Aleksander Mogilnicki, urodzony 16 kwietnia 1875 roku w Warszawie, był polskim prawnikiem, poetą oraz wykładowcą na uczelniach. Jego działalność obejmowała nie tylko teoretyczne aspekty prawa, ale także jego praktyczne zastosowanie. Pełnił funkcję Prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego w latach 1924–1929, odgrywając kluczową rolę w polskim systemie sądownictwa.
Mogilnicki był szczególnie zasłużony w dziedzinie pedagogiki specjalnej, zajmując się problematyką dziecka przestępczego. Jako jeden z założycieli oraz nauczycieli Gimnazjum Polskiego w Łodzi, przyczynił się do rozwoju edukacji w Polsce.
W trakcie swojej kariery stworzył liczne nowatorskie rozprawy społeczne i prawnicze, które nie tylko przyniosły mu sławę jako wybitnego jurysty, ale także wyniosły go na najwyższe stanowiska w dziedzinie prawa oraz sądownictwa.
Życiorys
Wykształcenie
Aleksander Mogilnicki przyszedł na świat 16 kwietnia 1875 roku w Warszawie, jako dziecko Konstantego oraz Henryki z Żarnowskich. Jego ojciec, wykształcony prawnik oraz znany społecznik, brał aktywny udział w powstaniu styczniowym, co wiązało się z jego uwięzieniem na okres dwóch lat. To właśnie w takiej atmosferze umiłowania tradycji oraz patriotyzmu spędził swoje młodzieńcze lata. Po przeprowadzce rodziny do Łodzi, gdzie ojciec objął stanowisko rejenta, Aleksander uczęszczał do miejscowego gimnazjum, zakończonego sukcesem w 1892 roku. Wprowadziło go to na ścieżkę nauk prawniczych na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim.
Działalność zawodowa
Po ukończeniu studiów w 1900 roku, Mogilnicki powrócił do Łodzi, gdzie po odbyciu praktyki zawodowej u adwokata Jana Czeraszkiewicza, otworzył własną kancelarię adwokacką. Przypadek sprzyjał mu i wkrótce po osiedleniu się w Łodzi, związał się z lokalnym codziennym wydawnictwem „Goniec Łódzki”, które od 1898 roku było prowadzone przez hrabiego Henryka Łubieńskiego. Ta gazeta, rywalizująca z wcześniej powołanym przez Wiktora Czajewskiego „Rozwojem”, przyciągała do współpracy liczne talenty pisarskie, w tym poetów takich jak Artur Glisczyński, Antoni Mieszkowski, Władysław Rowiński, Wiktor Karliński czy Zygmunt Bartkiewicz. Przez Łódź przebywał do 1911 roku, a 6 lipca 1901 roku zawarł związek małżeński z artystką i malarką Natalią Makarczyk. W 1904 roku uzyskał stopień doktora prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1913-1914 prowadził wykłady z zakresu prawa karnego na Wydziale Humanistycznym Towarzystwa Kursów Naukowych w Warszawie, a także był pracownikiem Komisji Prawa Karnego Tymczasowej Rady Stanu.
Poeta
Poezją zainteresował się w młodości, a w 1903 roku w Łodzi wydał swój jedyny zbiór wierszy pt. „Z jasnych dni”. Utwory, które się w nim znalazły, są unikalną kroniką wydarzeń kulturalnych tamtej epoki oraz lokalnych jubileuszy. Wiersz „Mistrzowi cześć!”, to jeden z przykładów, opatrzony informacją o wygłoszeniu go podczas jubileuszu Henryka Sienkiewicza w Łodzi w grudniu 1900 roku. Kolejnym ważnym wierszem był „Na nowe szlaki”, napisany na jubileusz Marii Konopnickiej w 1902 roku.
Prawnik
W większości swojego życia, Aleksander Mogilnicki działał jako prawnik, szczególnie interesując się implikacjami prawnymi związanymi z dziećmi, które popełniały przestępstwa. Czasopismo „Szkoła Specjalna” w swoim wydaniu z 1983 roku opublikowało artykuł autorstwa Ewalda Jacka Dukaczewskiego i Marka Kujawy, zatytułowany „Zasłużeni dla pedagogiki specjalnej”, w którym można znaleźć słowa uznania dla jego pracy. Zastanawiano się nad zaniedbaniami wobec dzieci społecznie niedostosowanych, a Mogilnicki popierał inicjatywy mające na celu poprawę ich sytuacji. Promował m.in. projekt Władysława Szenajcha, który zakładał kompleksowe podejście do opieki nad dziećmi w trudnej sytuacji prawnej. Jego podejście opierało się na przekonaniu, że „walka z przestępczością nieletnich powinna być skierowana głównie na wychowanie prewencyjne”. W 1919 roku Sejm Ustawodawczy powołał Komisję Kodyfikacyjną, a Mogilnicki znalazł się w gronie 40 jej członków, stając się jednym z prominentnych głosów w dyskusji na temat przestępczości nieletnich. Jego reprezentacja w sprawie odpowiedzialności karnej doprowadziła do wielu kontrowersji, jednak starał się wprowadzać systemy wychowawcze, które miały na celu polepszenie sytuacji dzieci w konflikcie z prawem.
