Zbigniew Grzegorzewski


Zbigniew Stanisław Grzegorzewski, urodzony 10 lutego 1948 roku w Warszawie, to postać o niezwykle bogatej karierze w obszarze tłumaczeń na język migowy oraz edukacji. Jako tłumacz i nauczyciel, jego wkład w integrację osób niesłyszących oraz propagowanie języka migowego jest nieoceniony.

Grzegorzewski rozpoczął swoją edukację w XLIX Liceum Ogólnokształcącym im. Z. Modzelewskiego w Warszawie, które obecnie nosi imię Goethego. Po ukończeniu liceum, podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, co pozwoliło mu na rozwój kariery w zakresie edukacji fizycznej.

W swojej karierze zawodowej, Grzegorzewski pracował w Polskim Związku Głuchych, gdzie pełnił rolę kierownika Działu Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1976–2005 miał przyjemność uczyć wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie, wzbogacając życie młodych ludzi o cenne doświadczenia ruchowe.

Od 1979 roku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską jako tłumacz języka migowego. Jego niezastąpiona rola obejmowała tłumaczenie programów, takich jak Dziennik Telewizyjny, Panorama, Kurier, jak również popularnych seriali jak Na dobre i na złe, M jak miłość czy Lokatorzy. Jego praca była widoczna nie tylko w codziennych programach, ale również w transmitowaniu ważnych wydarzeń, takich jak pogrzeb Jana Pawła II.

Wspomniane powyżej osiągnięcia Grzegorzewskiego zdobyły szerokie uznanie. W 2006 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych”, co stanowi potwierdzenie jego oddania oraz wpływu, jaki wywarł na społeczność osób niesłyszących.

Przypisy

  1. MonikaM. Zajkowska, Przejawy audyzmu wobec osób głuchych. Krytyczna analiza dyskursu, Uniwersytet Warszawski, 09.2013 r. [dostęp 24.07.2022 r.]
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 07.12.2006 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2007 r. nr 21, poz. 242).

Oceń: Zbigniew Grzegorzewski

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:8