Targówek Mieszkaniowy to niezwykle interesujący obszar zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Targówek. To miejsce w ramach Miejskiego Systemu Informacji (MSI) niesie ze sobą wiele możliwości zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów.
Zapraszam do odkrywania zalet i atrakcji związanych z Targówkiem, które stanowią istotny element rozwoju stolicy. Region ten wyróżnia się nie tylko dogodną lokalizacją, ale i różnorodnością ofert dla przyszłych mieszkańców.
Położenie
Granice Targówka, zgodnie z danymi zawartymi w Miejskim Systemie Informacji (MSI), są wyznaczone w sposób następujący:
- od ul. Radzymińskiej wzdłuż linii kolejowej Warszawa-Legionowo do ronda Żaba,
- przez ul. Odrowąża do muru cmentarza Bródnowskiego,
- wzdłuż muru cmentarza Bródnowskiego do ul. św. Wincentego,
- następnie ul. św. Wincentego do ul. Nowo-Trockiej,
- ul. Nowo-Trocka,
- od wiaduktu w ul. Nowo-Rzecznej do linii kolejowej Warszawa-Tłuszcz,
- linia kolejowa, jak wyżej, do ul. Radzymińskiej (południowo-zachodnia granica dzielnicy).
Warto również zwrócić uwagę, że w granicach obszaru MSI Targówek Mieszkaniowy znajduje się cmentarz żydowski na Bródnie, a także część terenów, które wcześniej stanowiły Państwowe Gospodarstwo Rolne Bródno, obecnie funkcjonujące jako PGR Bródno Sp. z o.o.
Pochodzenie nazwy
Targówek, znany w przeszłości jako Targowe Małe, był osadą szlachecką, która miała swoje korzenie w rodzinie Targowskich, żyjących w XV wieku. To historyczne powiązanie z nazwiskiem Targowskich sugeruje, że obecna nazwa tego miejsca wywodzi się właśnie stąd.
Historia
Czy wiedzieliście, że pierwsze wzmianki dotyczące Targówka (oznaczonego jako Targowe Małe) sięgają 1580 roku? W tym okresie wieś ta zajmowała powierzchnię około 59 ha. Targówek był wtedy w rękach szlacheckich rodów Targowskich i Karniewskich, a później przeszedł na własność Gumowskich. Królowa Anna Jagiellonka przyznała lokalnej społeczności przywilej wyrębu drzew w okolicznych lasach bródnowskich.
W XVIII wieku doszło do połączenia Targowego Małego z Targowem Wielkim, które obecnie leży w obrębie Starej Pragi. Następnymi właścicielami Targówka zostali Lubomirscy, a później podstoli płocki Szydłowski, który w 1764 roku sprzedał Targówek Stanisławowi Augustowi. Od tamtego momentu obszar Targówka przeżywał dynamiczny rozwój aż do okresu powstania kościuszkowskiego, kiedy to zdecydowano się na spalenie dużej części Bródna oraz Targówka, aby zwiększyć teren obronny.
W 1884 roku w sąsiedztwie Targówka powstał cmentarz Bródnowski. Regularnie powiększany, dziś zajmuje 135 hektarów i jest jednym z największych cmentarzy w Europie. W bliskim sąsiedztwie głównej bramy cmentarza usytuowany był drewniany kościół, który pełnił funkcję parafialną dla mieszkańców Targówka, obecnie parafia znajduje się w pobliskim kościele murowanym.
Przez długie lata Targówek, Bródno oraz część Pragi były traktowane jako zaniedbane przedmieścia, charakteryzujące się ubogą zabudową. Większość domów była pozbawiona dostępu do wodociągów, a ulice oświetlane były przeważnie lampami gazowymi, co sprawiało, że wiele mieszkań korzystało z lamp naftowych. Do końca XIX wieku w okolicy wykształciło się znaczące skupisko proletariatu.
