Oś Stanisławowska to niezwykłe zabytkowe założenie urbanistyczne, które powstało w XVIII wieku w Warszawie. Inicjowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, ten ambitny projekt wzorowany na francuskich koncepcjach przestrzennych miał na celu połączenie ówczesnej stolicy z królewską posiadłością w Ujazdowie.
W ten sposób utworzono znaczące przestrzenie miejskie, w tym współczesne place: Na Rozdrożu, Zbawiciela (dawniej Rotunda), Unii Lubelskiej, Trzech Krzyży oraz Politechniki. Łączące je polne drogi z biegiem czasu zostały przekształcone w ulice.
Najważniejszym fragmentem osi była droga łącząca Ujazdów z polami elekcyjnymi na Woli, znana jako Droga Królewska. Główna oś tego urbanistycznego przedsięwzięcia odpowiadała za wytyczony kierunek, który przechodził przezKanał Piaseczyński, Zamek Ujazdowski oraz obecne ulice: al. Wyzwolenia, ul. Nowowiejską, ul. Niemcewicza oraz ul. Prądzyńskiego. Prawdopodobnym autorem tej osi był Efraim Szreger.
Oś, oparta na schemacie latawca, zaprezentowała promienisty układ dróg, co nadało jej niepowtarzalny charakter. W latach 90. XIX wieku fragment Drogi Królewskiej znalazł się w obrębie Zespołu Stacji Filtrów, gdzie jej przebieg odpowiada alejce znajdującej się na tamtejszym terenie.
Rewitalizacja Osi miała miejsce w okresie powojennym, a projekt stał się jednym z dwóch kluczowych elementów w tworzeniu urbanistycznych założeń Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, obok ulicy Marszałkowskiej. W latach 1950–1955 Oś została obudowana socrealistyczną architekturą, obejmującą ulicę Nowowiejską, plac Zbawiciela oraz osiedle Latawiec, jednak prace nad przebudową nie zostały zakończone.
Warto zaznaczyć, że w 1965 roku Oś została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków jako ważne założenie urbanistyczne. Niestety, w latach 70. XX wieku historia tej osi została przerwana przez budowę Trasy Łazienkowskiej, co wpłynęło na jej integralność oraz dalszy rozwój.
Przypisy
- Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 31.12.2022 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [dostęp 16.04.2023 r.]
- Krzysztof Mordyński, Piękny socrealizm, "Stolica", 2009 r., nr 9, s. 30-33.
- Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 14 Nowowiejska–Francesco Nullo. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 2008 r., s. 276.
- Wojciech Fijałkowski: Szlakiem warszawskich rezydencji i siedzib królewskich. Warszawa: Wydawnictwa PTTK „Kraj”, 1990 r., s. 39−40.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Oś Saska | Stajnie Kubickiego | Stara Pomarańczarnia | Gruba Kaśka (wodozbiór)Oceń: Oś Stanisławowska