Tadeusz Wojciech Eichelberger, urodzony 10 czerwca 1944 roku w stolicy Polski, to postać o wielu talentach i osiągnięciach. Jest polskim psychologiem, który zdobył uznanie w dziedzinie psychoterapii i literatury. Eichelberger jest nie tylko psychoterapeutą, lecz także uznawanym pisarzem.
Jego wkład w rozwój psychologii oraz praktyki terapeutycznej jest nieoceniony, a jego prace pisarskie przyczyniły się do promowania wiedzy psychologicznej w Polsce.
Życiorys
Wojciech Eichelberger to istotna postać w dziedzinie psychologii w Polsce. Ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a w 1968 roku uzyskał dyplom na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu studiów zdobywał doświadczenie zawodowe przez trzy lata w różnych placówkach psychiatrycznych, w tym w eksperymentalnym Oddziale Leczenia Odwykowego.
W 1970 roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, które zakończył absolutorium. W latach 1972-1973 aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do nowatorskiego programu profesjonalnej terapii środowiskowej dla osób chorych na schizofrenię, Synapsis, zaś w 1973 roku był współtwórcą Oddziału Terapii i Rozwoju Osobowości OTIRO, w którym pracował do 1978 roku.
W 1978 roku Eichelberger został współzałożycielem Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które stało się pierwszą placówką w Polsce zajmującą się psychoterapią, szkoleniem oraz treningiem. Jego działalność edukacyjna i terapeutyczna została dodatkowo wzbogacona dzięki stypendiom w Instytucie Psychoterapii Gestalt w Los Angeles (1976) oraz Zen Center of Rochester (1980).
W 2004 roku współtworzył Instytut Psychoimmunologii (IPSI) w Warszawie. Podejście Eichelbergera do terapii opiera się na integralnej koncepcji, która uwzględnia nie tylko aspekt psychologiczny, ale także fizyczny, energetyczny oraz duchowy człowieka.
W latach 1980-1981 Eichelberger był aktywnym uczestnikiem ruchu Oświaty Niezależnej. Później, w latach 1981-1985, brał udział w podziemnym Komitecie Oporu Społecznego oraz redagował pismo KOS. W 2003 roku został na rok zawieszony w prawach członka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z uwagi na naruszenie Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa.
Eichelberger to także autor wielu książek i artykułów poświęconych psychologii. Jego felietony oraz esseje ukazywały się m.in. w takich czasopismach jak „Zwierciadle”, „Twoim Stylu”, „Wysokich Obcasach”, „Gazecie Wyborczej”, „Charakterach”, „Polityce”, „Więzi”, „Życiu Duchowym” oraz „Pulsie Biznesu”.
Współpracował również przy produkcji programów telewizyjnych, które szerzyły wiedzę psychologiczną, gdzie pełnił rolę prowadzącego program „Okna” w TVP2 w latach 1997-1999 oraz “Być tutaj” i “Nocny Stróż”. W 2011 roku wyróżniony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Życie prywatne
Wojciech Eichelberger, związany z Ludwikiem Borawskim, jest powszechnie znany z licznych osiągnięć. Ma dwóch dorosłych synów z byłą żoną, Joanną Eichelberger. Od 1976 roku praktykuje buddyzm zen, co wpływa na jego styl życia i postrzeganie świata. Obecnie mieszka w stolicy Polski, Warszawie.
Eichelberger pasjonuje się różnorodnymi aktywnościami, w tym żeglarstwem, jazdą konną, wycieczkami w góry, nartami oraz sportami walki. Jego zainteresowania nie ograniczają się tylko do sportu; ma również zamiłowanie do literatury. Wśród jego ulubionych książek znajdują się takie klasyki jak „Winnetou” autorstwa Karola Maya oraz „Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Poglądy
Wojciech Eichelberger to uznany autor licznych felietonów oraz książek, w których podejmuje krytyczne analizy dotyczące społeczeństwa konsumpcyjnego.
Twórczość
Wojciech Eichelberger to uznany twórca i psycholog, który opracował wiele programów i warsztatów dostępnych w trybie on-line. Wśród nich można wyróżnić następujące platformy:
- pokochajswojecialo.pl,
- StrefaMindfulness.pl,
- 8razyO.pl,
- SuperKreatywnosc.pl,
- Samodzielnerodzicelstwo.pl.
Zbiory felietonów i rozmów
Eichelberger jest autorem licznych zbiorów felietonów oraz rozmów, które poruszają ważne aspekty życia i psychologii. Oto wybrane tytuły jego dzieł:
- Kaci i kastraci,
- Być tutaj,
- Ciałko,
- Jak wychować szczęśliwe dzieci,
- Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci,
- Krótko mówiąc – wydawnictwo Drzewo Babel,
- Zatrzymaj się.
