Ulica Racławicka jest istotnym elementem warszawskiego krajobrazu, która przebiega przez dzielnice Mokotów oraz Ochota. Jest to miejsce pełne historii i różnorodnych wydarzeń, które kształtowały charakter tej części stolicy.
Specjaliści zauważają, że Mokotów i Ochota to dzielnice, które wzajemnie się przenikają i rozwijają, co czyni ulicę Racławicką ważnym szlakiem komunikacyjnym. Jej znaczenie jest widoczne zarówno w codziennych dojazdach mieszkańców, jak i w bogactwie kulturowym, które można tam znaleźć.
Przebieg ulicy
Ulica Racławicka rozpoczyna swoją trasę na Starym Mokotowie, w miejscu, gdzie skrzyżowuje się z ulicą Puławską. Początkowo jest to niewielka, lokalna droga, która kieruje się na zachód. Po drodze napotyka ulicę Bałuckiego od południa oraz Dożynkową (dawniej nazywaną Misyjną) od północy. Na swoją trasie przecina również Tenisową oraz z dwóch kierunków Kazimierzowską. W dalszej kolejności, od północy, spotyka Drużynową i Piłkarską, a od południa Szczekocińską, zauważając, że krótszy odcinek tej ostatniej, prowadzący do kościoła, jest jedynym zadbanym przejazdem, ponieważ dostęp do posesji przy Szczekocińskiej i dalej do ul. Ursynowskiej jest zablokowany od strony Racławickiej.
Na trasie, ulica Racławicka przecina również Aleję Niepodległości, chociaż nie ma możliwości przejazdu przez nią. Piesi mają jednak dostęp do przejścia podziemnego przy stacji metra. Następnie, przez długi odcinek, ulica nie krzyżuje się z żadnym innym traktem, a jej południowa linia wytycza granicę dla Ogródków Działkowych „Odyńca”. Kończy się na ul. Wołoskiej, ale nie ma połączenia – ulica kończy się tam ślepo.
W zachodniej części ul. Racławickiej, ulica stanowi przedłużenie ul. Odyńca, tworząc wraz z nią spójny ciąg komunikacyjny. Na skrzyżowaniu Odyńca z Wołoską zbudowano rondo. Od tego momentu Racławicka prowadzi przez obszary Wyględowa. W odcinku od ul. Wołoskiej do ul. Żwirki i Wigury ma szerokość dwóch jezdni i napotyka kolejne ulice: fragment ul. Pływackiej, Maratońską, Balonową, Turystyczną, Oszczepników, Płatowcową, Miłobędzką oraz Do Fortu, aż do przecinając ul. Żwirki i Wigury.
Za ul. Żwirki i Wigury, w obszarze osiedla Rakowiec, Racławicka staje się ponownie jednojezdniową ulicą. Równocześnie, ulica krzyżuje się z Jasielską i przeciąga pod ul. Mołdawską. Wydaje się, że kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Mołdawską. Odcinek między ul. Mołdawską a ul. Bohdanowicza dedicowany jest pieszym. Natomiast od momentu przecięcia z ul. Bohdanowicza, Racławicka znów staje się dostępna dla ruchu kołowego. Spotyka się tam z ulicą Sąchocką, a w miejscach skrzyżowania z Sierpińskiego kieruje się najpierw w lewo, a potem prawo, kończąc swój przebieg na ul. Grójeckiej, w sąsiedztwie ul. Harfowej, nieopodal stacji PKP Rakowiec.
Opis
W czasie realizacji punktu obrony Szcza-M, znanego również jako Fort M („Mokotów”), oraz innych umocnień takich jak punkt oporu M-Tsche, czyli Odyńca, i wałów łączących je w obrębie Twierdzy Warszawa, po roku 1880 stworzono drogę. Ta nowa droga, przebiegająca po północnej stronie wałów, łączyła umocnienia z historycznym traktem lubelskim. Nazwana została Szosą Fortową, która w późniejszych latach zyskała na znaczeniu.
W kwietniu 1916 roku nastąpiły istotne zmiany, gdy przedmieścia zostały włączone do Warszawy, co wpłynęło na usytuowanie tej drogi w obrębie miejskim. W następstwie, w 1922 roku, ulicę ochrzczono nazwą ul. Racławickiej, a jej kształt pozostaje niemal niezmieniony do dzisiaj. Około 1930 roku, wzdłuż Racławickiej, wyrosły domy mieszkalne przy ul. Puławskiej, które niestety uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej, oraz wurden wzniesione wille, z których niektóre przetrwały do chwili obecnej.
