoznawcza, tkana lub haftowana, jest oparta na tarczy herbowej, elegancko otoczonej złotą linią. U góry tej oznaki znajduje się skrót nazwy Instytutu, a z boku laski Eskulapa umieszczone są stylizowane, złote wieńce laurowe. Projekt oznaki bezpośrednio nawiązuje do dotychczas używanej oznaki Instytutu. Oznaka ta występuje również w wersji na mundur polowy, przyjmując barwy ochronne.

Komendanci

W historii Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego, kluczowe znaczenie miały postacie, które pełniły funkcje komendantów. Oto lista wybitnych liderów, którzy kierowali instytutem w różnych okresach:

  • płk prof. dr hab. farm. Maksym Nikonorow (1960–1970),
  • płk prof. dr hab. Józef Kubica (1970–1978),
  • gen. bryg. doc. dr hab. med. Tadeusz Obara (1978–1982),
  • gen. bryg. prof. dr hab. med. Jerzy Bończak (1982–1984),
  • płk doc. dr hab. med. Juliusz Reiss (1984–1985),
  • płk prof. dr hab. Józef F. Kubica (1985–1991),
  • płk prof. dr hab. Jerzy Faff (1991–1996),
  • płk prof. dr hab. Krzysztof Chomiczewski (1996–2002),
  • płk doc. dr hab. n. med. Marek Krzysztof Janiak (2002).

Każdy z tych komendantów wniósł istotny wkład w rozwój instytutu, zapewniając nieustanny postęp w dziedzinie higieny i epidemiologii.

Dyrektorzy

W historii Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego przebieg kadencji dyrektorów był istotnym elementem jego działalności. Poniżej przedstawione są osoby, które pełniły tę funkcję w kolejnych latach:

  • płk doc. dr hab. n. med. Marek K. Janiak (2002–2007),
  • płk dr n. med. Janusz Kocik (2007–2016),
  • płk dr n. biol. Robert Zdanowski (2016–2019),
  • płk dr n. med. Adam Ziemba (2019–2021),
  • prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. inż. Marcin Sobczak (2021-2023),
  • dr n. med. Jarosław Ucieklak (od 2023).

Przypisy

  1. Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. Generała K. Kaczkowskiego [online], Rada Główna Instytutów Badawczych [dostęp 16.12.2023 r.]
  2. MariaM. Turos, Karol Kaczkowski (1787-1867) General of Staff of the Polish Army, epidemiologist, innovator, teacher, „Przeglad Epidemiologiczny”, 2020, s. 728–739, DOI: 10.32394/pe.74.64, ISSN 0033-2100 [dostęp 16.12.2023 r.]
  3. Zarządzenie Nr 20/MON z dnia 10.10.2022 r. w sprawie zatwierdzenia statutu instytutu badawczego pod nazwą „Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii imienia generała Karola Kaczkowskiego” Dzienniki Urzędowy MON z 2022 poz. 171
  4. Chomiczewski K, Bartoszcze M, Michalski A; Budowanie nowoczesnego systemu obrony przed bronią biologiczną Sił Zbrojnych RP zgodnego z wymaganiami NATO, Lekarz Wojskowy; 2019, 97(1), 56-64
  5. Obiekt ALFA | Schron przeciwatomowy [online], www.obiektalfa.pl [dostęp 16.12.2023 r.]
  6. Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii [online], wihe.pl [dostęp 16.12.2023 r.]
  7. Wykaz jednostek i instytucji LWP. [online], www.dws-xip.com [dostęp 16.12.2023 r.]
  8. Ustawa z dnia 30.04.2010 r. o instytutach badawczych. Dziennik Ustaw 2010 Nr 96 poz. 618 z poz. zm.
  9. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.04.2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. 2005 nr 81 poz. 716)
  10. pomnik gen. Karola Kaczkowskiego - Powązkowska [online], Fundacja Warszawa 1939, 09.05.2017 r. [dostęp 16.12.2023 r.]
  11. (prac zbior.) 65 lat Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego, Wydawnicto BEL Studio Sp.z o.o., Warszawa 2010, ISBN 83-89968-69-X
  12. Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej. [dostęp 12.02.2019 r.]

Oceń: Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:14