Zofia Jeżewska


Zofia Jeżewska, urodzona 15 czerwca 1911 roku w Warszawie, a zmarła 16 sierpnia 1995 roku, to postać niezwykle zasłużona dla polskiej kultury. Była ona nie tylko pisarką, ale także podróżniczką i reportażystką, a także autorką licznych słuchowisk radiowych. Jej działalność miała duży wpływ na rozwój literatury i mediów w Polsce.

W swoim wykształceniu zyskała gruntowną wiedzę, kończąc Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie. Swoją twórczość rozpoczęła w 1933 roku, debiutując na łamach „Kuriera Warszawskiego” jako prozaik. W późniejszych latach, od 1948 do 1981, miała okazję pracować jako redaktor w Polskim Radiu, co pozwoliło jej na rozwój w dziedzinie reportażu i słuchowisk.

W dorobku Zofii Jeżewskiej znajdują się liczne reportaże książkowe, które powstały w wyniku jej podróży do takich miejsc jak Egipt, Sudan, Syria czy Meksyk. Pozostawiła po sobie szereg inéditów i zróżnicowanej twórczości, w tym biografię Delfiny Potockiej, zbiór nowel pt. „Tylko człowiek”, a także różnorodne utwory teatralne i scenariusze filmowe — w tym jeden poświęcony Chopinowi.

Zofia Jeżewska jest również znana z przekładów sztuk niezwykle wpływowych autorów, takich jak Albert Camus oraz Claude Santelli. Jej wywiady z wieloma znanymi osobistościami, w tym z G. Philippe, A. Rubinstein i J. Steinbeck, ukazały się w zbiorze „Niepospolici ludzie przed mikrofonem”. Dodatkowo, w jej zbiorze znaleźć można „Dziennik stanu wojennego 1981–1983” oraz „Notatnik australijski”.

Warto również dodać, że Zofia Jeżewska była córką Adama Czartkowskiego, który był botanikem, historykiem kultury oraz publicystą, autorem m.in. biografii Chopina i Beethovena. Jej syn, Krzysztof Andrzej Jeżewski, również stanął na scenie literackiej jako poeta, tłumacz i eseista, specjalizujący się w Norwidzie oraz literaturze muzycznej. Zofia Jeżewska spoczywa obok swojego ojca na cmentarzu komunalnym Doły w Łodzi, gdzie można oddać jej hołd za jej znaczący wkład w polską kulturę i literaturę.

Twórczość

Zofia Jeżewska to autorka, która zyskała uznanie w literackim świecie dzięki swoim różnorodnym dziełom. W jej twórczości można dostrzec wyjątkową pasję do odkrywania historii i kultury. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych publikacji, które oddają jej talent i zainteresowania.

  • Chopin żywy w swych listach i w oczach współczesnych, wspólnie z Adamem Czartkowskim (1958), w następnych wydaniach (VII w 2013) pt. Fryderyk Chopin,
  • Ze sfinksem w cztery oczy (1958),
  • A ślady zasypał piasek… Opowieść z Palmyry (1961),
  • Trzy wschody słońca [wspólnie z Leszkiem Dąbrowskim] (1962),
  • W królestwie pierzastego węża. Z podróży do Meksyku (1964),
  • Na krańcach czasu. Dziennik z podróży po Egipcie i Sudanie (1966),
  • Fryderyk Chopin (1973) – krótka biografia,
  • Warszawskim szlakiem Chopina (1979),
  • Leon Chwistek. Krótki zarys życia i twórczości (1980),
  • Pod wielką koralową barierą (1982) – nowele egzotyczne,
  • Chopin w kraju rodzinnym (1985),
  • Ch. Ockrent, A. de Marenches, Sekrety szpiegów i książąt (1992), przekład z franc.,

Wszystkie te pozycje ukazują nie tylko wszechstronność Zofii Jeżewskiej, ale również jej głęboką znajomość tematów oraz umiejętność łączenia różnych form literackich.

Przypisy

  1. Wyszukaj grób. Cmentarze Komunalne w Łodzi. [dostęp 13.08.2018 r.]

Oceń: Zofia Jeżewska

Średnia ocena:5 Liczba ocen:12