Czyste (Warszawa)


Czyste to zróżnicowane osiedle, które jest częścią Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie, a dokładniej w dzielnicy Wola.

To miejsce, charakteryzujące się dynamicznym zagospodarowaniem, przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających, oferując różnorodne usługi oraz infrastrukturalne udogodnienia.

Historia

W czasach Królestwa Polskiego istniała gmina Czyste. Do początku XX wieku obszar gminy Czyste obejmował nie tylko tereny samej wsi Czyste, lecz także obecny obszar Czyste w warszawskim Miejskim Systemie Informacji w granicach Woli. W skład tej gminy wchodziły również znaczące części dzisiejszej dzielnicy Wola, w tym wsie Koło oraz Wielka Wola Warszawska, a także znaczna część współczesnego obszaru MSI Młynów i fragmenty dzisiejszej Ochoty.

W 1827 roku wieś Czyste liczyła 16 domostw oraz 223 mieszkańców. To były czasy dynamicznego rozwoju, które miały znaczący wpływ na przyszłość tej okolicy.

Warto również wspomnieć, że 8 kwietnia 1916 roku generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler wydał rozporządzenie, na mocy którego gmina Czyste została włączona do Warszawy, co miało miejsce od 1 kwietnia 1916 roku.

Położenie

Obszar MSI Czyste, zlokalizowany w dzielnicy Wola, jest otoczony przez różne elementy infrastruktury. Od zachodu graniczy z linią kolejową, która łączy Warszawę Gdańską, a od północy jest ograniczony przez al. „Solidarności” oraz ulicę Wolską.

Granice obszaru wyznacza również ulica Towarowa na wschodzie oraz linia kolejowa, która przebiega od Warszawy Zachodniej do Warszawy Centralnej, znana jako kolej średnicowa, na południu.

Rejon Czystego obejmuje południową część dzielnicy, a planowanie przestrzenne tego obszaru zostało ujęte w miejscowych planach, które dotyczą przestrzeni pomiędzy ulicami Kasprzaka i Szczęśliwicką.

Ponadto, ten obszar MSI nie ogranicza się wyłącznie do samego Czystego, ale również zawiera fragmenty dzielnicy Ochoty, co czyni go jeszcze bardziej zróżnicowanym.

Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Wola. [w:] Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [online]. zdm.waw.pl. [dostęp 24.11.2022 r.]
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom I, t. I, dir.icm.edu.pl, s. 885 [dostęp 30.09.2023 r.]
  3. Sto lat temu Wola przyłączyła się do Warszawy. Czy może Warszawa do Woli? [online], tustolica.pl, 08.04.2016 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  4. Jerzy S.J.S. Majewski, Wielkie powiększanie miasta. 103 lata temu Warszawie przybyło sto tysięcy mieszkańców [online], warszawa.wyborcza.pl, 08.04.2019 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  5. Maria Nietyksza, Witold Pruss: Zmiany w układzie przestrzennym Warszawy [w:] Irena Pietrza-Pawłowska (red.) Wielkomiejski rozwój Warszawy do 1918 r.. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1973.
  6. Jarosław Zieliński. Barska (cz. 1). „Ochotnik”. 14 (5), s. 2, maj 2006.
  7. Rozporządzenie dot. rozszerzenia warszawskiego okręgu miejskiego i wykonania planu dla zabudowania miasta Warszawy (Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1916 nr 29 poz 79).
  8. Biuro Planowania Rozwoju Warszawy S.A.: Rejon Czyste w Warszawie: Materiały do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Warszawa: 2008.

Oceń: Czyste (Warszawa)

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:20