Gołąbki (Warszawa)


Gołąbki to wspólnota lokalna zlokalizowana w Warszawie, w obrębie dzielnicy Ursus. Jest to zarówno osiedle, jak i obszar Miejskiego Systemu Informacji (MSI).

Region ten charakteryzuje się specyficznymi cechami urbanistycznymi, które wpływają na życie mieszkańców oraz rozwój tej części stolicy.

Historia

Gołąbki, będące wsią szlachecką, miały swoje początki w drugiej połowie XVI wieku, kiedy to mieściły się w powiecie błońskim ziemi warszawskiej w województwie mazowieckim. W porównaniu do innych okolicznych osiedli Ursusa, które początkowo były jedynie zwykłymi wsiami, Gołąbki wyróżniały się obecnością kilku folwarków oraz stawów rybnych. W 1923 roku, jeden z folwarków o powierzchni około 40 hektarów został nabyty przez Władysława Grabskiego, premiera RP, który znany jest z wprowadzenia reformy walutowej w 1924 roku. Nabył on wspomniany folwark od rodziny Sulimierskich i nadał mu nazwę Grabkowo.

Przedtem Gołąbki były częścią gminy Blizne, która znajdowała się w powiecie warszawskim w województwie warszawskim. Z dniem 1 kwietnia 1930 roku, część Gołąbek została dołączona do nowo utworzonego Piastowa. W skład tej jednostki administracyjnej weszły: wieś Gołąbki, folwark Gołąbki, cmentarz oraz osada włościańska o powierzchni 6 ha 69a, zarejestrowana w tabeli likwidacyjnej wsi Gołąbki pod numerem 1, a także osada włościańska o powierzchni 1 ha 14a, zapisana pod numerem 3.

Sytuacja na tym terenie zmieniała się również w 1933 roku, kiedy 20 października gminy województwa warszawskiego zostały podzielone na gromady, czyli sołectwa. W obrębie gminy Piastów, Gołąbki zostały podzielone na dwie gromady: gromadę Piastów Północ, do której należała wieś Gołąbki po prawej stronie toru kolejowego, oraz gromadę Piastów Południe, w skład której weszła wieś Gołąbki po lewej stronie.

W granicach gminy Blizne, Gołąbki podzielono pomiędzy dwie gromady: gromadę Gołąbki, obejmującą wieś Gołąbki oraz Towarzysztwo Ogrodnicze Mory, oraz gromadę Grabkowo, która obejmowała m.in. osady Gołąbki B, Gołąbki S oraz dobra Gołąbki.

W 1952 roku, gromady Gołąbki oraz Grabkowo, z gminy Blizne, zostały włączone do nowo utworzonego miasta Czechowice, które 8 maja 1954 roku przekształcono w Ursus. Tego samego dnia, gmina Piastów zmieniła status na miasto. Zdecydowane zmiany miały miejsce 31 grudnia 1961 roku, kiedy to osiedle mieszkaniowe Gołąbki zostało wyłączone z miasta Piastów i włączone do Ursusa, co sprawiło, że większa część Gołąbek znalazła się w obrębie jednej jednostki administracyjnej. Niewielka część osiedla (34 ha) została jednak wyłączona z Ursusa i włączona do gromady Ożarów.

Na koniec, 1 sierpnia 1977 roku, miasto Ursus, wraz z Gołąbkami, zostało włączone do Warszawy. Do 1993 roku stanowiło część dzielnicy Ochota, w latach 1993-1994 część dzielnicy Ursus, a od 2002 roku znów włączono je w skład dzielnicy Ursus.

Granice

Obszar Gołąbek w Warszawie ma swoje wyraźnie określone granice. Od północnej i zachodniej strony granicą jest linia kolejowa wykorzystywana w transporcie towarowym, co stanowi istotny element infrastruktury tej części miasta.

Na południu granice wyznacza ulica Warszawska, która jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych w okolicy.

Natomiast wschodnia granica Gołąbek obejmuje tereny, które niegdyś zajmowały Zakłady Mechaniczne „Ursus”, które są zlokalizowane w pobliżu ulicy Gierdziejewskiego.

Opis

Na terenie Gołąbków dominują niskie domki jednorodzinne, co tworzy charakterystyczny krajobraz tego spokojnego osiedla. Z kolei od strony ulicy Warszawskiej znajduje się zamknięte osiedle z wyższymi blokami mieszkalnymi, które wprowadzają nieco inny klimat.

