Krzysztof Janczar, znany wcześniej jako Krzysztof Musiał, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego kina i telewizji. Urodził się 7 stycznia 1950 roku w Warszawie, a jego kariera aktorska rozpoczęła się na początku lat 60-tych. Janczar zdobył szeroką popularność dzięki roli Pawła Jankowskiego, którą zagrał w kultowym serialu Wojna domowa emitowanym w latach 1965-1966.
Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych ról należy również wymienić postać biznesmena Bolka Kazunia, kuzyna Lubiczów, którą odtworzył w aktualnej odsłonie telenoweli Klan, rozpoczętej w 2012 roku. Jego talent i charyzma przyciągają uwagę widzów, a samą postać Bolka Kazunia można powiedzieć, iż zyskała status kultowej.
W 2021 roku, w uznaniu za jego osiągnięcia i wkład w sztukę aktorską, został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co świadczy o jego wysokiej wartości w polskiej kulturze i sztuce.
Życiorys
Wczesne lata
Krzysztof Janczar, znany także jako Krzysztof Musiał, przyszedł na świat w szpitalu na Solcu w Warszawie. Jego matką była Elżbieta Habich, ceniona inspicjentka teatralna, podczas gdy jego ojcem był Tadeusz Janczar, aktor znany z licznych ról w treści kultury narodowej. Niestety, już krótko po narodzinach Krzysztofa, jego rodzice przeżyli separację, która zakończyła się rozwodem. W wyniku tego, młody Janczar dorastał z matką oraz jej rodzicami – Zofią oraz Mikołajem – w ich domu przy ul. Szpitalnej.
Chociaż ojciec często nie był obecny w jego życiu, to jednak łączyła ich pasja do teatru, którą chłopiec dziedziczył po ojcu. Liczne wspólne wizyty na spektaklach teatralnych i fascynujące opowieści Tadeusza o życiu na scenie, tworzyły niezatarte wspomnienia. Gdy Krzysztof miał zaledwie 9 lat, jego ojciec ożenił się po raz drugi, tym razem z aktorką Małgorzatą Lorentowicz. Młody Janczar nie był uczniem wybitnym, lecz jego zachowanie opisywano jako spokojne i grzeczne. Po zmianach w edukacji przeniósł się do szkoły przy ul. Karowej, a następnie, po niezdanej próbie z matematyki, rozpoczął naukę zawodu tokarza w I Miejskiej Szkole Zawodowej Męskiej im. Michała Konarskiego przy ul. Okopowej. Warto dodać, że przez sześć lat rozwijał również umiejętności bokserskie, trenując w klubie Gwardia.
Początki kariery
W czasie, gdy był uczniem drugiej klasy zasadniczej szkoły zawodowej, odbył spacer z ojcem, co stało się kluczowym momentem w jego życiu. Spotkali tam Ryszarda Plucińskiego, który akurat poszukiwał młodych aktorów do obsady swojego nowego serialu. Zauważył Krzysztofa na ślizgawce przy Torwarze i zaprosił go na casting do serialu Jerzego Gruzy. Zaskakująco w przesłuchaniach udział wziął także Tadeusz Janczar, który miał swoje wątpliwości co do sonia syna. Krzysztof miał jednak inne nazwisko, co sprawiło, że ekipa może nie kojarzyła go z rodziną. Ostatecznie, otrzymał rolę Pawła Jankowskiego i zadebiutował w wieku 15 lat w uznawanym za przełomowy serialu „Wojna domowa” (1965–1966), który przyniósł mu dużą popularność. Po ukończeniu szkoły średniej nie myślał długo o przyszłości – dostał się na Wydział AktorskiPaństwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, której ukończenie miało miejsce w 1974 roku, a dyplom uzyskał w 1979.
Kariera teatralna
Po rozpoczęciu studiów, w 1973 roku pojawił się na scenie warszawskiego Teatru Narodowego, zadebiutowując w zastępstwie w sztuce „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry, reżyserowanej przez Adama Hanuszkiewicza. Po zakończeniu nauki, w sezonie 1974/1975, przyjął angaż w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Graham w trzech sztukach, zrealizowanych pod kierunkiem Aliny Obidniak, oraz w dwóch spektaklach reżyserowanych przez Hanuszkiewicza. Do jego ról należały: Konrad w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego oraz Aleksiej Nikołajewicz Bielajew w „Miesiącu na wsi” Iwana Turgieniewa. W teatrze narodowym miał przeróżne role, występując w takich sztukach jak „Pluskwa” Włodzimierza Majakowskiego czy „Troilus i Kresyda” Williama Shakespeare’a.
W 1988 roku zaprezentował się za granicą, na scenie The Odyssey Theatre w Los Angeles, grając Witkacego w sztuce „Szewcy”. W 1999 roku zrealizował monodram w oparciu o twórczość Juliusza Słowackiego oraz Fryderyka Chopina. Rok 2000 to czas, gdy w Nowym Teatrze w Warszawie wcielił się w postać Andrew w „Listach miłosnych” A.R. Gurneya pod reżyserią Jacka Bursztynowicza. Również w 2003 roku brał udział w przedstawieniach takich jak „Zgrzyty” Enza Cormanna, gdzie wystąpił w roli Bernarda oraz „Klub hipochondryków” w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Syrena.
W roku 2010 zagrał Roda w „Dziewczynach z kalendarza” Tima Firtha, w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Komedia w Warszawie.
