Barbara Bożena Krupa-Wojciechowska, urodzona 12 kwietnia 1930 roku w Warszawie, zmarła 15 maja 2023 roku. Była renomowaną polską specjalistką w dziedzinie medycyny, co znalazło odzwierciedlenie w jej pracy jako lekarza-hipertensjologa, diabetologa oraz nefrologa.
W swojej karierze naukowej zajmowała się istotnymi zagadnieniami zdrowotnymi, a jej wiedza oraz doświadczenie zasłużyły na uznanie w środowisku medycznym. Ponadto, pełniła funkcję rektoraAkademii Medycznej w Gdańsku w latach 1983-1990, co podkreśla jej znaczenie w polskiej służbie zdrowia oraz edukacji medycznej.
Życiorys
Barbara Krupa-Wojciechowska to wybitna postać w dziedzinie medycyny, której życie i kariera są przykładem niezwykłego zaangażowania i pasji. W czasie drugiej wojny światowej, przebywała wraz z matką na robotach przymusowych w Niemczech. Po zakończeniu konfliktu wróciła do Polski, gdzie z sukcesem ukończyła szkołę średnią w Kwidzynie. W latach 1949-1954 odbywała studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, które zakończyła z wyróżnieniem.
W kolejnych latach zdobywała kolejne specjalizacje w dziedzinie medycyny. W 1958 roku uzyskała specjalizację lekarską w zakresie chorób wewnętrznych I stopnia, a w 1964 roku – II stopnia. W 1973 roku uzyskała podspecjalizację z nefrologii. W 1963 roku obroniła doktorat, a sześć lat później, w 1969 roku, otrzymała stopień doktora habilitowanego.
Jej kariera akademicka rozpoczęła się na Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie od 1970 roku pełniła funkcję docenta, a z biegiem lat awansowała na profesora nadzwyczajnego w 1978 roku, a następnie profesora zwyczajnego w 1989 roku. Krupa-Wojciechowska odbyła kierownicze stanowisko w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, którym zarządzała przez trzydzieści lat, od 1970 do 2000 roku.
Od 1970 do 1981 roku pełniła rolę dyrektorki Instytutu Chorób Wewnętrznych. W latach 1983–1990 była rektorem Akademii Medycznej, a później, od 1990 do 1994 roku, sprawowała funkcję prezeski Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, w którym obecnie pełni rolę honorowej członkini. Należy również do Międzynarodowego i Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Barbara Krupa-Wojciechowska stworzyła prestiżową szkołę specjalistów w obszarze nadciśnienia tętniczego i diabetologii. Jej zainteresowania badawcze obejmowały analizę powiązań między nadciśnieniem a cukrzycą, a także wpływ transformacji ustrojowej na sytuację zdrowotną w Polsce. Skupiła się na edukacji pacjentów oraz zainicjowała badania prewencyjne nad nadciśnieniem tętniczym w regionalnym kontekście.
Wspierała także naukowe współprace z instytucjami badawczymi w Oksfordzie i Cleveland. Podczas swojej kadencji na stanowisku rektora promowała możliwości staży dla studentów kardiologii w Stanach Zjednoczonych, co przyczyniło się do rozwoju polskiej cardiologii. Ponadto, to w jej erze powstała Klinika Chirurgii Serca i Naczyń, oraz pierwsza pracownia echokardiograficzna na uczelni.
Zaangażowanie Krupy-Wojciechowskiej w życie polityczne również zasługuje na uwagę. W 1948 roku stała się członkinią PPR, a później PZPR. Będąc studentką przewodniczyła Zarządowi Uczelnianemu Zrzeszenia Studentów Polskich w Gdańsku i była aktywna w Komitecie Uczelnianym PZPR. Jej działalność polityczna obejmowała również Komitet Wojewódzki i Centralny PZPR.
Barbara Krupa-Wojciechowska była autorką oraz współautorką ponad 400 publikacji naukowych. W 2004 roku wydała wspomnienia pod tytułem „Polityka i medycyna”. Jej osiągnięcia zostały docenione licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem im. Ludwika Waryńskiego w 1988 roku. W 2016 roku została uhonorowana tytułem doktor honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Można także wspomnieć o nagrodzie zespołowej Ministra Zdrowia, którą otrzymała za cykl publikacji dotyczących metody 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego. Niestety, zmarła 15 maja 2023 roku w wieku 93 lat, pozostawiając po sobie znaczącą spuściznę w dziedzinie medycyny oraz nauki.
Rodzina
Barbara Krupa-Wojciechowska urodziła się w rodzinie o silnych tradycjach politycznych i społecznych. Jej ojciec, Jan Krupa, był znaczącą postacią w komunistycznym ruchu politycznym, pełniąc funkcję I sekretarza Komitetu Powiatowego PPR w Kwidzynie w latach 1946–1948. Zmarł w 1966 roku.
Matka Barbary, Stanisława Krupa, również miała wpływ na lokalną społeczność, jako burmistrz Kwidzyna w 1949 roku oraz przewodnicząca miejscowej Ligi Kobiet, zmarła w 1962 roku. Barbara Krupa-Wojciechowska jest także żoną docenta Politechniki Gdańskiej, Stefana Wojciechowskiego, który przeszedł na emeryturę w 1988 roku.
Przypisy
- Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska.
- Nowy doktor honoris causa.
- Laudacja promotora prof. Bolesława Rutkowskiego.
- BARBARA KRUPA WOJCIECHOWSKA I JEJ TRZECIA PASJA.
- W uznaniu zasług /w/ Życie Partii, nr 14, 13.07.1988 r., s. 20.
- Krupa-Wojciechowska Barbara Bożena. nadcisnienietetnicze.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 12.04.2021 r.]
- a b KRUPA-WOJCIECHOWSKA BARBARA.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Wanda Stankiewicz-Szymczak | Maria Kobuszewska-Faryna | Antoni Julian Motz | Maria Miller (lekarka) | Wojciech Kuś (lekarz) | Gustaw Bychowski | Władysław Janowski (lekarz) | Mikołaj Ludwik Brunner | Antoni Szwojnicki | Henryk Brokman | Wisława Samulska-Skłodowska | Tadeusz Mogilnicki | Zuzanna Araszkiewicz | Noemi Wigdorowicz-Makowerowa | Andrzej Kurnatowski | Zofia Majewska (neurolog) | Władysław Szenajch | Józef Handelsman | Stefan Bagiński (1892–1969) | Stanisław WszelakiOceń: Barbara Krupa-Wojciechowska