W obrębie osiedla można znaleźć wiele istotnych obiektów, które wzbogacają codzienne życie mieszkańców:

  • Galeria Gawra, gdzie znajdują się rozmaite sklepiki oraz placówka Poczty Polskiej usytuowana przy ul. Warszawskiej 58,
  • Cmentarz rzymskokatolicki parafii Matki Bożej Częstochowskiej, zlokalizowany przy ul. Elżbiety Rakuszanki i Orłów Piastowskich,
  • Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty, który można znaleźć pod adresem ul. Bolesława Śmiałego 13,
  • Ogródek jordanowski dla dzieci znajdujący się na rogu ul. Bony i ul. Koronacyjnej,
  • Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 80 przy ul. Orłów Piastowskich 47.

Edukacja

W Gołąbkach, przy ulicy Orłów Piastowskich, można znaleźć wysokiej jakości placówkę edukacyjną – nowoczesny Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 80. W jego skład wchodzi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 130.

Obok tych szkół znajdują się dogodne obiekty sportowe, które umożliwiają uczniom rozwijanie swoich talentów fizycznych. Wśród infrastruktury dostępnej dla młodzieży znajdują się boiska do: piłki nożnej, ręcznej, koszykowej, siatkowej oraz bieżnia, a także dwa korty tenisowe.

Komunikacja

W osiedlu Gołąbki obowiązują konkretne przepisy dotyczące ruchu drogowego, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Po pierwsze, w obrębie osiedla wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h, co sprzyja bezpiecznemu poruszaniu się mieszkańców i gości.

Dodatkowo, wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów o masie powyżej 8 ton zapobiega wjeżdżaniu dużych ciężarówek na małe uliczki, co jest istotne dla komfortu mieszkańców. Na północnym krańcu Gołąbek mieści się stacja kolejowa Warszawa Gołąbki, a także wygodna pętla linii autobusowej 194, która umożliwia sprawny dojazd do innych części miasta.

Warto zauważyć, że ulicą Gierdziejewskiego oraz Orłów Piastowskich kursuje autobus linii 177, co stanowi korzystne połączenie komunikacyjne. Wzdłuż ulic Gierdziejewskiego, Warszawskiej oraz Czerwonej Drogi zbudowano nowe ścieżki rowerowe, co sprzyja miłośnikom aktywnego wypoczynku i korzystania z rowerów w codziennych dojazdach.

Inne informacje

W zgodzie z koncepcją „Osiedla Ogrodu”, ulice w tym rejonie Warszawy zostały obsadzone drzewami oraz zyskały charakterystyczne „parkowe” nazwy. Wśród nich wymienić można takie jak Parkowa, Leśna, Wiejska, Klonowa, Lipowa, Jasna, Topolowa oraz Zaciszna. Po przyłączeniu Ursusa do stolicy w roku 1977, nazwy ulic przekształcono na „królewskie”, nawiązujące do postaci królów i książąt Polski. Wśród nadanych nazw znalazły się te poświęcone m.in. Kazimierzowi Odnowicielowi, Zygmuntowi Augustowi, Kazimierzowi Jagiellończykowi, Leszkowi Białemu, Henrykowi Brodatemu, Królowej Bonie, jak również Bolesławowi Krzywoustemu.

Nazwa ulicy Czerwona Droga, która powstała w latach 30. XX wieku dzięki staraniom rodziny Grabskich, została nadana z powodu koloru klinkieru z Zakładów Ceramicznych w Ołtarzewie, który wykorzystano do jej wybrukowania.

Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Ursus. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 20.04.2022 r.]
  2. Oficjalna strona dzielnicy Ursus. [dostęp 20.09.2018 r.]
  3. Dz.U. z 1977 r. nr 24, poz. 103
  4. Dz.U. z 1961 r. nr 59, poz. 326
  5. M.P. z 1954 r. nr 41, poz. 622
  6. a b Dz.U. z 1952 r. nr 26, poz. 181
  7. Warszawski Dziennik Wojewódzki : dla obszaru Województwa Warszawskiego. 1933, nr 14, poz. 136
  8. Dz.U. z 1929 r. nr 79, poz. 588
  9. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 281, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  10. 1 lipca 1952 w granicach Ursusa.

Oceń: Gołąbki (Warszawa)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:15