Seweryn Jaworski


Seweryn Ryszard Jaworski, urodzony 22 maja 1931 roku w Warszawie, to osoba, która w historii Polski odgrywa znaczącą rolę jako opozycjonista oraz działacz związkowy. Jego życie i działalność są przykładem zaangażowania w walkę o prawa pracownicze oraz demokratyczne.

W kontekście swojej aktywności Jaworski przyczynił się do rozwoju ruchu opozycyjnego w Polsce, co czyni go postacią niezwykle ważną dla współczesnej historii kraju.

Życiorys

Seweryn Jaworski rozpoczął swoją edukację, kończąc liceum ogólnokształcące w 1950 roku. Po ukończeniu szkoły, w latach 1950–1952, podejmował pracę jako robotnik w Zakładach Aparatury Elektronicznej im. Georgi Dymitrowa. Następnie, w okresie od 1954 do 1964 roku, pełnił obowiązki nauczyciela.

W 1970 roku Jaworski związał się z Hutą Warszawa, w której pracował aż do 1981 roku. Jego kariera polityczna rozpoczęła się, gdy w 1952 roku został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) oraz pierwszym sekretarzem podstawowej organizacji partyjnej w Szkole Szkutniczej w Pucku. Jednakże, po wydarzeniach 1956 roku, został usunięty z partii.

Od września 1980 roku Jaworski był wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Mazowsze” i objął funkcję wiceprzewodniczącego Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność ds. spraw socjalnych i współpracy z Kościołem. **Jako aktywny działacz** był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, a od tego momentu został członkiem Komisji Krajowej. Podczas swojej działalności wspierał strajk studentów-podchorążych WOSP w Warszawie.

Został jednak internowany 13 grudnia 1981 roku, a po uwolnieniu wszystkich internowanych, ponownie aresztowano go 23 grudnia 1982 jako jednego z siedmiu działaczy związku. Byli nimi również tacy działacze jak Andrzej Gwiazda, Marian Jurczyk, Karol Modzelewski, Grzegorz Palka, Andrzej Rozpłochowski oraz Jan Rulewski. Oskarżano ich o podżeganie do obalenia ustroju PRL przemocą. Ostatecznie, Jaworski został zwolniony przedterminowo na mocy amnestii w lipcu 1984 roku.

Jaworski miał również zaszczyt być jednym ze współpracowników ks. Jerzego Popiełuszki. W latach późniejszych, pełnił rolę przewodniczącego Solidarności ’80 Regionu Mazowsze. Na dzień 15 maja 1986 roku, został skazany na dwa lata więzienia za wezwanie do bojkotu wyborów, co miało miejsce w czasach, gdy opozycja była intensywnie tłumiona.

W końcowej fazie lat 80. XX wieku, odgrywał rolę przedstawiciela Solidarności Walczącej w Warszawie i w 1989 roku sprzeciwiał się rozmowom przy Okrągłym Stole. W roku 1993, Jaworski był współtwórcą Chrześcijańskiego Związku Zawodowego „Solidarność” im. Ks. Jerzego Popiełuszki, powstałego z części struktur Solidarności ’80. Ten związek intensywnie sprzeciwiał się wyprzedaży kluczowych przedsiębiorstw w ręce kapitału zagranicznego.

Rok 1995 to czas, kiedy stał się współzałożycielem Ruchu Odbudowy Polski, a potem zajął stanowisko wiceprezesa tej organizacji. W 1997 roku, Jaworski próbował ubiegać się o mandat posła na Sejm w okręgu warszawskim, jednak jego start nie zakończył się sukcesem.

Odznaczenia

Seweryn Jaworski jest osobą, która otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń. Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na uchodźstwie, uhonorował go 11 listopada 1990 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie było istotnym symbolem uznania jego wkładu w życie publiczne i polityczne.

Następnie, w 2006 roku, Seweryn Jaworski został ponownie odznaczony, tym razem przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za jego znaczące osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Otrzymał Krzyż Komandorski, co było kolejnym dowodem na jego wpływ oraz zaangażowanie w rozwój kraju.

W 2018 roku uhonorowano go ponadto Krzyżem Wolności i Solidarności, co podkreśla jego zasługi w walce o wolność i demokrację. Te wszystkie odznaczenia są świadectwem jego życia poświęconego publicznej służbie oraz patriotyzmowi.

Przypisy

  1. M.P. z 2018 r. poz. 574.
  2. M.P. z 2006 r. nr 80, poz. 807.
  3. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski z dnia 11.11.1990 r. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 59, nr 4 z 20.12.1990 r.
  4. Wybory 1997. pkw.gov.pl. [dostęp 24.09.2019 r.]

Oceń: Seweryn Jaworski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:19