Jerzy Kisielnicki, urodzony 25 października 1939 roku w Warszawie, to wybitny polski naukowiec o silnie zaznaczonej pozycji w dziedzinie nauk ekonomicznych. Jako profesor zwyczajny oraz doktor habilitowany inżynier, posiada bogate doświadczenie w zakresie edukacji i dydaktyki.
Jego specjalizacja obejmuje projektowanie oraz wdrażanie systemów informatycznych i informacyjnych, które są niezbędne dla skutecznego zarządzania organizacjami. W dodatku, Jerzy Kisielnicki zajmuje się analizą systemową, co pozwala na lepsze zrozumienie i doskonalenie metod oraz technik zarządzania.
Życiorys
Jerzy Kisielnicki, postać wybitna w dziedzinie nauk ekonomicznych, rozpoczął swoją edukację od ukończenia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 1961 roku, gdzie zdobył wiedzę na Wydziale Technologii Rolno-Spożywczej. Już w 1969 roku uzyskał doktorat nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a kolejne osiągnięcia w jego karierze akademickiej będą tylko potwierdzeniem jego zaangażowania i talentu. W 1976 roku, na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymał stopień doktora habilitowanego, co dodatkowo umocniło jego pozycję w społeczności akademickiej. W 1986 roku nadano mu tytuł profesora nauk ekonomicznych.
W roku 1972 Jerzy Kisielnicki objął stanowisko kierownika Katedry Systemów Informatycznych Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. W 1975 roku, jego dalsza kariera zawodowa poprowadziła go do Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, gdzie został kierownikiem Katedry Organizacji i Zarządzania. W latach 1990-1995 pełnił funkcję prorektora ds. naukowo-dydaktycznych w Pierwszej Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji w Warszawie.
Od 1999 roku Jerzy Kisielnicki pracował jako profesor zwyczajny na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, a później na Wydziale Zarządzania tej samej uczelni. Jego działalność naukowa nie ograniczała się jedynie do wykładów oraz badań, lecz również obejmowała członkostwo w licznych krajowych i międzynarodowych komitetach oraz instytutach, a także udział w wielu naukowych konferencjach i seminariach.
W swoim dorobku naukowym dokonania Kisielnickiego obejmują ponad 300 oryginalnych prac naukowych, artykułów i książek, publikowanych zarówno w języku polskim, angielskim, jak i rosyjskim. W dodatku, przygotował i opracował blisko 200 ekspertyz oraz opracowań związanych z badaniami naukowymi i projektowymi. Brał również udział w realizacji krajowych programów TEMPUS-CUBIS oraz TEMPUS-FIGURA, jak również pełnił rolę krajowego koordynatora Programu Phare, który dotyczył transformacji systemu finansowego w Europie Środkowej i Wschodniej. Do jego osiągnięć należy także kierowanie realizacją Strategii Informatyzacji NBP w Warszawie.
Stanowiska
Jerzy Kisielnicki przez lata pełnił wiele istotnych ról w dziedzinie edukacji i zarządzania. Oto przegląd jego kluczowych stanowisk:
- Od 1972 roku był kierownikiem Katedry Systemów Informatycznych ZarządzaniaUniwersytetu Warszawskiego, gdzie znacząco przyczynił się do rozwoju tej dziedziny.
- W latach 1975-2013 kierował Katedrą Organizacji i Zarządzania w Wyższej Szkole Handlu i Prawa, a po reorganizacji objął stanowisko kierownika Katedry Zarządzania i Marketingu w Uczelni Łazarskiego.
- W okresie 1990–1995 pełnił funkcję I zastępcy Rektora oraz Prorektora do spraw naukowo-dydaktycznych w Pierwszej Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji w Warszawie.
- Od 1999 roku jest Profesorem zwyczajnym na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.
- W latach 2010-2014 był Kierownikiem zadania projektowego w ramach realizacji programu strategicznego SYNAT, mającego na celu utworzenie platformy hostingowej i komunikacyjnej dla zasobów wiedzy dotyczącej nauki i edukacji.
- W tym samym okresie pełnił także funkcję Kierownika projektu celowego, mającego na celu usprawnienie działania systemu zarządzania policją.
- W 2012 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Projektowania Systemów.
- Był przewodniczącym komisji ds. projektów celowych oraz zamawianych Komitetu Badań Naukowych.
- Pełnił rolę zastępcy kierownika projektu System wspomagania twórczości organizacyjnej, który otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Kierował zakładem Modelowania Systemów w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.
- Pracował na stanowisku kierownika zakładu organizacji przemysłu w Instytucie Przemysłu Cukrowniczego, jako doradca Pełnomocnika Rządu ds. Opakowań, a także był Dyrektorem ds. Projektowych i Rozwojowych w Centrum Projektowania i Zastosowań Informatyki (CPIZI) ZETO-ZOWAR.
- Pełnił funkcję Dyrektora ds. Badawczo-Rozwojowych, głównego projektanta oraz programisty w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Informatyki (OBRI).
Członkostwa
Jerzy Kisielnicki pełnił liczne funkcje w międzynarodowych organizacjach i komitetach, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój nauki i praktyki w dziedzinie informatyki oraz zarządzania.
