Ludwika Antonina Wawrzyńska, urodzona 22 kwietnia 1908 roku w Warszawie, była wybitną polską pedagożką, która przez całe życie dążyła do kształcenia i wychowywania młodzieży. Jej działalność pedagogiczna była pełna zaangażowania i pasji, a efekty jej pracy pozostawiły trwały ślad w pamięci wielu uczniów.
Niestety, los był dla niej okrutny. Zmarła 18 lutego 1955 roku w swoim rodzinnym mieście, Warszawie, w wyniku potwornych poparzeń, które odniosła podczas heroicznej próby uratowania czwórki dzieci z płonącego budynku. Jej odwaga i poświęcenie dla życia innych są przykładem niezłomnego ducha i oddania idei pedagogicznej.
Życiorys
Urodziła się jako Ludwika Koralewska, a swoje dzieciństwo spędziła w malowniczym regionie Kujaw. Po zakończeniu edukacji podstawowej, maturę zdobyła w Toruniu. Następnie rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak z powodu trudności finansowych zmuszona była je przerwać.
W tym czasie pracowała w składach aptecznych, co pozwalało jej na wsparcie finansowe rodziny. Jej życie osobiste zmieniło się, gdy zawarła związek małżeński ze Stanisławem Wawrzyńskim (1905–1978), który był żołnierzem Armii Krajowej i doświadczył uwięzienia na Pawiaku. Po zakończeniu II wojny światowej, Ludwika szybko podjęła kroki, by uzupełnić swoje wykształcenie pedagogiczne, zapisując się do liceum pedagogicznego.
W czasie wojny angażowała się w edukację młodzieży, prowadząc tajne komplety, co było niezwykle odważnym działaniem w obliczu okupacji. Po 1947 roku, rozpoczęła pracę jako nauczycielka nauczania początkowego w szkołach podstawowych. Niestety, w ostatnim roku pracy, z powodu problemów zdrowotnych związanych z głosem, musiała zrezygnować z nauczania i zajęła stanowisko w świetlicy szkolnej.
Ostatnim miejscem jej zatrudnienia była szkoła ogólnokształcąca TPD nr 10 w Warszawie, usytuowana przy ul. Młynarskiej nr 2. Jej życie było świadectwem determinacji w dążeniu do nauczania oraz zaangażowania w losy innych w trudnych czasach.
Pożar przy ulicy Włościańskiej
8 lutego 1955 roku, w baraku hotelowym „Metrobudowy” przy ul. Włościańskiej 52 w Warszawie, miała miejsce tragiczna w skutkach sytuacja, podczas której wybuchł pożar. W momencie, gdy Ludwika Wawrzyńska szykowała się do pracy, usłyszała alarm oraz informację, że w jednym z mieszkań, które znajdowało się w płonącym baraku i było zamknięte na kłódkę, znajduje się czworo dzieci.
Bez wahania, Ludwika rozbiła zamknięte drzwi siekierą i zdołała wynieść z pomieszczenia dwoje dzieci: sześciomiesięczną Annę Sowul oraz jej dwuletniego brata Ryszarda. Jednak jej akcja ratunkowa nie skończyła się na tym – wróciła do ogarniętego ogniem miejsca, by ocalić również ich trzyletnią siostrę Elżbietę. Podczas trzeciego podejścia, ratowała jeszcze Marka Kaźmierczaka, również w tym samym wieku.
Po udanej akcji ratunkowej, Ludwika postanowiła wrócić po mienie, jednak wówczas nastąpił tragiczny moment – strop budynku zawalił się. W tym czasie matka uratowanych dzieci, nieświadoma tego, co zdarzyło się podczas jej nieobecności, pobiegła w kierunku swojego mieszkania i tragicznie spaliła się żywcem.
Podczas uratowania dzieci, Ludwika Wawrzyńska doznała ciężkich poparzeń, a mimo zastosowania najnowocześniejszych wówczas metod leczenia, nie udało się jej uratować. Zmarła w szpitalu Instytutu Hematologii przy ul. Chocimskiej 5 w Warszawie.
W hołdzie dla jej bohaterstwa, została pochowana naCmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera C17-5-1). Na nagrobku Ludwiki widnieje wzruszający napis: „Ludwika Antonina z Koralewskich Wawrzyńska, ur. 1908, zm. 1955. Nauczycielka Szkoły T.P.D. nr 10. Wzór szlachetności, bohaterstwa i patriotyzmu, oddała życie ratując dzieci z pożaru, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Cześć Jej pamięci”.
Uhonorowanie i upamiętnienie
Ludwika Wawrzyńska, za swój heroiczny czyn, otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jej niezłomne działania oraz niezatarte ślady w polskiej literaturze zostały uwiecznione w wierszach takich wybitnych poetów jak Wisława Szymborska, która napisała „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”, oraz Leopold Staff w swoim utworze „Uratowała z ognia dzieci czworo”.
Na cześć Ludwiki Wawrzyńskiej, wiele polskich szkół przyjęło jej imię, w tym:
- Szkoła Podstawowa 139 przy ulicy Syreny 5/7 w Warszawie,
- Szkoła Podstawowa nr 109 przy ulicy Pryncypalnej 74 w Łodzi,
- Szkoła Podstawowa nr 127 przy ulicy Jaracza 63 w Łodzi,
- Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym,
- Szkoła Podstawowa w Biskupicach Zabarycznych,
- Szkoła Podstawowa nr 105 w Krakowie.
Nie tylko placówki edukacyjne uczciły jej pamięć. Jej imieniem nazwano także ulice, w tym ulicę znajdującą się na stołecznym Żoliborzu, a także w Kielcach i Zabrzu.
Ludwika Wawrzyńska została także uhonorowana poprzez pojawienie się jej wizerunku na dwóch polskich znaczkach pocztowych wydanych w 1956 roku.
Przypisy
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Krakowie. www.sp105.edu.pl/. [dostęp 04.03.2020 r.]
- a b c d e f g Nasza patronka. spwitoszow.edupage.org. [dostęp 01.02.2015 r.]
- a b c Jarosław Osowski: Warszawski trop Wisławy Szymborskiej. gazeta.pl, 02.02.2012 r. [dostęp 01.02.2015 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Kisielnicki | Regina Pisarska | Eligiusz Szymanis | Jan Żołna-Manugiewicz | Stanley Wojcicki | Magdalena Środa | Piotr Durka | Melania Bezulska | Janusz Pajewski | Teresa Worowska | Kazimierz Kuratowski | Krzysztof Kaczanowski | Andrzej Feliks Grabski | Jan Łebkowski | Rafał Latała | Janusz Zawodny | Władysław Józef Stankiewicz | Tadeusz Wyrwa | Tadeusz Bronisław Massalski | Zbigniew GrzegorzewskiOceń: Ludwika Wawrzyńska