Osiedle Emilia to ważny element mieszkaniowy w stolicy, zlokalizowany w samym sercu Warszawy, w dzielnicy Śródmieście.
To miejsce łączy w sobie nowoczesność z bogatą historią, oferując mieszkańcom dostęp do licznych atrakcji oraz uroków miejskiego życia.
Położenie i charakterystyka
Osiedle Emilia jest zlokalizowane w centralnej części Warszawy, w obrębie Miejskiego Systemu Informacji Śródmieście Północne. Jego granice wyznaczają ulice: Świętokrzyska, Emilii Plater, Złota oraz aleja Jana Pawła II. Teren osiedla przecięty jest przez ulice takie jak: Pańska, Śliska, Sosnowa oraz Sienna.
Osiedle zostało zrealizowane w latach 1961-1967 dzięki pracy architektów takich jak Lech Robaczyński, Czesław Wegner, Anna Kosecka, Jerzy Sobiepan oraz Stanisław Jankowski. Nazwa tego miejsca wywodzi się od ulicy, która jest z nim powiązana, czyli ulicy Emilii Plater. W niektórych opracowaniach wskazuje się, że osiedle współtworzy większy kompleks z sąsiednim osiedlem Mariańska, tworząc razem lokalizację zwana Emilia-Mariańska.
Powierzchnia osiedla Emilia wynosi 4,2 hektara. W jego skład wchodzi sześć budynków, które zróżnicowane są pod względem wysokości — posiadają od ośmiu do szesnastu kondygnacji. Adresy tych budynków to ul. Pańska 3, 5 i 7 oraz ul. Śliska 3 i 10, a także ul. Emilii Plater 47. W sumie znajdują się tam 783 mieszkania, które mogą pomieścić około 2500 osób. Osiedle jest uzupełnione o infrastrukturę edukacyjną, zdrowotną oraz handlową. Znajdują się tu szkoły, przedszkola, budynek służby zdrowia oraz pawilony handlowo-usługowe.
W budynku pod adresem ul. Emilii Plater 47 zaplanowano zewnętrzne antresole oraz lokale usługowe na dwóch poziomach. W jego wnętrzu działały takie placówki jak Cepelia, salon Desy, a także wiele warsztatów rzemieślniczych. W przedniej części obiektu zainstalowane zostały przeszklone witryny, które służyły do ekspozycji różnorodnych towarów. Na północy od tego budynku stworzono kameralny pawilon, który w początkowym okresie gościł kawiarnię „Barbara”, a później klub jazzowy „Akwarium”. W 1969 roku dodano jeszcze pawilon domu meblowego „Emilia”, który stał się największym miejscem sprzedaży mebli w Warszawie.
Realizacja zespołu mieszkaniowego wiązała się z koniecznością wyburzenia pozostałości po przedwojennych zabudowaniach oraz prowizorycznych konstrukcjach i warsztatach znajdujących się w regionie zwanym „Dzikim Zachodem”. Część starszej architektury została zachowana, a nowe budynki wkomponowano w istniejące kamienice. Inicjatorzy projektu zakładali, że osiedle ma charakter tymczasowy i w przyszłości ma zostać zlikwidowane, by na tym terenie powstało tzw. Centrum Zachodnie, które miało mieć za zadanie służyć jako ośrodek kultury i administracji, oferujący pomieszczenia dla wielkopowierzchniowego sklepu oraz wysokie budynki.
Przed rokiem 2001 zlikwidowano pawilon „Akwarium”, na jego miejscu zrealizowano wieżowiec hotelu InterContinental Warszawa. Charakterystyczny kształt nowego budynku z filarem i wcięciem został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić odpowiednie doświetlenie mieszkańcom bloku przy ul. Pańskiej 3. W okresie przełomu lat 2016 i 2017 zdemontowano pawilon salonu meblowego, z zamiarem budowy w tym miejscu wysokiego obiektu.
Przypisy
- AnnaA. Cymer, Architektura w Polsce 1945–1989, wyd. II poprawione, Warszawa: Fundacja Centrum Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2019, s. 139.
- Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 171. ISBN 978-83-62189-08-3.
- Dzielnica Śródmieście − Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [online] [dostęp 24.12.2022 r.] .
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 24.12.2022 r.]
- Zaczęła się budowa hotelu Intercontinental [online], wyborcza.pl, 26.05.2001 r. [dostęp 26.12.2022 r.] .
- KrystynaK. Krzyżakowa, Ulica Emilii Plater, „Stolica” (23 (1746)), Warszawa, 07.06.1981 r., s. 4–5.
- Lech Chmielewski, Przewodnik warszawski. Gawęda o nowej Warszawie. Warszawa: Agencja Omnipress i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, 1987, s. 5–7.
- BarbaraB. Petrozolin-Skowrońska (red.), Encyklopedia Warszawy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 171.
- KrystynaK. Krzyżakowa, Awans „Dzikiego Zachodu”, „Stolica” (11 (849)), Warszawa, 15.03.1964 r., s. 2.
- KrystynaK. Krzyżakowa, W Śródmieściu, „Stolica” (40 (982)), Warszawa, 02.10.1966 r., s. 3.
- a b Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 60.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Gocławek | Gołąbki (Warszawa) | Górce | Groty | Grzybowa (Warszawa) | Radiowo | Kępa Gocławska | Kępa Potocka (osiedle) | Kolonia Wawelberga | Konstantynów (Warszawa) | Elsnerów | Dynasy | Domaniewska | Dąbrówka Grzybowska | Dąbrówka (Warszawa) | Czyste (Warszawa) | Buków (Warszawa) | Bródno | Wólka Węglowa | Kamionek (Warszawa)Oceń: Emilia (Warszawa)