Ulica Fryderyka Chopina w Warszawie


Ulica Fryderyka Chopina to istotny element warszawskiego krajobrazu, zlokalizowany w sercu dzielnicy Śródmieście.

Jej wyjątkowa rola sprawia, że łączy Śródmieście z prężnie rozwijającą się infrastrukturą stolicy, biegnąc od Alej Ujazdowskich aż do ulicy Mokotowskiej.

Ta malownicza ulica nie tylko łączy różne części Warszawy, ale także oprócz swojej funkcji komunikacyjnej, często staje się miejscem różnorodnych wydarzeń kulturalnych i społecznych.

Historia

„W 1891 roku dokonano istotnych zmian na miejscu alei ogrodu znanego jako Dolina Szwajcarska, a w 1895 roku ulica otrzymała brukowaną nawierzchnię. Tegoroczne nadanie oficjalnej nazwy ulicy przyjęło fonetyczną wersję nazwiska znanego kompozytora – „ulica Szopena”.

Na przełomie XIX i XX wieku ulica zyskała nowe życie dzięki komfortowym kamienicom o różnorodnych, eklektycznych dekoracjach fasad. W tym czasie była zamieszkiwana przez zamożnych obywateli. W Dolinie Szwajcarskiej powstał bogato zdobiony pałacyk Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego.

W 1896 roku, pod adresem numer 13, zbudowana została piętrowa willa według projektu Fryderyka Dietricha, która powstała z inicjatywy przedsiębiorcy Adolfa Szmidta, znanego również z realizacji ul. Dowcip. Po drugiej stronie, najprawdopodobniej według planów Edwarda Goldberga, wzniesiono dwie okazałe kamienice. Jedna z nich została ozdobiona motywami neogotyckimi z akcentami rokoka, a druga przyjęła styl neogotyku angielskiego.

W latach 1899–1902, pod numerem 2 zrealizowano projekt willi hrabiego Zygmunta Rzyszczewskiego. Autorem tego przedsięwzięcia był François Arveuf; willa, która została zrujnowana podczas II wojny, została odbudowana w zupełnie nowym kształcie.

W latach 1903–1904, na rogu ulicy i Alei Ujazdowskich, powstała kamienica projektu Maurycego Spokornego. Budowla, która stanęła na terenach nabytych od Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego, została zaprojektowana przez Dawida Landego i uznawana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury secesyjnej w Polsce. Jej elewacje przyozdabiał subtelny detal, a od strony Alej Ujazdowskich znalazły się alegoryczne rzeźby Sława i Wiedza, wykonane przez Stanisława Romana Lewandowskiego. Po 1910 roku w kamienicy mieszkał i tworzył znakomity architekt Czesław Przybylski.

W 1939 roku część zabudowy ulicy uległa zniszczeniu w pobliżu Alej Ujazdowskich. Tragiczne straty przyniósł także rok 1944. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, rozebrano resztki wypalonych kamienic, w tym cenną, lecz mało uszkodzoną kamienicę Maurycego Spokornego. Jedynie willa Władysława Kieślańskiego, znajdująca się pod numerem 2a i wzniesiona w 1900 roku, przetrwała – najprawdopodobniej według projektu Ludwika Panczakiewicza. W 1949 roku została ona przekształcona na Ambasadę Norwegii. Zachowały się również 9 charakterystycznych dla Warszawy słupów oświetleniowych, znanych jako „pastorały”.

Na początku lat 50. zabudowę ulicy wzbogacono o tzw. mały dom partii, pierwotnie siedzibę Komitetu Centralnego PPR/PZPR (1948–1952), a później Komitetu Warszawskiego PZPR (1952–1989). Obecnie w tym budynku znajdują się Sąd Okręgowy oraz wydziały Ministerstwa Sprawiedliwości. Przed budynkiem, w 2005 roku odsłonięto pomnik Stefana Roweckiego „Grota”, zaprojektowany przez Zbigniewa Mikielewicza.

Pozostałością po Dolinie Szwajcarskiej jest również miniaturowy ogródek z tarasami oraz fontanną, zaprojektowany w 1951 roku przez architektów Zygmunta Stępińskiego i J. Dworakowską.

W listopadzie 2012 roku Rada Warszawy postanowiła zmienić pierwotnie nadaną nazwę ulicy z Szopena na Fryderyka Chopina.”

Ważniejsze obiekty

Ulica Fryderyka Chopina w Warszawie to miejsce, które kryje w sobie wiele interesujących obiektów. Poniżej przedstawiamy listę niektórych z nich:

Przypisy

  1. Mapa Warszawy [online], Urząd m.st. Warszawy [dostęp 07.11.2023 r.]
  2. Uchwała N r XLVI/1259/2012 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 08.11.2012 r. w sprawie nazw ulic, placów, ronda i skwerów w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [online]. mazowieckie.pl, 21.11.2012 r.
  3. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 328. ISBN 83-86619-97X.
  4. Jacek Wołowski: Moja Warszawa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 202. ISBN 83-01-00062-7.
  5. Praca zbiorowa pod redakcją Grażyny Kieniewiczowej i Aliny P.G.K.A. Sokołowskiej, Od Agrykoli do Żywnego. Mały słownik patronów ulic warszawskich, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1968, s. 33-34.
  6. Andrzej Jeżewski: Warszawa na starej fotografii. Warszawa: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1960, s. 147.

Oceń: Ulica Fryderyka Chopina w Warszawie

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:22