Ulica Janusza Meissnera w Warszawie


Ulica Janusza Meissnera to interesująca lokalizacja w stolicy Polski. Znajduje się w dzielnicy Praga-Południe, która charakteryzuje się wyjątkowym klimatem oraz bogatą historią. Ta ulica, dedykowana Januszowi Meissnerowi, z pewnością zasługuje na uwagę zarówno mieszkańców Warszawy, jak i turystów odwiedzających to wyjątkowe miejsce.

Przebieg

Ulica Janusza Meissnera jest kluczowym elementem architektonicznym w Warszawie, wpisującym się w dynamikę lokalnych osiedli. Stanowi ona jeden z czterech łuków, które obejmują południowo-zachodnią część miasta, a pozostałymi są ul. Umińskiego, ul. Jugosłowiańska oraz ul. Abrahama.

Ulica ta zaczyna swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. gen. A.E. Fieldorfa „Nila” i prowadzi aż do ul. Bora-Komorowskiego. Trasa Meissnera jest bogata w połączenia z innymi ważnymi ulicami, które przeplatają się w tym rejonie.

Wzdłuż całej długości ulicy spotykamy kilka istotnych arterii, takich jak ul. Jantarowy Szlak, ul. 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, ul. Dedala, a także ul. Witoszyńskiego, które wraz z ul. Dedala tworzą konkretne skrzyżowanie. Oprócz tego, ul. Sosabowskiego i ul. Pawlikowskiego również przecinają ten ważny przebieg.

Historia

„Ulica została wytyczona w drugiej połowie lat 70. XX wieku, równocześnie z innymi ulicami na terenie Gocławia, co miało związek z likwidacją Lotniska Gocław. Na początku nosiła nazwę ul. gen. Franciszka Jóźwiaka, która została nadana 5 grudnia 1977 roku. Ulica krzyżowała się od strony Saskiej Kępy z ul. Aleksandra Zawadzkiego, która obecnie nosi nazwę ul. gen. Bora-Komorowskiego. Znajdowała się pomiędzy Wałem Miedzeszyńskim a ul. Ostrobramską, w rejonie nowo przebitej al. Bolesława Bieruta, która obecnie jest znana jako ul. gen. A.E. Fieldorfa „Nila”.

Pierwszy raz ulica pojawia się na planie miasta na przełomie lat 1978 i 1979. W miarę rozwoju osiedla, w tym okresie zaczęły powstawać kolejne ulice osiedlowe. Na początku lat 80. ul. Franciszka Jóźwiaka została podzielona na cztery odcinki, którymi stały się: ul. Janusza Meissnera (znajdująca się w Osiedlu Jantar), ul. Jugosłowiańska (Osiedle Iskra), ul. Władysława Umińskiego (Osiedle Wilga) oraz ul. Franciszka Jóźwiaka, która obecnie nazywa się ul. gen. Abrahama i znajduje się w Osiedlu Orlik.

Nazwę, która została nadana w 1990 roku, upamiętnia Janusza Meissnera. Był on znanym lotnikiem, pisarzem oraz dziennikarzem, autorem wielu popularnych książek o tematyce lotniczej i marynistycznej.

Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998 r., s. 397. ISBN 83-86619-97X.

Oceń: Ulica Janusza Meissnera w Warszawie

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:21