Ulica Wiktorska to niezwykle interesująca ulica znajdująca się w dzielnicy Mokotów w Warszawie. Jest to miejsce, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Ulica ta swoją trasę rozpoczyna przy ulicy Wołoskiej, a kończy na ulicy Puławskiej. Długość ulicy oraz jej charakter tworzą unikalną atmosferę w tym obszarze stolicy, a okoliczne tereny są pełne atrakcji i punktów usługowych.
Warto zwrócić uwagę na architekturę, jak również na życie lokalnej społeczności, które odbywa się w tej części miasta.
Opis
Nazwa ulicy jest powiązana z postacią Wiktora Magnusa, który był właścicielem gruntów w rejonie Mokotowa oraz jednym z kluczowych założycieli spółki akcyjnej odpowiedzialnej za budowę Drogi Żelaznej Wąskotorowej Wilanowskiej. Można o nim przeczytać więcej tutaj.
W okolicy ulicy znajduje się właz, który miał swoje znaczenie historyczne. To właśnie tym odcinkiem kanału 20 września 1944 roku ewakuowało się z Górnego Czerniakowa około 200 powstańców, którzy walczyli w zgrupowaniu „Radosław”. Taki kontekst czyni tę ulicę ważnym miejscem pamięci narodowej.
W roku 1948 rozpoczęto intensywne prace budowlane na obszarze ograniczonym ulicami Madalińskiego, Wołoską, Wiktorską oraz al. Niepodległości. To właśnie wtedy powstało osiedle Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które znacząco przyczyniło się do rozwoju tego obszaru.
Warto zaznaczyć, że ulica Wiktorska jest jednokierunkowa, co wpływa na organizację ruchu. Prowadzi ona w kierunku od ul. Wołoskiej do ul. Kraushara oraz od ul. Puławskiej do ul. Kazimierzowskiej, co sprawia, że jest dogodnym łącznikiem pomiędzy tymi lokalizacjami.
Obiekty
Wzdłuż ulicy Wiktorskiej w Warszawie znajduje się wiele interesujących budynków, warto zwrócić uwagę na poniższe obiekty:
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 3 – kamienica, która jest uwzględniona w gminnej ewidencji zabytków,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 10 – Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 30/32 – VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana oraz Gimnazjum Dwujęzyczne nr 59, mieszczące się w ramach Zespołu Szkół nr 61 w Warszawie,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 69 – II Gmina Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 73 – Szkoła Podstawowa nr 69 oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 91 A – Wydział Działalności Gospodarczej i Zezwoleń dla Dzielnicy Mokotów, Wydział Zasobów Lokalowych w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy oraz Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 94/96 – Przedszkole nr 141 oraz Żłobek nr 4,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 95/97 – Przedszkole nr 144 „Zaczarowany ołówek”,
- Budynek przy ul. Wiktorskiej 99 – XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego.
Przypisy
- Zespół Żłobków Miasta Stołecznego Warszawy. [dostęp 18.04.2018 r.]
- Przedszkole nr 144 "Zaczarowany ołówek". [dostęp 18.04.2018 r.]
- Gminy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Polsce. [dostęp 24.04.2013 r.]
- Jerzy Kasprzycki: Warszawa nieznana. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1982.
- Lesław M. Bartelski: Mokotów 1944. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1986.
- Bronisław Ryś: Mokotów w okresie PRL [w:] Dzieje Mokotowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972.
- Gminna Ewidencja Zabytków (załącznik do zarządzenia nr 2998/2012 Prezydenta m.st. Warszawy) pod liczbą porządkową 1569 i numerem identyfikacyjnym 00024836.
- Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów. [dostęp 02.08.2016 r.]
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie. [dostęp 02.08.2016 r.]
- Gimnazjum Dwujęzyczne nr 59. [dostęp 02.08.2016 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 69 w Warszawie. [dostęp 02.08.2016 r.]
- Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego. [dostęp 02.08.2016 r.]
- Wydział Działalności Gospodarczej i Zezwoleń w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. [dostęp 02.08.2016 r.]
- Wydział Zasobów Lokalowych w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. [dostęp 02.08.2016 r.]
- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów. [dostęp 02.08.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Wilanowska w Warszawie | Ulica Wileńska w Warszawie | Ulica Williama Heerleina Lindleya w Warszawie | Ulica Wincentego Rzymowskiego w Warszawie | Ulica Władysława Broniewskiego w Warszawie | Ulica Włodarzewska w Warszawie | Ulica Władysława Umińskiego w Warszawie | Ulica Wojciecha Oczki w Warszawie | Ulica Wolność w Warszawie | Ulica Wolska w Warszawie | Ulica Wiejska w Warszawie | Ulica Wawelska w Warszawie | Ulica Wał Miedzeszyński w Warszawie | Ulica Waliców w Warszawie | Ulica Walecznych w Warszawie | Ulica Tykocińska w Warszawie | Ulica Wilcza w Warszawie | Ulica Trocka w Warszawie | Ulica Trakt Lubelski w Warszawie | Ulica Towarowa w WarszawieOceń: Ulica Wiktorska w Warszawie