Ryszard Siciński


Ryszard Stanisław Siciński był wybitną postacią w polskim świecie prawniczym oraz działaczem na rzecz praw obywatelskich. Urodził się 15 lipca 1927 roku w Warszawie, gdzie spędził również ostatnie chwile swojego życia, zmarł 12 grudnia 2013 roku.

Jako adwokat, Siciński był znany przede wszystkim jako obrońca w procesach politycznych w czasach PRL-u, co świadczy o jego odwadze i determinacji w walce o sprawiedliwość. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do sali sądowej; był także aktywnym członkiem samorządu adwokackiego oraz redaktorem publikacji prawniczych, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiego prawa.

Ryszard Siciński był również zasłużonym działaczem kombatanckim, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy AK, co wskazuje na jego silne związki z historią i tradycją Polski. Jako wolnomularz pełnił funkcję wielkiego mistrza Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 2003-2006, a następnie uzyskał tytuł honorowego wielkiego mistrza, co świadczy o jego dużym wkładzie w działalność tej organizacji.

Życie i działalność

Ryszard Siciński był synem Antoniego oraz Stanisławy. W trakcie drugiej wojny światowej aktywnie angażował się w działania konspiracyjne, będąc uczestnikiem powstania warszawskiego. Walczył w składzie plutonu 681, który należał do VI Obwodu Praga Armii Krajowej, a jego działania koncentrowały się na Grochowie. Po zakończeniu powstania, Siciński przystąpił do oddziałów operujących w okolicach Legionowa oraz Puszczy Kampinoskiej. Warto dodać, że w powstaniu brał również udział jego brat, późniejszy profesor socjologii i znany polityk Andrzej Siciński, a także siostra, Janina Sicińska, która pełniła funkcję sanitariuszki i zginęła podczas walk.

Po zakończeniu działań wojennych Ryszard kontynuował swoją edukację, zapisując się do wiszącego liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1957 roku rozpoczął działalność jako adwokat. W latach 1968–1970 był członkiem redakcji „Palestry”, a do 1973 roku także „Gazety Prawniczej”. Jako działacz samorządu adwokackiego, od 1999 był przewodniczącym Koła Seniorów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, a w latach 1995–2001 pełnił funkcję wiceprezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Siciński zyskał szczególną renomę jako obrońca pracowników naukowych oraz studentów Uniwersytetu Warszawskiego, zwłaszcza w okresie stanu wojennego. Był również członkiem Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, który działał przy kościele św. Marcina w Warszawie.

Wybrane odznaczenia

Ryszard Siciński, wyróżniający się osiągnięciami w swojej dziedzinie, został uhonorowany szeregiem prestiżowych nagród i odznaczeń.

  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Pamiątkowy z okazji 30-lecia powstania NSZZ „Solidarność”,
  • Odznaka „Adwokatura Zasłużonym”.

Przypisy

  1. a b Ryszard Siciński [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 14.03.2021 r.]

Oceń: Ryszard Siciński

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:25