- członek komitetów redakcyjnych czasopism międzynarodowych, takich jak Information & Management, które jest wydawane przez North Holland, oraz International Journal of Electronic Business, wydawcy Intrscience Enterprises Ltd, UK,
- członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk,
- przewodniczący Rady Naukowej Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej,
- członek Kapituły Programu Lider Rozwoju Kadr Informatycznych,
- członek komisji akredytacyjnej Polskiego Towarzystwa Informatycznego,
- członek Towarzystwa Naukowego Badań Systemowych,
- członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej w latach 2001–2007,
- członek sekcji H1 Komitetu Badań Naukowych,
- przedstawiciel Polski oraz członek Information Resources Management Association (IRMA) w latach 1998-2009,
- członek komitetu doradczego American Biographical Institute,
- wiceprzewodniczący Rady Informatyki II kadencji oraz członek Rady Konsultacyjnej Programu PESEL II przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- członek honorowy International Project Management Association (IPMA) w Polsce.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
Jerzy Kisielnicki, w swoim dorobku naukowym, zdobył liczne prestiżowe nagrody oraz wyróżnienia, które potwierdzają jego znaczący wkład w dziedzinie nauki.
- Nagrody I i II stopnia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego,
- Nagrody I i II stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej,
- Wyróżnienie w Konkursie im. Karola Adamieckiego za najlepszą pracę w zakresie organizacji i zarządzania,
- I nagroda naukowa – zespołowa Ministra Edukacji za książkę napisaną wspólnie z profesorem Henrykiem Sroką z Akademii Ekonomicznej w Katowicach,
- Złote odznaki: Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE), Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa (TNOiK),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2002 roku,
- Nagroda im. Marka Cara w 2011 roku,
- Złoty Medal za Zasługi dla Policji w 2012 roku.
Dzięki tym osiągnięciom Jerzy Kisielnicki zyskał nie tylko uznanie w środowisku akademickim, ale również w szerokiej społeczności profesjonale.
Działalność pozanaukowa
Jerzy Kisielnicki jest osobą, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju zarządzania systemami informacyjnymi. Jego wkład w utworzenie Katedry Zarządzania Systemami Informacyjnymi na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego dowodzi jego pionierskiego podejścia w tej dziedzinie.
Na Uczelni Łazarskiego z sukcesem stworzył i przez wiele lat kierował Centrum Kształcenia Podyplomowego, zapewniając profesjonalne wsparcie w edukacji dla wielu specjalistów. W latach 2007–2009 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Informatyki, a jego doświadczenie zostało również docenione poprzez członkostwo w Radzie Konsultacyjnej Programu PESEL II, działając przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jako osoba aktywna w organizacjach zawodowych, Kisielnicki był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz przewodniczył Radzie Naukowej Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Jego zaangażowanie w promocję osiągnięć społecznych dostrzegane jest poprzez uczestnictwo w komitecie doradczym American Biographical Institute.
Warto zaznaczyć, że Jerzy Kisielnicki otrzymał liczne wyróżnienia za swoją działalność. W 2009 roku został uhonorowany Dyplomem zasłużonych dla budownictwa, a dwa lata wcześniej zdobył honorową statuetkę Stowarzyszenia „Damy Radę” za wkład w działania szkoleniowe, społeczne oraz charytatywne w kontekście zwalczania wykluczenia społecznego.
Ważne publikacje
W bogatej karierze Jerzego Kisielnickiego ważne miejsce zajmują jego publikacje, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój dziedziny zarządzania i technologii informacyjnej. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych dzieł tego znaczącego autora:
- Informatyczna infrastruktura zarządzania, PWN, Warszawa 1993,
- Zarządzanie, PWE, Wyd. II, Warszawa 2014,
- Zarządzanie a Informatyka, Placet, Warszawa 2014,
- Zarządzanie projektami, Wolters Kluwer, Wyd. II, Warszawa 2014,
- Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi, Wolters Kluwer, Warszawa 2013,
- Virtual Technologies – Concepts, Methods, Tools and Applications, redaktor, III vol. Information Science Reference, Hershey – New York w 2008 r.
Każda z wymienionych publikacji stanowi istotny wkład w rozwój myśli o zarządzaniu oraz zastosowaniu technologii w różnych aspektach działalności organizacji.
Przypisy
- a b c d e f g h i j B. Nowicki, M. Trojanowska: Biogramy profesorów, docentów i doktorów habilitowanych. Wydziału Inżynierii Produkcji, dawniej Mechaniczny Technologiczny. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2002 r., s. 64–65.
- a b c d prof. dr hab. inż. Jerzy Kisielnicki. Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski. [dostęp 28.08.2015 r.]
- MBA Zarządzanie – Kadra wykładowców. Centrum Kształcenia Podyplomowego – Uczelnia Łazarskiego. [dostęp 28.08.2015 r.]
- a b prof. dr hab. inż. Jerzy Kisielnicki. Zakład Informatyki Gospodarczej. [dostęp 28.08.2015 r.]
- a b c d e f g h i j Jerzy Kisielnicki – biogram. Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej. [dostęp 28.08.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Regina Pisarska | Eligiusz Szymanis | Jan Żołna-Manugiewicz | Stanley Wojcicki | Magdalena Środa | Piotr Durka | Melania Bezulska | Janusz Pajewski | Teresa Worowska | Aleksander Turyn | Ludwika Wawrzyńska | Kazimierz Kuratowski | Krzysztof Kaczanowski | Andrzej Feliks Grabski | Jan Łebkowski | Rafał Latała | Janusz Zawodny | Władysław Józef Stankiewicz | Tadeusz Wyrwa | Tadeusz Bronisław MassalskiOceń: Jerzy Kisielnicki