Halina Jędrzejewska


Halina Jędrzejewska, z domu Dudzikówna, znana pod pseudonimem Sławka, przyszła na świat 19 października 1926 roku w stolicy Polski, Warszawie. Była to postać niezwykła, obdarzona nie tylko talentami lekarskimi, ale również odwagą i oddaniem w walce o ojczyznę.

W trakcie II wojny światowej zaangażowała się w działalność obozów partyzanckich, pełniąc rolę łączniczki Armii Krajowej. Jej heroizm i determinacja były szczególnie widoczne w czasie Powstania Warszawskiego, gdzie pracowała jako sanitariuszka, niosąc pomoc rannym i poszkodowanym.

Po wojnie Halina Jędrzejewska stała się jednym z ważnych głosów wśród weteranów. W dalszym ciągu utrzymywała aktywność w sferze społecznej, pełniąc funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich, gdzie wspierała innych byłych żołnierzy w upamiętnianiu ich historii i walce o prawa kombatantów. Jej życie to doskonały przykład, jak indywidualna determinacja i zaangażowanie mogą wpłynąć na losy społeczeństwa.

Życiorys

Halina Jędrzejewska, córka urzędnika w Ministerstwie Komunikacji, rozpoczęła swoją edukację w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, gdzie ukończyła naukę i uzyskała maturę w lipcu 1944 roku na tajnych kompletach. W trakcie edukacji w gimnazjum aktywnie uczestniczyła w harcerstwie.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, Halina wraz z rodzicami ewakuowała się pociągiem do południowo-wschodniej Polski, a następnie znalazła się na terenach zajętych przez Związek Radziecki. 1 maja 1940 roku powrócili do Warszawy, gdzie ponownie podjęła naukę w gimnazjum. Już od lipca 1940 roku, w gronie harcerzy, rozpoczęła działalność konspiracyjną.

W marcu 1942 roku Halina wstąpiła do Konfederacji Narodu, która wkrótce przyłączyła się do Armii Krajowej. W strukturach Armii Krajowej działała jako łączniczka, posługując się pseudonimem „Sławka”. Jej zaangażowanie w działalność podczas powstania warszawskiego było znaczące – należała do patrolu sanitarnego pod dowództwem kapitana Władysława Franciszka Mazurkiewicza, znanego jako „Niebora”. Z jej udziałem miały miejsce intensywne walki na Woli, w Starym Mieście, Czerniakowie oraz na Książęcej. Dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych za swoje działania w obronie ojczyzny.

Po zakończeniu powstania, Halina trafiła do Stalagu X B Sandbostel, a następnie została przeniesiona do Stalagu VI C Oberlangen. Po wyzwoleniu z rąk niemieckich, znalazła się w Wielkiej Brytanii, gdzie służyła w Pomocniczej Służbie Kobiet w Polskich Siłach Lotniczych (WAAF).

Po powrocie do Polski w lipcu 1946 roku, Halina rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Poznaniu. W 1947 roku wyszła za mąż za Tadeusza Jędrzejewskiego, którego poznała podczas powstania. Kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim, a studia zakończyła w lutym 1952 roku. W maju 1952 roku rozpoczęła pracę w klinice ortopedycznej, gdzie zawodowo działała aż do przejścia na emeryturę w 1987 roku. W 1958 roku uzyskała II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii urazowej i ortopedii, a osiem lat później obroniła pracę doktorską. Od 1987 do 2000 roku pracowała w niepełnym wymiarze godzin w spółdzielni lekarskiej.

Halina Jędrzejewska od października 1956 roku aktywnie angażowała się w działalność środowisk kombatanckich. W czerwcu 1981 roku została wybrana do Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD-u, a w listopadzie 1994 roku do Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. W 2022, po odejściu Zbigniewa Galperyna, objęła funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich. Dodatkowo, Halina zagrała w filmie „Miasto 44”, który przedstawia wydarzenia związane z powstaniem warszawskim.

Ordery i odznaczenia

Halina Jędrzejewska, znana ze swoich licznych osiągnięć, otrzymała szereg prestiżowych nagród i odznaczeń, które podkreślają jej wkład w rozwój kraju oraz społeczności lokalnej.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany w 1999 roku),
  • Krzyż Walecznych (przyznany dwukrotnie),
  • Złota Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”.

Wyróżnienia

W 2014 roku, podczas ceremonii wręczenia nagrody Buzdyganów, Wir – żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów oraz ratownik pola walki – postanowił przekazać swoją nagrodę Halinie Jędrzejewskiej. Ten gest nie tylko podkreśla znaczenie jej działalności, ale także uznanie dla jej poświęcenia.

W dniu 30 maja 2019 roku, Rada Miasta st. Warszawy podjęła uchwałę Nr XIII/246/2019, na mocy której Halinie Jędrzejewskiej nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy. To wyróżnienie jest dowodem uznania dla jej wybitnych osiągnięć oraz zaangażowania na rzecz społeczności lokalnej.

Przypisy

  1. Halina Jędrzejewska - Honorowa Obywatelka Miasta Stołecznego Warszawy [dostęp 30.08.2024 r.]
  2. a b c d Halina Jędrzejewska „Sławka”. Archiwum Historii Mówionej. [dostęp 19.10.2023 r.]
  3. a b c d e f g h i j k l Halina Dudzik-Jędrzejewska ps. Sławka sanitariuszka. lekarzepowstania.pl. [dostęp 19.10.2023 r.]
  4. Piotr Halicki: Nowa prezes Związku Powstańców Warszawskich. wiadomosci.onet.pl, 17.07.2022 r. [dostęp 19.10.2023 r.]
  5. Uroczysta, XVI sesja Rady m.st. Warszawy. um.warszawa.pl, 31.07.2019 r. [dostęp 19.10.2023 r.]
  6. Ostatni dzień zdjęć do filmu ”Miasto44”. dzieje.pl, 14.07.2016 r. [dostęp 19.10.2023 r.]
  7. Magdalena Kowalska-Sendek: Komandos i sanitariuszka. polska-zbrojna.pl, 29.03.2014 r. [dostęp 19.10.2023 r.]
  8. M.P. z 1999 r. nr 31, poz. 481.

Oceń: Halina Jędrzejewska

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:13