Ulica Nowoursynowska w Warszawie


Ulica Nowoursynowska to istotny dystrykt, który rozciąga się przez dzielnice Mokotów oraz Ursynów w Warszawie. Trasa ta przebiega, z pewnymi przerwami, od skrzyżowania z ulicą Wałbrzyską oraz Dominikańską/Noskowskiego, do kolejnego skrzyżowania, które znajduje się na południu, dokładnie z ulicą J. Rosoła i ulicą Relaksową. Do roku 2020 ulica biegła dalej, aż do południowej granicy Lasu Kabackiego, gdzie fragment jej trasy miał charakter drogi leśnej. W wyniku decyzji rady miasta w 2020 roku, ostatni odcinek tej ulicy południowo zmieniono na nazwę Trakt Leśny.

Co ciekawe, ulica Nowoursynowska jest pozostałością po starym szlaku handlowym, który przebiegał w kierunku od Warszawy przez Służew. Trasa ta prowadziła do miejsca, gdzie można było przeprawić się przez rzekę Jeziorę, w rejonie dzisiejszego Konstancina-Jeziorny, a następnie do Czerska. Szlak ten ma swoje korzenie w średniowieczu, będąc częścią większego szlaku handlowego, który łączył Francję z Rusią Kijowską.

Opis

Ulica Nowoursynowska w Warszawie jest znana z różnorodności jakości nawierzchni, co czyni ją interesującym przypadkiem w miejskiej infrastrukturze. Na krótkim odcinku od Wałbrzyskiej do Dolina Służewiecka jezdnia ma przekrój 1×4, gdzie nawierzchnia nieco traci na jakości, co jest spowodowane jej budową sięgającą późnych lat 80. XX wieku. W miarę kontynuowania trasy, w odcinku Dolina Służewiecka – Chłapowskiego, przekrój zmienia się na 1×2, a asfalt został położony bezpośrednio na bruk, co wpływa na komfort jazdy.

Fragment od Chłapowskiego do Ciszewskiego/Kiedacza charakteryzuje się przekrojem 2×2 i potrafi zachwycić wysoką jakością nawierzchni, co jest rezultatem przebudowy przeprowadzonej w latach 2007–2008. Na odcinku Nugat – Płaskowickiej, gdzie mamy do czynienia z przekrojem 1×1,5 (z jednej jezdni o szerokości 4 m bez pasów), a niektóre miejsca przy skrzyżowaniach są urządzone jako 1×2, komfort podróżowania może być zróżnicowany.

W miarę przejazdu od Płaskowickiej do Rosoła, nawierzchnia wykonana jest z kocich łbów, które zostały umieszczone w utwardzonym piachu. To innowacyjne rozwiązanie sprawia, że poszczególne kostki nie dotykają siebie nawzajem, a jezdnia utrzymuje przekrój 1×1,5, nie poszerzając się w rejonach skrzyżowań.

Nazwa ulicy pochodzi od połączenia Służewa oraz Ursynowa, a konkretnie od jego najnowszej (przynajmniej wówczas) sekcji. Warto zaznaczyć, że w 1948 roku Nowoursynowską po raz pierwszy przejechał autobus miejski linii nr 104, łączący Dworzec Południowy z Wolicą.

W pobliżu ul. Nowoursynowskiej, w jej południowej części, rośnie dąb Mieszko I, który jest uznawany za najstarszy w województwie mazowieckim. Co więcej, blisko skrzyżowania z ul. Dolina Służewiecka znajduje się figura św. Jana Nepomucena, stanowiąca kopię rzeźby, która została tu zainstalowana w 1864 roku jako upamiętnienie współpracy Służewa z Rządem Narodowym w czasie powstania styczniowego.

Ważniejsze obiekty

Na warszawskiej ulicy Nowoursynowskiej znajduje się szereg istotnych obiektów, które przyciągają nie tylko mieszkańców, ale także turystów. Oto niektóre z nich:

Wszystkie te miejsca są świadectwem bogatej historii i kulturowego dziedzictwa tej części Warszawy. Ciekawe jest, jak obiekty te łączą w sobie tradycję z nowoczesnością, co czyni Nowoursynowską interesującą zarówno dla zwiedzających, jak i dla mieszkańców.

Przypisy

  1. 104 linia autobusowa zwykła. trasbus.pl. [dostęp 21.10.2023 r.]
  2. Maciej Mazur: Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa. Warszawa: Wydawnictwo Myśliński, 2017 r., s. 138. ISBN 978-83-934764-8-0.
  3. Uchwała nr XXXI/963/2020 z 18.06.2020 r. w sprawie zmiany nazwy obiektu miejskiego w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
  4. Jarosław Trybuś: Przewodnik po warszawskich blokowiskach. Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, 2016 r., s. 168. ISBN 978-83-60142-31-8.
  5. Okolice Konstancina - portal historyczny, Najstarszy krzyż w Kabatach.
  6. Jacek Krawczyk: Ursynów wczoraj i dziś. Warszawa: Wydawnictwo Pagina, 2001 r., s. 101. ISBN 83-86351-37-3.
  7. Przyroda województwa mazowieckiego. [w:] Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie [on-line]. warszawa.rdos.gov.pl, Warszawa. s. 10. [dostęp 28.04.2017 r.]

Oceń: Ulica Nowoursynowska w Warszawie

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:24