Aleja Wyzwolenia w Warszawie


Aleja Wyzwolenia to jedna z charakterystycznych ulic w sercu Warszawy, stanowiąca ważny element śródmiejskiej architektury. Jej strategiczna lokalizacja łączy dwa znaczące miejsca, którymi są Plac Na Rozdrożu oraz Plac Zbawiciela.

Ulica ta nie tylko pełni funkcję komunikacyjną, ale również stanowi doskonały punkt wyjścia do odkrywania licznych atrakcji Warszawy. Spacerując Aleją Wyzwolenia, mieszkańcy i turyści mogą podziwiać różnorodną architekturę oraz korzystać z bogatej oferty kulturalnej tego rejonu.

Opis

Aleja Wyzwolenia w Warszawie, to ulica, która na przestrzeni lat przeszła wiele przeobrażeń. Stanowi ona historyczną część ulicy Nowowiejskiej, a jej początki sięgają II połowy XVIII wieku, kiedy to została ukształtowana jako fragment Osi Stanisławowskiej. Dawniej znana jako Droga Królewska, ulica ta biegła od Zamku Ujazdowskiego aż do wsi Wielka Wola. Co ciekawe, w okolicy ulicy, jeszcze przed rokiem 1875, powstały koszary dla rosyjskiego Litewskiego Pułku Lejbgwardii.

W grudniu 1933 roku ulica zyskała nową nazwę – al. 6 Sierpnia, upamiętniającą wymarsz w 1914 Pierwszej Kompanii Kadrowej. Choć podczas II wojny światowej zabudowania wzdłuż alei zostały niemal całkowicie zniszczone, to po wojnie na nowo nadano jej charakter.

Na mocy uchwały Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 17 stycznia 1946, ulica została przemianowana na aleję Wyzwolenia. Nowe założenie urbanistyczne powstało w oparciu o historyczną oś stanisławowską. Zgodnie z projektem autorstwa Eleonory Sekreckiej, realizacja osiedla mieszkaniowego MDM Latawiec trwała w latach 1949-1955. Osiedle wyróżniało się charakterystycznym kształtem widzianym z lotu ptaka, a także szerokimi pasami zieleni oddzielającymi jezdnię od budynków.

Aleja Wyzwolenia, która zawiera cztery ulice, tworzy spójną całość z towarzyszącymi jej szkołami i przedszkolami, zlokalizowanymi w tyle za głównymi budynkami. Ostateczne zamknięcie kształtu alei nastąpiło z budową Trasy Łazienkowskiej, która wzniesiona została w okolicy przebudowanego placu Na Rozdrożu. To tam wybudowano dwa budynki mieszkalne.

Mimo licznych zmian urbanistycznych, aleja Wyzwolenia zachowała swój dawny układ oraz charakter, który przypomina o osiemnastowiecznej osi stanisławowskiej. Oś alei wskazuje w stronę Zamku Ujazdowskiego, a w kierunku zachodnim roztacza się widok na ulicę Nowowiejską, zamykającą widok dopiero na terenie Stacji Filtrów, którą można znaleźć na stronie Stacji Filtrów.

Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 377.
  2. Jan J. Górski, Odbudowa Warszawy. Wybór dokumentów i materiałów, t. 2, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1977, s. 260; Uchwała nr 9 Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 17.01.1946 r.
  3. Eugeniusz Szwankowski: Ulice i place Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 256.

Oceń: Aleja Wyzwolenia w Warszawie

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:23