Adam Kreczmar, urodzony 17 czerwca 1944 roku w Warszawie, to postać, która znacząco wpisała się w polską kulturę literacką i artystyczną. Jego życie zakończyło się tragicznie 26 sierpnia 1982 roku, również w stolicy Polski.
Kreczmar był polskim poetą oraz satyrykiem, a jego twórczość obejmowała różnorodne formy artystyczne, w tym autorstwo słuchowisk radiowych oraz piosenek. Był także aktywnym twórcą kabaretowym, co przyczyniło się do jego popularności wśród publiczności.
Życiorys
Adam Kreczmar przyszedł na świat w rodzinie o silnych tradycjach aktorskich, będąc synem Jana oraz Justyny z Karpińskich. Jego siostra, Małgorzata Janina Kreczmar-Daukszewicz (1953–2006), była żoną znanego komika Krzysztofa Daukszewicza, a ich potomstwo to bracia Grzegorz i Aleksander Daukszewiczowie.
Adam ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie w 1962 roku, a następnie podjął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył się pod okiem Aleksandra Kobzdeja.
W jego karierze artystycznej istotnym momentem był debiut poetycki, który miał miejsce w 1964 roku w „Almanachu Młodych”. Był również aktywnym współpracownikiem w Radiu oraz Telewizji, gdzie wprowadzał innowacyjne pomysły w programach rozrywkowych.
Wspólnie z Jackiem Janczarskim oraz Jerzym Markuszewskim, był współtwórcą ITR (Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy), który nadawano w pierwszej połowie lat 70. XX wieku w Programie 3 Polskiego Radia. Oprócz tego, prowadził Kabaret pod Egidą w towarzystwie Jonasza Kofty oraz Jana Pietrzaka.
W ciągu swojej kariery otrzymał wiele nagród, w tym prestiżową Nagrodę Prezesa Radiokomitetu oraz Złoty Mikrofon w 1975 roku. Niestety, Adam zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niedrożność przewodów żółciowych w wątrobie, co w końcu doprowadziło do jego przedwczesnej śmierci w wieku 38 lat. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest grobowiec rodzinny na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 190-5,6-24,25).
Słuchowiska radiowe
W obszarze słuchowisk radiowych można wyróżnić kilka kluczowych audycji, które przyczyniły się do wzbogacenia polskiej radiofonii. Oto niektóre z nich:
- administrator,
- okno na świat,
- przygody Holmesa,
- wczorajsza młodzież,
- wspomnienia prokuratora.
Utwory ze słowami Adama Kreczmara
Oto zestaw utworów stworzonych przez Adama Kreczmara, którego teksty pozostają w pamięci wielu miłośników muzyki. Wśród tych kompozycji można znaleźć:
- Chłopcy z naszej ulicy (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Piotr Fronczewski lub Jan Pietrzak),
- Daj (muzyka: Jerzy Andrzej Marek, wykonanie: Jerzy Połomski),
- Kodeks (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Jerzy Połomski),
- Marmolada (muzyka: Marek Stefankiewicz, wykonanie: Maryla Rodowicz),
- Miłujcie tedy ile chcecie (muzyka: Jerzy Andrzej Marek, wykonanie: Jerzy Połomski),
- Mój pejzaż (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Edyta Geppert),
- Nie ma tych bram (muzyka: Wojciech Karolak, wykonanie: Ewa Bem),
- Nietakt (muzyka: Andrzej Zieliński, wykonanie: Maryla Rodowicz),
- Pieśń o dysze (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Andrzej Zaucha),
- Jak Cię miły zatrzymać (muzyka: Jerzy Andrzej Marek, wykonanie: Teresa Tutinas).
Te utwory pokazują nie tylko talent Kreczmara jako autora tekstów, ale również szeroki wachlarz artystów, którzy ich interpretowali, wzbogacając polską scenę muzyczną.
Przypisy
- AgnieszkaA. Dajbor AgnieszkaA., Krzysztof Daukszewicz, gdy jego żona Małgorzata Kreczmar odeszła po ciężkiej chorobie, wpadł w rozpacz [online], viva.pl [dostęp 23.09.2024 r.]
- Chłopcy z naszej ulicy [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 21.06.2024 r.]
- Adam Kreczmar – poeta, satyryk, radiowiec. polskieradio. [dostęp 14.05.2023 r.]
- Wszystkie miłości Jana Kreczmara. encyklopediateatru.pl. [dostęp 14.05.2023 r.]
- „Kodeks” Kreczmara i Połomskiego. dziennikpolski24.pl, 25.09.2010 r. [dostęp 28.11.2022 r.]
- Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1962. wne.uw.edu.pl. [dostęp 03.09.2021 r.]
- Adam Kreczmar: Jestem za dyktaturą artystów [online], PolskieRadio.pl [dostęp 10.07.2021 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: KRECZMAROWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 23.09.2024 r.]
- a b Zmarli. „Stolica”. Rok XXXVII, Nr 28 (1802), s. 10, 03.10.1982 r. Warszawa: Warszawskie Wyd. Prasowe RSW „Prasa-Książka-Ruch”. [dostęp 23.09.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Edward Sobiszewski | Krzysztof Knittel | Jan Ciepliński | Edmund Kupiecki | Stefania Wortman | Zofia Jeżewska | Andrzej Krucz | Barbara Wysocka | Hanna Gordziałkowska-Weynerowska | Paweł Iwanicki | Mikołaj Stanisław Epstein | Edyta Jungowska | Henryk Jarecki | Stanisław Wocjan | Mirosława Dubrawska | Jorge Zalszupin | Barbara Fijewska | Helena Bobińska | Żurom | Eugeniusz Morawski-DąbrowaOceń: Adam Kreczmar