Wiktor Grosz, właściwie znany jako Izaak (Icchak) Medres, to postać o bogatej historii i wielu osiągnięciach. Urodził się 24 lipca 1907 roku w Warszawie, a jego życie zakończyło się 9 stycznia 1956 roku w tym samym mieście. Grosz był nie tylko publicystą lewicowym, ale również dyplomatą oraz generałem brygady w ludowym Wojsku Polskim.
Jego działalność obejmowała również zaangażowanie w ruch komunistyczny. Wiktor Grosz wyróżniał się jako działacz pochodzenia żydowskiego, co dodaje jego postaci dodatkowego kontekstu historycznego w związku z wydarzeniami tamtego okresu. Ponadto, był członkiem Państwowej Komisji Bezpieczeństwa, gdzie jego wpływ na kwestie bezpieczeństwa narodowego był nie do przecenienia.
Życiorys
Wiktor Grosz przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej, jako syn inżyniera elektryka, Rafała Medresa, który odszedł z tego świata 4 marca 1934 roku. Jego edukacja rozpoczęła się na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobył wielu cennych umiejętności, a następnie ukończył również Szkołę Dziennikarstwa. Na swoim koncie ma liczne tłumaczenia z języka angielskiego, w tym prace takich autorów jak Grey Owl i John Reed. Z działalnością literacką wiązał się z pseudonimami, które przyjął: Wojciech Bylina oraz Aleksander Dobrot.
W 1934 roku Grosz związał się z Komunistyczną Partią Polski, co miało istotny wpływ na jego późniejszą karierę. Po napaści III Rzeszy oraz ZSRR na Polskę, znalazł się w obszarze okupacji sowieckiej we Lwowie, gdzie pełnił funkcję sekretarza redakcji polskojęzycznego wydania gazet – „Czerwony Sztandar”. Organ ten był wydawany przez Lwowski Komitet Obwodowy i Miejski Komunistycznej Partii (bolszewików) Ukrainy.
Po ataku Niemców na ZSRR, ewakuował się do Saratowa, a następnie współorganizował Związek Patriotów Polskich w ZSRR oraz 1 Polską Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zasadniczą rolę w LWP pełnił w randze pułkownika, pełniąc zadania jako politruk, współpracując z NKWD. Od 1944 do 1945 roku zajmował stanowisko szefa Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego.
W trakcie swojej kariery wojskowej, był autorem ważnych dokumentów w tym poufnej instrukcji, która wskazywała na nową politykę PPR i PKWN w armii, w której stwierdził: Mamy liczne dowody zbieżności haseł głoszonych przez AK i propagandę Goebelsa, mamy liczne dowody współdziałania AK-NSZ z bandami bulbowskimi i gestapo, nie pora więc okazywać im „zrozumienie”, „szacunek” i tolerować „przywiązanie do przeszłości”.
Po zakończeniu wojny, Grosz odszedł z wojska w stopniu generała brygady. Podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie kierował Departamentem Prasy. W latach 1950–1954 odbył misję jako ambasador Polski w Czechosłowacji. Wsp współpracował także z Polskim Radiem, prowadząc audycję pt. Naszym zdaniem.
W latach 1954–1955 był częścią Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Kambodży. Swoje doświadczenia z tamtego okresu opisał w książce „Przygoda dyplomatyczna”, wydanej przez PIW w 1957 roku.
Wiktor Grosz odszedł z tego świata w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze A25-tuje-16.
Życie prywatne
Wiktor Grosz miał w swoim życiu dwie żony. Jego pierwszą małżonką była Irena Sznajberg, która przyszła na świat w 1907 roku i odeszła w 1979 roku. Z kolei druga żona, Hanna Wyszomirska, urodziła się w 1916 roku i zmarła w 1996 roku.
Ordery i odznaczenia
W zgromadzeniu odznaczeń i orderów dla Wiktora Grosza znajduje się szereg prestiżowych wyróżnień, które podkreślają jego wkład w historię i heroiczne czyny. Oto lista jego odznaczeń:
- Order Krzyża Grunwaldu II klasy,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 22 lipca 1951 roku,
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy,
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, przyznany w 1945 roku,
- Medal za Warszawę 1939–1945, nadany 17 stycznia 1946 roku,
- Medal „Za udział w walkach o Berlin”, przyznany pośmiertnie w 1966 roku,
- Order Lenina (ZSRR),
- Order 9 września 1944 III stopnia, który otrzymał w Bułgarii w 1948 roku,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Republikańskiego Orderu Zasługi, nadany na Węgrzech w 1948 roku.
Przypisy
- Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia. Warszawa: 2008, s. 93.
- E. Kospath-Pawłowski, Sławomir Cenckiewicz Długie ramię Moskwy, s. 44.
- Bohdan Urbankowski, Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina, t. I, Warszawa 1998, s. 632.
- Jerzy Ślaski, Skrobów. Dzieje obozu NKWD dla żołnierzy AK 1944–1945, Warszawa 1990, s. 20–21.
- Juliusz Jerzy Malczewski: Cmentarz komunalny (dawny wojskowy) na Powązkach. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1975, s. 11.
- M.P. z 1952 r. nr 9, poz. 77 „za zasługi w pracy zawodowej”.
- M.P. z 1946 r. nr 26, poz. 43 „w pierwszą rocznicę wyzwolenia Warszawy zasłużonym w walce o wyzwolenie i odbudowę Stolicy (...)”.
- Wysokie odznaczenia dla osobistości polskich i węgierskich [w:] Dziennik Zachodni, nr 32, 1-2 lutego 1948, s. 1.
- Symbole braterskiej współpracy [w:] „Gazeta Robotnicza”, nr 149, 1 czerwca 1948, s. 2.
- Wojskowy Przegląd Historyczny, nr 3 (39), 1966, s. 410.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Marian Uzdowski | Zygmunt Moskwa | Aleksander Łubieński (dyplomata) | Witold Jarosiński | Włodzimierz Wiśniewski (dyplomata) | Jerzy Pomianowski (dyplomata) | Henryk Kawecki | Jerzy Waszczuk | Roger Adam Raczyński | Witold Trzeciakowski | Zdzisław Szczyt-Niemirowicz | Maurycy Zamoyski | Stanisław Grabowski (minister) | Seweryn Jaworski | Jerzy Andrzejewski | Krzysztof Łypacewicz | Jerzy Dziewulski | Jan Mosdorf | Hanna Gronkiewicz-Waltz | Edward Kowalczyk (1924–2000)Oceń: Wiktor Grosz