Rezerwat przyrody Skarpa Ursynowska


Skarpa Ursynowska to unikalny krajobrazowy rezerwat przyrody, który znajduje się w sercu Warszawy. Jego lokalizacja na granicy dzielnic Ursynów oraz Wilanów sprawia, że jest to miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych oraz krajobrazowych.

Rezerwat chroni fragment skarpy warszawskiej oraz jest istotnym elementem ochrony lokalnej flory i fauny. Powierzchnia tego terenu wynosi 20,8037 ha, chociaż w akcie powołującym wskazywano większy areał – 22,65 ha. Warto zauważyć, że wokół rezerwatu została wyznaczona otulina, która ma powierzchnię 134,6174 ha.

Obszar rezerwatu objęty jest zarówno ochroną czynną, jak i krajobrazową, co podkreśla znaczenie tego miejsca w kontekście ochrony przyrody oraz zachowania naturalnych krajobrazów Warszawy.

Opis

Rezerwat przyrody Skarpa Ursynowska to cenny fragment skarpy warszawskiej usytuowanej na Ursynowie, obejmujący położone u jej podnóża łąki oraz torfowiska. Powstał 14 czerwca 1996 roku na mocy zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, mającego na celu ochronę tego obszaru przed zabudową, a także zachowanie naturalnych ekosystemów, w tym grądów, łęgów i olsów oraz torfowisk znajdujących się pod skarpą.

Granice rezerwatu wyznaczają ulice: Arbuzowa oraz pałac Ursynowski. Obszar ten charakteryzuje się złożoną rzeźbą terenu; w jego skład wchodzi zarówno teren znajdujący się nad skarpą, jak i wąwóz oraz obszary leżące pod skarpą. Wysokość samej skarpy waha się od 5 do 18 metrów, a jej nachylenie od 24° do 60°.

Teren rezerwatu jest pozostałością po zespole pałacowo-parkowym Rozkosz, który w XVIII wieku był rezydencją należącą do dóbr wilanowskich, a ściślej mówiąc, do księżnej Izabeli Lubomirskiej. Nazwa Ursynów z kolei pochodzi od Juliana Ursyna Niemcewicza, kolejnego właściciela tej posiadłości. Ostatnim właścicielem, który pozostawił po sobie ślad w tej okolicy, był Edward Raczyński, będący spadkobiercą rodziny Krasińskich. W roku 1921 przekazał on rezydencję na cele społeczne. Mimo czasów, pałac zachował się w dobrym stanie i obecnie jest wykorzystywany przez SGGW. Na skutek wojny, niestety, taras ogrodowy oraz park uległy znacznej dewastacji, a starodrzew został zniszczony podczas II wojny światowej. U podnóża skarpy znajduje się malownicze Staw pod pałacem SGGW.

Flora i fauna rezerwatu są również niezwykle różnorodne. Wśród zwierząt można spotkać m.in. łasicę pospolitą, jeża, nietoperze, ropuchę szarą, traszkę, rzekotkę drzewną oraz różne gatunki żab, takie jak zielona, moczarowa czy trawna. W bogatej florze znajdują się takie gatunki jak olsza czarna, czeremcha pospolita, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy, osika, wierzba, brzoza brodawkowata, klon, jawor, grab pospolity, dąb szypułkowy oraz topola szara.

Przypisy

  1. AdamA. Snopek AdamA., Problemy funkcjonowania rezerwatu przyrody na kampusie akademickim: Przykład rezerwatu Skarpa Ursynowska (Warszawa) i Forêt de Dorigny (Écublens, Szwajcaria), „Przegląd Przyrodniczy” (XXVII, 4, 2016), s. 138.
  2. Zarządzenie Nr 16 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 19.05.2018 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody Skarpa Ursynowska. 22.05.2018 r. [dostęp 18.03.2019 r.]
  3. a b Rezerwat przyrody Skarpa Ursynowska. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 18.03.2019 r.]
  4. a b Warszawska przyroda. Obszary i obiekty chronione. Warszawa: Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, 2005, s. 58.
  5. Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14.06.1996 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1996 r. nr 42, poz. 411).
  6. Artykuł Rozkosz, czyli pałac Krasińskich w Ursynowie.

Oceń: Rezerwat przyrody Skarpa Ursynowska

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:7