Związki z Łodzią
Podczas międzywojnia Aleksander Mogilnicki nadal pozostawał w bliskim kontakcie z Łodzią, wykładając procedurę karną w łódzkiej Wolnej Wszechnicy Polskiej oraz po wojnie na Uniwersytecie Łódzkim. Jego zainteresowanie miastem dzieciństwa trwało przez całe życie. Zmarł 1 września 1956 roku w Łodzi w wieku 81 lat, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ulicy Ogrodowej, gdzie został pożegnany przez rodzinę oraz rzesze przyjaciół i kolegów. Miejscowe gazety opublikowały nekrologi, które wspomniały o jego niezatarżonych osiągnięciach jako prawnik oraz wychowawca wielu pokoleń prawników. Rzadko jednak przypominano, że był też poetą, co podkreśla jego wszechstronność i talent, które towarzyszyły mu przez całe życie.
Publikacje
Oto lista publikacji Aleksandra Mogilnickiego, które pokazują jego wkład w rozwój prawa:
- Sąd przysięgłych (1899),
- Sądy administracyjne (1900),
- Indywidualizacja kary (1900),
- Kary dodatkowe (1907),
- Obrońca kryminalny a opinie publiczna (1911),
- Dziecko i przestępstwo, wyd. II (1925),
- Kodeks postępowania karnego. Komentarz, Kraków 1933,
- Kodeks karny. Komentarz (wraz z prof. Glaserem), Kraków 1934,
- Ustawy karne dodatkowe, Kraków 1934,
- Wzory do kodeksu postępowania karnego, Kraków 1935,
- Kodeks wojskowego postępowania karnego z komentarzem, Warszawa: Wojskowy Inst. Naukowo-Wydawniczy, 1947,
- Wspomnienia: spisane w Łodzi w latach 1949–1955 (wydane pośmiertnie), Warszawa 2008.
Źródło:
Ordery i odznaczenia
Aleksander Mogilnicki, jako wybitna postać, posiadał liczne odznaczenia, które świadczą o jego zasługach i osiągnięciach. Oto niektóre z nich:
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadany 10 listopada 1927,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 2 maja 1923,
- Krzyż Wielki Orderu św. Sawy, otrzymany w Jugosławii,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Gwiazdy Rumunii, nadany przez Rumunię.
Przypisy
- AdamA. Redzik i inni, Słownik biograficzny adwokatów polskich. T. 3 (zmarli w latach 1945-2010) A-Ż. Z. 1, Warszawa: Naczelna Rada Adwokacka, 2018, s. 330, ISBN 978-83-934796-2-7, OCLC 1022804056 [dostęp 12.11.2021 r.]
- Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998, s. 225
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 19.
- Dziesięciolecie Wolnej Wszechnicy Polskiej TKN: sprawozdanie z działalności Towarzystwa Kursów Naukowych, 1906-1916, opracowali Ryszard Błędowski, Stanisław Orłowski, Henryk Mościcki, Warszawa 1917, s. 130, Podkarpacka BC – wersja elektroniczna
- Wacław W. Szczygielski, Aleksander Mogilnicki (biogram), „Polski Słownik Biograficzny”, tom XXI, 1976 [dostęp 18.01.2020 r.]
- M.P. z 1927 r. nr 258, poz. 706 „za wybitną twórczość na polu nauki i za zasługi, położone na polu organizacji i administracji sądownictwa”
- czy wiesz kto to jest?
- Głównie w Gazecie Sądowej, której był współredaktorem; tytuły poniższych artykułów w Czy wiesz kto to jest?, czyli na pewno własnoręcznie sporządzony spis.
- Mogilnicki, Aleksander (1875–1956); Katalog Biblioteki Narodowej
- Henryk Władysław Skorek (red.), Nasz wiek. Gimnazjum i Liceum imienia Mikołaja Kopernika w Łodzi 1906–2006. Zarys historyczny. Wspomnienia. Łódź: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi i Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, 2006, s. 478. ISBN 83-908655-0-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Jerzy Stembrowicz | Władysław Winawer | Lech Falandysz | Ryszard Siciński | Stanisław Groniowski | Ludwik Cohn | Jan Kanty Wołowski | Leopold Méyet | Mieczysław Siewierski | Jan Pruszyński (prawnik) | Kamil Zaradkiewicz | Tadeusz Myśliński (prawnik) | Ludwik Domański | Stanisław Car | Zygmunt Skoczek | Mieczysław Ettinger | Witold Święcicki (prawnik) | Izaak Klajnerman | Paweł Sobczyk | Tadeusz HilarowiczOceń: Aleksander Mogilnicki