Jerzy Osiński (inżynier)


Jerzy Kazimierz Osiński, urodzony 18 grudnia 1951 roku w Warszawie, był wybitnym polskim specjalistą w dziedzinie budowy oraz eksploatacji maszyn. Jego wkład w rozwój nauk technicznych czyni go osobą o znaczących osiągnięciach. Niestety, zmarł 2 lipca 2016 roku w Warszawie, gdzie spędził całe swoje życie.

Osiński był profesorem nauk technicznych, co podkreśla jego wysoką pozycję w tej dziedzinie. Jego pasja do inżynierii i zaangażowanie w rozwój technologii były nieocenione, a jego pracy zawdzięczamy wiele innowacyjnych rozwiązaniań.

Życiorys

Jerzy Osiński rozpoczął swoją edukację w 1969 roku, kiedy to swoje studia rozpoczął na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów, a naukę zakończył w 1974 roku. Po ukończeniu studiów podjął studia doktoranckie, które zaowocowały obroną pracy doktorskiej w 1979 roku. Tematem jego pracy było „Drgania parametryczne jednostopniowej przekładni zębatej jako układu o dwóch stopniach swobody uwzględniającego tłumienie i stałe obciążenie”.

W 1990 roku uzyskał habilitację, a pięć lat później, w 1995 roku, został profesorem nauk technicznych. Osiński był zaangażowany w działalność naukową oraz dydaktyczną przez wiele lat i pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Instytucie Podstaw Budowy Maszyn, należącym do Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. W okresie od 1997 do 2012 roku kierował Zakładem Technik Wytwarzania, gdzie jego wkład w rozwój tego obszaru był nieoceniony.

Po śmierci Jerzy Osiński został pochowany na starym cmentarzu na Służewie przy ul. Fosa, gdzie spoczywa w zasłużonym miejscu, otoczony pamięcią i szacunkiem tych, którzy go znali.

Członkostwo

Jerzy Osiński jest osobą zaangażowaną w wiele istotnych organizacji naukowych, co podkreśla jego duże znaczenie w dziedzinie inżynierii. Jego aktywność obejmuje szereg ważnych stowarzyszeń i komitetów, co odzwierciedla jego zaangażowanie w rozwój nauk technicznych.

  • członek Gesellschaft Für Angewandte Mathematik Und Mechanik (GAMM),
  • członek Komitetu Naukowego Konferencji „Wspomaganie Komputerowe Prac Inżynierskich”,
  • członek założyciel Polskiego Towarzystwa Symulacji Komputerowej,
  • członek Sekcji Podstaw Konstrukcji Maszyn oraz Dynamiki Maszyn Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk,
  • konsultant naukowy w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie,
  • współpracownik Instytutu Lotnictwa w Warszawie,
  • członek Polskiego Towarzystwa Wiropłatów,
  • członek Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej,
  • członek-konsultant w Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu,
  • członek zarządu Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów.

Jego szerokie profilowe zaangażowanie świadczy o wyjątkowych umiejętnościach oraz wiedzy specjalistycznej, które przynoszą korzyści nie tylko samemu Osińskiemu, ale również całemu środowisku inżynieryjnemu.

Publikacje

Jerzy Osiński jest autorem kilku istotnych publikacji, które mają na celu rozwijanie wiedzy w dziedzinie inżynierii i recyklingu. Jego prace naukowe dotyczą kluczowych obszarów, które są nie tylko ważne dla akademików, ale także dla przemysłu.

  • Obliczenia wytrzymałościowe elementów maszyn z zastosowaniem metody elementów skończonych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1997; ISBN 83-87012-87-4,
  • Wybrane zagadnienia recyklingu samochodów, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 2006; ISBN 83-206-1621-2, wspólnie z Piotrem Żachem.

Przypisy

  1. Wspomnienie zmarłych pracowników akademickich PW, Biuletyn Politechniki Warszawskiej, 24.10.2016 r.
  2. Jerzy Osiński, nekrolog Gazeta Wyborcza, 05.07.2016 r.
  3. Zmarł prof. Jerzy Osiński, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, 04.07.2016 r.
  4. Osiński, Jerzy (1951- ). Wirtualny Katalog Biblioteki Narodowej, [dostęp 05.07.2016 r.]
  5. Jerzy Osiński. nekrologi.wyborcza.pl, [dostęp 05.07.2016 r.]
  6. Prof. Jerzy Kazimierz Osiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB), [dostęp 05.07.2016 r.]

Oceń: Jerzy Osiński (inżynier)

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:20