Adam Kreczmar


Adam Kreczmar, urodzony 17 czerwca 1944 roku w Warszawie, to postać, która znacząco wpisała się w polską kulturę literacką i artystyczną. Jego życie zakończyło się tragicznie 26 sierpnia 1982 roku, również w stolicy Polski.

Kreczmar był polskim poetą oraz satyrykiem, a jego twórczość obejmowała różnorodne formy artystyczne, w tym autorstwo słuchowisk radiowych oraz piosenek. Był także aktywnym twórcą kabaretowym, co przyczyniło się do jego popularności wśród publiczności.

Życiorys

Adam Kreczmar przyszedł na świat w rodzinie o silnych tradycjach aktorskich, będąc synem Jana oraz Justyny z Karpińskich. Jego siostra, Małgorzata Janina Kreczmar-Daukszewicz (1953–2006), była żoną znanego komika Krzysztofa Daukszewicza, a ich potomstwo to bracia Grzegorz i Aleksander Daukszewiczowie.

Adam ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie w 1962 roku, a następnie podjął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył się pod okiem Aleksandra Kobzdeja.

W jego karierze artystycznej istotnym momentem był debiut poetycki, który miał miejsce w 1964 roku w „Almanachu Młodych”. Był również aktywnym współpracownikiem w Radiu oraz Telewizji, gdzie wprowadzał innowacyjne pomysły w programach rozrywkowych.

Wspólnie z Jackiem Janczarskim oraz Jerzym Markuszewskim, był współtwórcą ITR (Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy), który nadawano w pierwszej połowie lat 70. XX wieku w Programie 3 Polskiego Radia. Oprócz tego, prowadził Kabaret pod Egidą w towarzystwie Jonasza Kofty oraz Jana Pietrzaka.

W ciągu swojej kariery otrzymał wiele nagród, w tym prestiżową Nagrodę Prezesa Radiokomitetu oraz Złoty Mikrofon w 1975 roku. Niestety, Adam zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niedrożność przewodów żółciowych w wątrobie, co w końcu doprowadziło do jego przedwczesnej śmierci w wieku 38 lat. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest grobowiec rodzinny na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 190-5,6-24,25).

Słuchowiska radiowe

W obszarze słuchowisk radiowych można wyróżnić kilka kluczowych audycji, które przyczyniły się do wzbogacenia polskiej radiofonii. Oto niektóre z nich:

  • administrator,
  • okno na świat,
  • przygody Holmesa,
  • wczorajsza młodzież,
  • wspomnienia prokuratora.

Utwory ze słowami Adama Kreczmara

Oto zestaw utworów stworzonych przez Adama Kreczmara, którego teksty pozostają w pamięci wielu miłośników muzyki. Wśród tych kompozycji można znaleźć:

  • Chłopcy z naszej ulicy (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Piotr Fronczewski lub Jan Pietrzak),
  • Daj (muzyka: Jerzy Andrzej Marek, wykonanie: Jerzy Połomski),
  • Kodeks (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Jerzy Połomski),
  • Marmolada (muzyka: Marek Stefankiewicz, wykonanie: Maryla Rodowicz),
  • Miłujcie tedy ile chcecie (muzyka: Jerzy Andrzej Marek, wykonanie: Jerzy Połomski),
  • Mój pejzaż (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Edyta Geppert),
  • Nie ma tych bram (muzyka: Wojciech Karolak, wykonanie: Ewa Bem),
  • Nietakt (muzyka: Andrzej Zieliński, wykonanie: Maryla Rodowicz),
  • Pieśń o dysze (muzyka: Włodzimierz Korcz, wykonanie: Andrzej Zaucha),
  • Jak Cię miły zatrzymać (muzyka: Jerzy Andrzej Marek, wykonanie: Teresa Tutinas).

Te utwory pokazują nie tylko talent Kreczmara jako autora tekstów, ale również szeroki wachlarz artystów, którzy ich interpretowali, wzbogacając polską scenę muzyczną.

Przypisy

  1. AgnieszkaA. Dajbor AgnieszkaA., Krzysztof Daukszewicz, gdy jego żona Małgorzata Kreczmar odeszła po ciężkiej chorobie, wpadł w rozpacz [online], viva.pl [dostęp 23.09.2024 r.]
  2. Chłopcy z naszej ulicy [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 21.06.2024 r.]
  3. Adam Kreczmar – poeta, satyryk, radiowiec. polskieradio. [dostęp 14.05.2023 r.]
  4. Wszystkie miłości Jana Kreczmara. encyklopediateatru.pl. [dostęp 14.05.2023 r.]
  5. „Kodeks” Kreczmara i Połomskiego. dziennikpolski24.pl, 25.09.2010 r. [dostęp 28.11.2022 r.]
  6. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1962. wne.uw.edu.pl. [dostęp 03.09.2021 r.]
  7. Adam Kreczmar: Jestem za dyktaturą artystów [online], PolskieRadio.pl [dostęp 10.07.2021 r.]
  8. Cmentarz Stare Powązki: KRECZMAROWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 23.09.2024 r.]
  9. a b Zmarli. „Stolica”. Rok XXXVII, Nr 28 (1802), s. 10, 03.10.1982 r. Warszawa: Warszawskie Wyd. Prasowe RSW „Prasa-Książka-Ruch”. [dostęp 23.09.2024 r.]

Oceń: Adam Kreczmar

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:17