Arkadiusz Bernard Orzechowski, urodzony w 1956 roku, był znanym polskim lekarzem weterynarii, który zmarł 30 maja 2021 roku.
W swoim życiu zawodowym uzyskał wysokie kwalifikacje, zdobywając tytuł profesora oraz stopień doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych.
Specjalizował się w fizjologii zwierząt, co czyniło go ekspertem w tej dziedzinie.
Życiorys
W roku 1988 Arkadiusz Orzechowski obronił swoją pracę doktorską zatytułowaną Wpływ propionaniu i chlorku amonowego na glukoneogenezę i ureogenezę w wątrobie owiec – badania in vivo oraz in vitro, co pozwoliło mu uzyskać stopień doktora nauk weterynaryjnych. Trzynaście lat później, w 2001 roku, habilitował się, prezentując rozprawę Wpływ cytokin, czynników wzrostowych i zmian homeostazy prooksydacyjno-antyoksydacyjnej na procesy wzrostu, różnicowania i śmierci komórek miogennych, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk weterynaryjnych specjalizującego się w fizjologii zwierząt. W 2008 roku natomiast, jego osiągnięcia zostały docenione poprzez nominację profesorską.
Arkadiusz Orzechowski piastował stanowisko profesora nadzwyczajnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, w Katedrze Nauk Fizjologicznych. Dodatkowo, był profesorem w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Zainteresowania naukowe
Arkadiusz Orzechowski był uznawanym fizjologiem molekularnym, który swoje życie zawodowe poświęcił badaniom nad funkcjonowaniem komórek oraz ich regulacją. Specjalizował się w patofizjologii, a jego zainteresowania obejmowały szerokie spektrum tematów związanych z rozwojem i regeneracją mięśni szkieletowych. W szczególności koncentrował się na aspektach takich jak skutki stresu oksydacyjnego, które mogą negatywnie wpływać na te procesy.
Jego badania dostarczały cennych informacji na temat mechanizmów uniku immunologicznego komórek nowotworowych, a także roli tratw lipidowych w funkcjonowaniu komórek zarówno zdrowych, jak i zmienionych nowotworowo. Wkład Orzechowskiego w naukę polegał również na zastosowaniu różnorodnych metod badawczych. Wykorzystywał m.in. hodowle komórkowe, techniki molekularne oraz mikroskopię elektronową, co pozwalało mu na szczegółowe analizy oraz lepsze zrozumienie zachodzących procesów.
Jednym z kluczowych obszarów jego badań był metabolizm związków azotowych niebiałkowych oraz krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. W celu pogłębienia wiedzy w tym zakresie, rozwinął techniki izotopowe, które były wykorzystywane do analizy przemian biochemicznych zachodzących w organizmach. Dzięki tym działaniom, znacząco wpłynął na metodykę badań i sposoby oceny natężenia przemian pośrednich w latach 1981–1987.
Dorobek naukowy
Arkadiusz Orzechowski jest uznawanym naukowcem, który osiągnął znaczące sukcesy w swojej karierze badawczej. Jest autorem ponad 100 artykułów naukowych, co świadczy o jego wkładzie w rozwój wiedzy w dziedzinie nauk weterynaryjnych.
Pełnił także rolę kierownika grantów zwykłych oraz był promotorem 7 zakończonych doktoratów, z czego 5 z nich otrzymało wyróżnienie. Jego doświadczenie obejmuje również recenzowanie prac doktorskich oraz habilitacyjnych, co podkreśla jego autorytet w tej dziedzinie.
W latach 2000–2009 był wieloletnim Przewodniczącym Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, co dowodzi jego aktywnej roli w środowisku naukowym. Orzechowski jest również członkiem licznych towarzystw naukowych, takich jak European Cell Death Organization oraz European Cooperation in Anticancer Research. Dodatkowo, współpracuje z Polskim Towarzystwem Medycyny Regeneracyjnej.
W latach 2003–2008, Orzechowski reprezentował Polskę w projektach organizowanych przez European Cooperation in Science and Technology (COST 925 i COST 927). Poza tym, angażuje się w działalność na rzecz dzieci, będąc członkiem ruchu Spartanie Dzieciom.
Przypisy
- Nekrolog – prof. Arkadiusz Orzechowski. sggw.pl. [dostęp 04.06.2021 r.]
- Arkadiusz Orzechowski: Oddział Warszawski PTNW. warszawa.ptnw.pl, 20.08.2019 r. [dostęp 24.06.2012 r.]
- Arkadiusz Orzechowski: SPARTANIE. spartaniedzieciom.org, 20.08.2019 r. [dostęp 24.06.2012 r.]
- COST Participants. cost.eu. [dostęp 24.06.2012 r.]
- Who's who in COST. cost.eu. [dostęp 24.06.2012 r.]
- Nowe nominacje profesorskie. nauka.gov.pl. [dostęp 24.06.2012 r.]
- POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. nettax.pl. [dostęp 24.06.2012 r.]
- a b c d Prof. dr hab. Arkadiusz Bernard Orzechowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.06.2012 r.]
- M.P. z 2002 nr 43 poz. 659. prawo.legeo.pl. [dostęp 24.06.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 04.03.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Szymon Starkiewicz | Konrad Millak | Henryk Fiałkowski | Władysław Leon Osmolski | Leszek Pączek | Teresa Zalewska (neuropatolog) | Feliks Dzik-Dzikowski | Maria Jarząbek-Chorzelska | Hieronim Powiertowski | Leon Zamenhof | Jerzy Kupiec-Węgliński | Henryk Higier | Antoni Krzeski | Jerzy Świderski (1929–2017) | Alojzy Pawełek | Edward Rożnowski | Stanisław Narewski | Henryk Szpidbaum | Halina Jędrzejewska | Joanna LisowskaOceń: Arkadiusz Orzechowski