Oś Stanisławowska


Oś Stanisławowska to niezwykłe zabytkowe założenie urbanistyczne, które powstało w XVIII wieku w Warszawie. Inicjowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, ten ambitny projekt wzorowany na francuskich koncepcjach przestrzennych miał na celu połączenie ówczesnej stolicy z królewską posiadłością w Ujazdowie.

W ten sposób utworzono znaczące przestrzenie miejskie, w tym współczesne place: Na Rozdrożu, Zbawiciela (dawniej Rotunda), Unii Lubelskiej, Trzech Krzyży oraz Politechniki. Łączące je polne drogi z biegiem czasu zostały przekształcone w ulice.

Najważniejszym fragmentem osi była droga łącząca Ujazdów z polami elekcyjnymi na Woli, znana jako Droga Królewska. Główna oś tego urbanistycznego przedsięwzięcia odpowiadała za wytyczony kierunek, który przechodził przezKanał Piaseczyński, Zamek Ujazdowski oraz obecne ulice: al. Wyzwolenia, ul. Nowowiejską, ul. Niemcewicza oraz ul. Prądzyńskiego. Prawdopodobnym autorem tej osi był Efraim Szreger.

Oś, oparta na schemacie latawca, zaprezentowała promienisty układ dróg, co nadało jej niepowtarzalny charakter. W latach 90. XIX wieku fragment Drogi Królewskiej znalazł się w obrębie Zespołu Stacji Filtrów, gdzie jej przebieg odpowiada alejce znajdującej się na tamtejszym terenie.

Rewitalizacja Osi miała miejsce w okresie powojennym, a projekt stał się jednym z dwóch kluczowych elementów w tworzeniu urbanistycznych założeń Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, obok ulicy Marszałkowskiej. W latach 1950–1955 Oś została obudowana socrealistyczną architekturą, obejmującą ulicę Nowowiejską, plac Zbawiciela oraz osiedle Latawiec, jednak prace nad przebudową nie zostały zakończone.

Warto zaznaczyć, że w 1965 roku Oś została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków jako ważne założenie urbanistyczne. Niestety, w latach 70. XX wieku historia tej osi została przerwana przez budowę Trasy Łazienkowskiej, co wpłynęło na jej integralność oraz dalszy rozwój.

Przypisy

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) − stan na 31.12.2022 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [dostęp 16.04.2023 r.]
  2. Krzysztof Mordyński, Piękny socrealizm, "Stolica", 2009 r., nr 9, s. 30-33.
  3. Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 14 Nowowiejska–Francesco Nullo. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 2008 r., s. 276.
  4. Wojciech Fijałkowski: Szlakiem warszawskich rezydencji i siedzib królewskich. Warszawa: Wydawnictwa PTTK „Kraj”, 1990 r., s. 39−40.

Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":

Oś Saska | Stajnie Kubickiego | Stara Pomarańczarnia | Gruba Kaśka (wodozbiór)

Oceń: Oś Stanisławowska

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:6