8 kwietnia 1916 roku generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler wprowadził rozporządzenie, które przyłączyło do Warszawy (od 1 kwietnia 1916) m.in. Targówek, wówczas będący częścią gminy Bródno. W okresie międzywojennym rozpoczęto prace nad brukowaniem ulic oraz budową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Niestety, proces ten postępował dość wolno, i do momentu wybuchu II wojny światowej tylko część dzielnicy została skanalizowana.
Po zakończeniu wojny, sytuacja nie uległa istotnej poprawie aż do początków lat siedemdziesiątych, gdy rozpoczęto budowę nowego osiedla mieszkalnego. Osiedle Targówek Mieszkaniowy, składające się z sześciu mniejszych osiedli, powstało w latach 1974−1979. Projekt został stworzony przez architektów Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek, Zbigniewa Wacławka oraz Jana Kalinowskiego.
Na miejscu dawnej siatki ulic Targówka zaprojektowano nowy układ, w którym ciągi komunikacyjne i zabudowa mieszkalna tworzą wewnętrzne kręgi, w których przewidziano przestrzeń na niezbędną infrastrukturę. Największy krąg stanowią ulice Handlowa, Ossowskiego i Myszkowska, które wspólnie okalają centralną część osiedla z klubem sportowym, parkiem oraz teatrem. Mniejsze kręgi otaczają różnorodne obiekty, takie jak ul. Askenazego wokół pętli autobusowej, ul. Zamiejska ze szkołą podstawową czy ul. Orłowska z przedszkolem.
Na obrzeżach nowego osiedla przetrwały fragmenty pierwotnej zabudowy, które są interesującymi przykładami dawnych, charakterystycznych budynków drewnianych. W tych domach mieszkały niegdyś osoby związane z różnymi zawodami – robotnicy, kamieniarze, drobni sklepikarze, rzemieślnicy, a także dorożkarze, tramwajarze i kolejarze.
Do 1994 roku Targówek stanowił część dzielnicy Praga-Północ. W wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w tym samym roku, z wschodniej części Pragi-Północ wydzielono nową dzielnicę, która otrzymała nazwę Targówek – na cześć osiedla wchodzącego w jej skład.
Ważniejsze obiekty
W Targówku Mieszkaniowym znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Oto lista istotniejszych obiektów w tej dzielnicy:
- Teatr Rampa,
- Stadion Klubu Piłkarskiego GKP Targówek,
- Park im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha”,
- Kościół Chrystusa Króla,
- Willa Bolesława Pietrusińskiego,
- Stacja metra Targówek Mieszkaniowy.
Przypisy
- Grzegorz Mika. Targówek drewniany i betonowy. „Skarpa Warszawska”, s. 16, 04.2022 r.
- Obszary MSI. Dzielnica Targówek. [w:] Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [on-line]. [dostęp 13.04.2022 r.]
- Maria Nietyksza, Witold Pruss: Zmiany w układzie przestrzennym Warszawy [w:] Irena Pietrza-Pawłowska (red.) Wielkomiejski rozwój Warszawy do 1918 r.. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1973 r.
- Rozporządzenie dot. ustanowienia granic miejskich Warszawy Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1917 nr 63 poz 259.
- Rozporządzenie dot. rozszerzenia warszawskiego okręgu miejskiego i wykonania planu dla zabudowania miasta Warszawy (Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1916 nr 29 poz 79).
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Tomaszew (Warszawa) | Wiktoryn (Warszawa) | Wyżyny (Warszawa) | Ursynów-Centrum | Zbójna Góra | Szczęśliwice | Ursynów Północny | Żoliborz Artystyczny | Wawer (osiedle) | Winnica (Warszawa) | Śliwice (Warszawa) | Szamocin (Warszawa) | Tarchomin | Stegny (Warszawa) | Stawki (Warszawa) | Stare Świdry | Stare Bielany | Stara Miłosna | Stara Ochota | Stokłosy (Warszawa)Oceń: Targówek Mieszkaniowy