Autor książek
Jako autor Eichelberger stworzył wiele książek, w tym:
- Elementarz Wojciecha Eichelbergera dla kobiety i mężczyzny,
- Kobieta bez winy i wstydu (Wydawnictwo Drzewo Babel),
- O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu (Wydawnictwo Iskry),
- Pomóż sobie, daj światu odetchnąć (Wydawnictwo Drzewo Babel),
- Superwizja,
- Zdradzony przez ojca (Wydawnictwo Drzewo Babel).
Współautor książek
Eichelberger współpracował z różnymi autorami, tworząc wiele wartościowych dzieł. Poniżej wymienione są niektóre z nich:
- Alchemia Alchemika (współautor: Wojciech Szczawiński) (Wydawnictwo Drzewo Babel),
- Życie w micie, czyli jak nie trafić do raju na niby i odnaleźć harmonię ze światem (współautor: Beata Pawłowicz) (Wydawnictwo Zwierciadło),
- Quest (współautorzy: François Nail, Pierre Forthomme),
- Sny które budzą (współautor: Tomasz Jastrun) (Wydawnictwo Zwierciadło),
- Co z tym światem? (współautor: Renata Arendt-Dziurdzikowska) (Wydawnictwo IPSI Press),
- Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć (współautor: Alina Gutek) (Wydawnictwo Zwierciadło),
- Życie w micie (współautor: Beata Pawłowicz) (Wydawnictwo Zwierciadło),
- Dobra miłość. Co robić, by nasze dzieci miały udane życie (współautorzy: Andrzej Samson, Anna Sosnowska),
- Dobre rozmowy. Które powinny odbyć się w każdym domu (współautorzy: Andrzej Samson, Anna Jasińska),
- Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki (współautorka: Agnieszka Suchowierska),
- Bajki na opak (współautorka: Agnieszka Suchowierska) (Wydawnictwo Czarna Owca),
- Być lekarzem, być pacjentem. Rozmowy o psychologii relacji (współautorka: Irena Stanisławska),
- Męskie pół świata (współautor: Tomasz Jastrun),
- Mężczyzna też człowiek (współautorka: Renata Arendt-Dziurdzikowska) (Wydawnictwo Drzewo Babel),
- Siedem boskich pomyłek (współautorka: Renata Arendt-Dziurdzikowska) (Wydawnictwo Drzewo Babel),
- W poszukiwaniu mistrzów życia. Rozmowy o duchowości (współautorzy: Tadeusz Bartoś, Wojciech Szczawiński).
Ważnym projektem, w którym brał udział, była dokumentacja terapii grupy treningowej Laboratorium Psychoedukacji, prowadzonej przez Wojciecha Eichelbergera. Została ona uwieczniona w filmie dokumentalnym Daj mi toAndrzeja Titkowa z 1988 roku.
Przypisy
- Daj mi to – Andrzej Titkow [online], 35mm.online [dostęp 26.07.2022 r.]
- Pleskot, Patryk, 1980-, Prawo i bezprawie: Komitet Helsiński w Polsce (1982-1990), Warszawa, ISBN 978-83-8098-167-6, OCLC 1028980062 [dostęp 05.08.2018 r.]
- Orzeczenie sądu koleżeńskiego w sprawie W. Eichelbergera, terapeuci.pl, 15.03.2005 r. [dostęp 02.06.2015 r.]
- a b Absolwenci studiów dziennych (nr 398 na liście). psych.uw.edu.pl. [dostęp 29.05.2013 r.]
- Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956-1989. Tom 3, wyd. Ośrodek Karta, Warszawa 2006 r.
- M.P. z 2011 r. nr 107, poz. 1076.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ignacy Dąbrowski (pisarz) | Andrzej Kiełbasiński | Irena Turnau | Adolf Lindenbaum | Antoni Marian Żelichowski | Zygmunt Saloni | Andrzej J. Kamiński | Wanda Szmielew | Małgorzata Semczuk-Jurska | Anna Świderkówna | Kazimierz Wóycicki (hydrolog) | Jan Fajęcki | Napoleon Milicer | Jarosław Pełenski | Wiesław Witkowski | Konstanty Gebert | Małgorzata Sidor-Rządkowska | Maria Magdalena Tryjarska | Andrzej Zwierzak | Kazimierz JabłczyńskiOceń: Wojciech Eichelberger