Radiowo


Radiowo, historycznie znane jako Gać, to interesujący obszar, który znajduje się w dzielnicy MSI Warszawy. To miejsce, które zachwyca swoim bogatym kontekstem kulturowym oraz bliskością natury.

W obrębie Radiowa, mieszkańcy i odwiedzający mają okazję zanurzyć się w atmosferze Bielan, co czyni tę dzielnicę wyjątkowym punktem na mapie stolicy. Przestrzenie te są idealne do spacerów oraz odkrywania lokalnych atrakcji.

Położenie

Według informacji dostępnych w MSI, Radiowo znajduje się w obrębie różnych ulic, które wyznaczają jego granice. Znajduje się pomiędzy:

  • ulicą Estrady od zachodniej strony,
  • ulicami Kampinoską i Księżycową od południa,
  • wschodnią fosą fortu Wawrzyszew sięgającą aż do skrzyżowania ulic Wólczyńskiej z Nocznickiego, w tym także obszar Unitra Cemat od wschodu,
  • ulicą Wólczyńską oraz Loteryjki od strony północnej.

Etymologia nazwy

W przeszłości obszar, na którym obecnie znajduje się Radiowo, był znany jako Gać. Pierwsze wzmianki o tej lokalizacji wskazują na nazwy takie jak „Gorczewska Gaca” czy „Gać Górcowska”, które były związane z przynależnością tych terenów do dóbr ziemskich Górce. Historia tego miejsca była również związana z majątkiem Opalin, znanym również jako Opaleń.

Na przestrzeni lat nazwa obszaru ewoluowała, wprowadzając m.in. określenia takie jak „Florianów”, „Floryanów” oraz „Florianowo”. Ostatecznie, nazwa „Radiowo” została przyjęta w 1938 roku i ma swoje korzenie w Transatlantyckiej Centralnej Radiotelegraficznej.

Opis

Obszar Radiowa charakteryzuje się obecnością kompostowni, która jest kluczowym elementem lokalnego krajobrazu. Lasy otaczające ten region rozciągają się głównie od północnego zachodu, w sąsiedztwie Lotniska Babice. Warto zauważyć, że w rejonie tym znajduje się także składowisko odpadów, które w latach 2013–2014 stało się źródłem wielu kontrowersji i protestów mieszkańców związanych z jego ponownym uruchomieniem. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zdobyło większość przetargów „śmieciowych” w Warszawie, co doprowadziło do licznych sprzeciwów społecznych.

Pomimo tych wyzwań, obszar Radiowa pozostaje w dużej mierze niezabudowany. Od początku lat 90. XX wieku można zaobserwować jednak powolny rozwój niskiej zabudowy podmiejskiej. Proces ten jest w znacznym stopniu ograniczany przez bliskość kompostowni oraz częściowo zrekultywowanego składowiska, co wpływa na lokalny rynek nieruchomości.

Przypisy

  1. a b c d e Mateusz Napieralski: Radiowo niejedno ma imię. [w:] Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy [on-line]. 14.11.2022 r. [dostęp 29.12.2023 r.]
  2. Obszary MSI. Dzielnica Bielany. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 23.02.2020 r.]
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).

Oceń: Radiowo

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6