W okresie okupacji niemieckiej nadano ulicy nowe nazwy: polska wersja to Rolna, a niemiecka to Ackerstrasse. W latach 90-tych XX wieku nastąpiła modernizacja ul. Racławickiej. Wyasfaltowano odcinek między al. Niepodległości a ul. Wołoską, co stanowiło ostatnią część ulicy, która nie była pokryta nawierzchnią bitumiczną. W 2006 roku zrealizowano większą przebudowę fragmentu od ul. Wołoskiej do ul. Żwirki i Wigury, co przekształciło ulicę w szeroką arterię komunikacyjną łączącą Mokotów z Ochotą. Dodatkowo, 2 lutego 2017 roku, rondo usytuowane na skrzyżowaniu ul. Racławickiej, Wołoskiej oraz Odyńca przyjęło nazwę ronda Roberta Schumana.
W latach 1961-80 na terenie dawnego Fortu M znajdowały się Zakłady Radiowe i Telewizyjne „ZARAT”, które zajmowały się produkcją urządzeń nadawczych. Historia transportu miejskiego na ul. Racławickiej rozpoczęła się 28 grudnia 1946 roku, kiedy to po raz pierwszy wytyczono trasę autobusu miejskiego o oznaczeniu „R”, którego pętla była zlokalizowana w okolicach ul. Płatowcowej i Miłobędzkiej. Następnie, 22 lutego 1949 roku linia ta została zlikwidowana, a jej miejsce zajęła linia 111 z nową trasą.
W latach 50. XX wieku na tej ulicy powstał stadion Warszawskiego Klubu Sportowego „Gwardia”, który jednak został zamknięty w 2012 roku z powodu decyzji nadzoru budowlanego, a jego rozbiórka rozpoczęła się w 2018 roku. Teren po obiekcie został przejęty przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która nie mogła zharmonizować swoich działań z dalszym istnieniem kompleksu sportowego.
Ważniejsze obiekty
Ulica Racławicka w Warszawie jest miejscem, które jest zgodne z bogatą historią oraz różnorodnymi obiektami, przyciągającymi wielu mieszkańców i turystów. Poniżej przedstawiamy kilka ważniejszych lokalizacji w okolicy:
- Klasztor św. Józefa i siedziba kurii prowincjalnej Prowincji Warszawskiej Karmelitów Bosych, znany z pięknej architektury i historii, stanowi istotny punkt na mapie.
- Fort Mokotów, który niegdyś służył jako element obrony Warszawy, dziś jest miejscem o dużym znaczeniu kulturowym.
- Stadion Gwardii Warszawa, który jest nie tylko areną sportowych wydarzeń, ale też przestrzenią rekreacyjną dla mieszkańców.
- Stacja metra Racławicka, stanowiąca ważny węzeł komunikacyjny, łączy różne części miasta i umożliwia łatwy dostęp do centrum.
Każde z wymienionych miejsc ma swoją unikalną historię i znaczenie, co czyni ulicę Racławicką atrakcyjnym punktem na mapie Warszawy.
Przypisy
- a b Piotr Wesołowicz. ABW nie chce sportu na Gwardii. „Gazeta Stołeczna”, 09.01.2019 r.
- Uchwała nr XXXIX/1053/2017 Rady M. St. Warszawy z dn. 19.01.2017 r., ogłoszona w Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego w dn. 31.01.2017 r. [dostęp 09.03.2017 r.]
- TRASBUS - historia warszawskiej komunikacji miejskiej [online], www.trasbus.com [dostęp 27.11.2017 r.]
- Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Studium historyczne. Warszawa: Czytelnik, 2010 r., s. 49. ISBN 978-83-07-03239-9.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Radzymińska w Warszawie | Ulica Redutowa w Warszawie | Ulica Romana Sanguszki w Warszawie | Ulica Żołnierska w Warszawie | Ulica Żurawia w Warszawie | Ulica Rycerska w Warszawie | Ulica Siedmiogrodzka w Warszawie | Ulica Marszałkowska w Warszawie | Ulica Emilii Plater w Warszawie | Ulica Miedziana w Warszawie | Ulica Nowy Zjazd w Warszawie | Ulica Nowoursynowska w Warszawie | Ulica Świętokrzyska w Warszawie | Ulica Wybrzeże Helskie w Warszawie | Ulica Icchoka Lejba Pereca w Warszawie | Ulica Powstańców Śląskich w Warszawie | Ulica Henryka Sienkiewicza w Warszawie | Ulica Podskarbińska w Warszawie | Ulica Piwna w Warszawie | Ulica Szpitalna w WarszawieOceń: Ulica Racławicka w Warszawie