Ulica Tykocińska, zlokalizowana w stolicy Polski, jest znaczącym elementem infrastruktury miejskiej. Stanowi ona jedną z kluczowych ulic w obrębieTargówki Mieszkaniowej, pełniąc ważną rolę w komunikacji między różnymi częściami miasta.
Droga ta rozpoczyna się od ulicy Myszkowskiej, a jej trasa prowadzi aż do Pratulińskiej. Ulica Tykocińska jest zatem nie tylko arterią transportową, ale także miejscem, które łączy lokalne społeczności i ułatwia dostęp do licznych usług oraz atrakcji.
Historia
Pierwotnie znana jako Julianówka, ulica Tykocińska miała swoje korzenie w koloniach o tej samej nazwie, które były związane z imieniem Julii z Krauzów, właścicielki tej ziemi (ok. 1825–1912). Czas z biegiem lat przyniósł wyodrębnienie tych posiadłości na mniejsze działki, a przed wybuchem I wojny światowej, w siedzibie rodziny Krzeszewskich przy Julianówce, mieściła się gmina Bródno. W 1914 roku na ulicy powstał nowy, neorenesansowy budynek (obecnie numer 32/34) pełniący funkcję urzędu gminy oraz sądu grodzkiego, co czyniło go pierwszym murowanym obiektem na Targówku Mieszkaniowym, poza budowlami fabrycznymi.
W okolicach obecnych ulic Tykocińskiej i Myszkowskiej istniała też kolonia Pracówka, będąca niegdyś własnością rodziny Prackich, sprzedana w 1913 roku znanemu przedsiębiorcy Szymonowi Eisenbergowi, a potem Pinkasowi Pracowitemu. W wyniku administracyjnych zmian, po przyłączeniu Targówka do Warszawy, ulica została przemianowana na Julianowską. Jej aktualna nazwa wzięła się od miejscowości Tykocin w regionie Podlasia i po raz pierwszy znalazła się na planie stolicy w 1920 roku. W okresie międzywojennym, Tykocińska uzyskała na znaczeniu, łącząc dwie główne arterie dzielnicy – Radzymińską i św. Wincentego. Z danych wynika, że do 1930 roku przy ulicy stało 18 budynków, a do 1939 roku już 34.
Na numerze 15, w obrębie dawnej kolonii Pracówka, powstała willa architekta Bolesława Pietrusińskiego, która zapoczątkowała nowoczesny styl architektoniczny na tym terenie. W tym czasie Roch Krzeszewski, mężczyzna o wielu zasługach dla gminy Bródno, wybudował po parzystej stronie ulicy kilka kamienic czynszowych oraz ufundował miejsce pod budowę kościoła Chrystusa Króla, w nowo erygowanej parafii. Budowa tej świątyni rozpoczęła się w 1932 roku, ale z powodu działań wojennych zakończyła się dopiero w 1953 roku. Również w latach 1929 roku założono Towarzystwo Miłośników Targówka, którego przewodniczącym był ks. Jan Golędzinowski, proboszcz parafii Chrystusa Króla.
W czasie powstania warszawskiego gmach pod nr 32/34 stał się punktem sanitarnym dla II Rejonu 6-XXVI Obwodu Armii Krajowej. Po wojnie, w czasie budowy nowych blokowisk, fragment ulicy Tykocińskiej został znacznie skrócony, zachowując jedynie środkowy odcinek. Ocalona pozostała również willa Pietrusińskiego, która dzięki staraniom właściciela przy odbudowie Warszawy zyskała status zabytku. W roku 1951, wraz z likwidacją gminy Bródno, urząd został przekształcony w przychodnię zdrowia dla dzieci. Ulica Tykocińska wystąpiła również w dwóch filmach: „Cafe Pod Minogą” (1959) oraz „Dyrygent” (1979).
Przypisy
- Jerzy S.J.S. Majewski, Spacerownik. Warszawa w filmie., Warszawa: Agora, 2016, s. 324.
- a b c d Jerzy S.J.S. Majewski, Spacerownik. Nowa Praga i Targówek, „Gazeta Wyborcza”, 21.06.2007 r., s. 10–11.
- Polona [online], polona.pl [dostęp 18.08.2018 r.]
- Antoni A. Gościmski, Parafia Chrystusa Króla na Targówku (1931-2001), Warszawa: Kontrast, 2001, s. 11, 15–17, 27.
- Księga adresowo-gospodarcza miasta stołecznego Warszawy. Cz. 3 e: Spis właścicieli domów w mieście stołecznym Warszawie, Warszawa 1939, s. 160.
- Księga adresowa „Cała Warszawa”. Dział IV, Warszawa 1930, s. 103.
- Plan Wielkiej Warszawy, Warszawa: Zakład Litograficzny Feliksa Kasprzykiewicza, 1920 [dostęp 14.08.2019 r.] Brak numerów stron w książce.
- Marceli M. Jeżowski, Plan miasta stołecznego Warszawy i okolic z oznaczeniem nowych granic oraz okręgów milicyjnych, Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego, Warszawa 1917 [dostęp 12.08.2019 r.]
- Jerzy J. Kasprzycki, Korzenie miasta, t. 3. Praga, Warszawa: Veda, 1998, s. 182–183.
- Jerzy J. Kasprzycki, Korzenie miasta, t. 3. Praga, Warszawa: Veda, 1998, s. 75.
- Kurier Warszawski, „Kurier Warszawski” (nr 87/1906), s. 9.
- [Nekrolog], „Kurier Warszawski” (nr 40/1912), s. 8.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Walecznych w Warszawie | Ulica Waliców w Warszawie | Ulica Wał Miedzeszyński w Warszawie | Ulica Wawelska w Warszawie | Ulica Wiejska w Warszawie | Ulica Wiktorska w Warszawie | Ulica Wilanowska w Warszawie | Ulica Wileńska w Warszawie | Ulica Williama Heerleina Lindleya w Warszawie | Ulica Wincentego Rzymowskiego w Warszawie | Ulica Wilcza w Warszawie | Ulica Trocka w Warszawie | Ulica Trakt Lubelski w Warszawie | Ulica Towarowa w Warszawie | Ulica Tłomackie w Warszawie | Ulica Tarniny w Warszawie | Ulica Targowa w Warszawie | Ulica Ząbkowska w Warszawie | Ulica Tadeusza Czackiego w Warszawie | Ulica Świętych Cyryla i Metodego w WarszawieOceń: Ulica Tykocińska w Warszawie