Muzeum Polskiej Wódki (MPW) jest wyjątkowym miejscem, które z pasją dokumentuje ponad sześć wieków tradycji związanej z wytwarzaniem wódki na terenach naszego kraju. To fascynujące muzeum znajduje się na Pradze-Północ w Warszawie, gdzie historia i kultura wódki łączą się w jedną opowieść.
Lokalizacja MPW w dawnym budynku rektyfikacji przy placu Konesera 1 nosi ślady przemysłowego dziedzictwa regionu. Obiekt ten jest częścią większego kompleksu, znanego jako Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, który był niegdyś jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych dla tego trunku.
W muzeum można zobaczyć różnorodne eksponaty związane z historią wódki, a w jego otoczeniu znajdują się ulice: Ząbkowska, Nieporęcka, Białostocka oraz Markowska, które tworzą niepowtarzalny klimat tej historycznej dzielnicy.
Opis
Czy wiesz, że Muzeum Polskiej Wódki mieści się w historycznym budynku, który został wzniesiony w 1897 roku? To interesująca placówka, zlokalizowana w odrestaurowanym obiekcie, który kiedyś pełnił funkcję głównego zakładu produkcyjnego. W jego skład wchodzą trzy zasadnicze części: hala rektyfikacji, korpus główny oraz parterowa hala. Na elewacji frontowej budynku widnieje zachowany napis „Rektyfikacja Spirytusu 1897–1970”, co dodaje mu niepowtarzalnego charakteru.
Obecnie pomieszczenia te zostały wynajęte przez właścicieli Centrum Praskiego Koneser i przekształcone na cele muzealne przez Fundację „Polska Wódka”. Projekt architektoniczny muzeum wyłoniono w wyniku otwartego konkursu w listopadzie 2014 roku, a interesującą multimedialną ekspozycję stworzył znany projektant Mirosław Nizio. Co więcej, logo muzeum zaprojektował Andrzej Pągowski. Warto podkreślić, że powstanie tej placówki wsparła firma Pernod Ricard.
Muzeum prezentuje ciekawe aspekty dotyczące rozwoju metod wytwarzania alkoholu na przestrzeni wieków, ukazując zarówno współczesne technologie produkcji, jak i bogatą kolekcję butelek do przechowywania wódki. Miejsce to zostało uroczyście otwarte dla zwiedzających 12 czerwca 2018 roku i jest jednym z zaledwie dwóch muzeów w Warszawie, które poruszają tę tematykę (drugie to Muzeum Wódki).
Wnętrze i ekspozycja
- W lobby na parterze umieszczono interesujące obracające się czarne panele, które zdobią motywy kłosów i zbóż,
- Na pierwszym piętrze znajduje się sala kinowa z oryginalnymi ścianami i sufitem obłożonym miedzianą siatką, co imituje wnętrze wielkiej kadzi. Zainstalowano tam 50 foteli z Teatru Komedia, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć film dotyczący długotrwałych pracowników przemysłu wódczanego. Oryginalne stalowe schody prowadzą z lobby do tej sali,
- Wystawa główna składa się z pięciu galerii, które prezentują historię oraz technologie związane z produkowaniem wódki na terenach polskich od XV wieku aż po współczesność. Zobaczyć tam można m.in. laboratorium alchemika, karczmę, dwór oraz schemat aparatury destylacyjnej spirytusu z 1817 roku autorstwa Jana Pistoriusa, a także zrekonstruowaną gorzelnię rolniczą oraz opis lokalnych zwyczajów związanych z piciem wódki.
Kolejnym interesującym elementem są podłogi w niektórych pomieszczeniach, które wykonane są z beczek po trunkach. Co więcej, cena biletu wstępu do muzeum zawiera również voucher na degustację wyśmienitych polskich wódek. Na terenie budynku rektyfikacji oprócz samego muzeum znajdują się także bar, restauracja, bistro oraz pijalnia czekolady Wedla.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k Tomasz Urzykowski. Wódka wróciła do Konesera. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 06.06.2018 r.
- a b Tomasz Urzykowski: Muzeum Wódki już zachwyca: "Nie byłoby Francji bez szampana, Meksyku bez tequili, a Polski bez wódki". warszawa.wyborcza.pl, 06.06.2018 r. [dostęp 22.06.2018 r.]
- Otwarcie muzeum już 12 czerwca!. [w:] Muzeum Polskiej Wódki [on-line]. muzeumpolskiejwodki.pl. [dostęp 12.06.2018 r.]
- Agnieszka Woch: Tak będzie wyglądać Muzeum Polskiej Wódki. Newsweek Polska, 26.11.2014 r. [dostęp 27.11.2014 r.]
- Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Jak będzie wyglądało?. wp.pl, 25.11.2014 r. [dostęp 27.11.2014 r.]
- Beata Drewnowska: Muzeum polskiej wódki coraz bliżej. rp.pl, 26.11.2014 r. [dostęp 27.11.2014 r.]
- a b c Michał Krasucki: Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2011 r., s. 183. ISBN 978-83-931723-5-1.
- Muzeum Polskiej Wódki. [dostęp 03.01.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Powstania Warszawskiego | Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych w Warszawie | Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie | Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie | Muzeum Warszawskiej Pragi | Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Stacja Muzeum | X Pawilon Cytadeli Warszawskiej | Warszawskie Muzeum Chleba | Zachęta Narodowa Galeria Sztuki | Muzeum Plakatu w Wilanowie | Muzeum Ordynariatu Polowego | Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie | Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie | Muzeum Ikon w Warszawie | Muzeum Historii Spółdzielczości w Polsce | Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego | Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego | Muzeum Harcerstwa w Warszawie | Muzeum Getta WarszawskiegoOceń: Muzeum Polskiej Wódki