Role ekranowe
Krzysztof Janczar kilkukrotnie pracował na planie filmowym razem z ojcem. Dwa razy wcielił się w rolę syna postaci granej przez Tadeusza Janczara, pierwsze w dramacie psychologicznym „Prawdzie w oczy” Bohdana Poręby, a następnie w telewizyjnej adaptacji kryminału Aleksandra Ścibora-Rylskiego o tytule „Złote koło”. Jeszcze jako młody aktor Janczar zagrał inżyniera Markowskiego w filmie „Strzał” reżyserowanym przez Sylwestra Szyszkę. Jak zauważył Bohdan Gadomski, w licznych rolach Janczar ukazywał wizerunek „trudnego” chłopca, zmierzającego przez życiowe zawirowania.
Po udziale w filmie „Punkt widzenia” Ryszarda Rydzewskiego przyszedł czas na rolę Łukasza Kamińskiego w dramacie „Łukasz” Anette Olsen, który zdobył wiele uznania na festiwalu „Ale Kino!” w Poznaniu. Następnie wcielił się w „Czarnego” w dramacie „Zanim nadejdzie dzień” oraz w „Bicza” Maliniaka w filmie „Nie zaznasz spokoju” Mieczysława Waśkowskiego, za co zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Jego występy zapewniły mu również obecność na okładkach renomowanych czasopism, jak „Ekran” czy „Film”. W kameralnych rolach pojawił się w dziełach reżyserów takich jak Krzysztof Kamila Baczyńskiego oraz Paweł Karpinski. Po jego zaangażowania w dramacie politycznym „Kung-fu” Janusza Kijowskiego, Krzysztof miał również szansę zagrać w produkcjach takich jak „Olimpiada ’40” oraz „Człowiek z żelaza” reżyserii Andrzeja Wajdy, która doczekała się nominacji do Oscara.
Początkowo po 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejmował różne prace. Dopiero później wrócił do aktorstwa, zyskując miany Christopher Janczar. Po kilku latach na amerykańskim rynku, zagrał zarówno w dramacie „Czerwony świt” z Patrickiem Swayze, jak i w innych projektach telewizyjnych, zaskakując swoją wszechstronnością. W polskim przemyśle filmowym Janczar wrócił w 1991 roku, a w 2012 roku zagościł ponownie na ekranach jako Bolek Kozuń w popularnej telenoweli TVP1 „Klan”.
Życie prywatne
Na czwartym roku studiów, Krzysztof Janczar nawiązał romans ze swoją profesorką od baletu, uznaną tancerką oraz choreografką Janiną Niesobską. W wyniku tego związku, na świat przyszedł ich syn, Krzysztof Artur, który urodził się 14 kwietnia 1974 roku. Podobnie jak ojciec, zdecydował się na karierę artystyczną i został zawodowym aktorem.
Filmografia
Filmografia Krzysztofa Janczara obejmuje wiele ról, które znacząco wpisały się w polską kinematografię. Poniżej przedstawiamy listę jego występów:
- 1965: Wojna domowa jako Paweł Jankowski,
- 1970: Prawdzie w oczy jako syn Bronka,
- 1971: Złote koło jako Piotr, syn kapitana MO (kapitana MO zagrał jego ojciec Tadeusz Janczar),
- 1974: Łukasz jako Łukasz Kamiński,
- 1976: Zanim nadejdzie dzień jako Czarny,
- 1977: Bezkresne łąki jako Kajo,
- 1977: Nie zaznasz spokoju jako Tolek „Bicz” („Srebrna Plakietka” na FPFF w Gdańsku 1978),
- 1979: Kung-fu jako Krzysztof,
- 1980: Olimpiada ’40 jako Andrzej,
- 1981: Człowiek z żelaza jako Kryska,
- 1981: Spokojne lata jako Władzio,
- 1990: Polowanie na Czerwony Październik jako Adriej Bonowia,
- 1991: Ferdydurke jako Leo,
- 1991: Odjazd, 2 role: Karol Lewicki oraz Gunter,
- 1994: Zawrócony jako Maciek,
- 1995: Pułkownik Kwiatkowski jako „Wacek”,
- 1997: Brat naszego Boga jako Wiktor,
- 2001–2009: Na dobre i na złe jako Neurochirurg Małecki / Neurochirurg Pawiński,
- 2002–2005: Samo życie jako mecenas Edward Leński,
- 2003: Zaginiona jako lekarz,
- 2004: Oficer jako Jerzy Małkiewicz, strażnik więzienny (odc. 6 i 7),
- 2004: Glina jako bankowiec Adam Szewczyk (odc. 11),
- 2004–2006: Bulionerzy jako Barański,
- 2005: Plebania jako Jurij, szwagier Wali,
- 2005: Kryminalni jako Krzysztof Motylewski (odc. 39),
- 2006–2007: Dwie strony medalu jako Zygmunt Żelazek,
- 2007: Rezerwat jako właściciel kamienicy,
- 2008: BrzydUla jako Dariusz Terlecki,
- 2009: Miasto z morza jako inspektor Sikora,
- 2010: Mała matura 1947 jako wujek, mąż Jadwigi,
- 2010–2011: Pierwsza miłość jako mecenas Zygmunt Terczyński,
- 2011: Wojna żeńsko-męska jako Marian Karski,
- od 2012: Klan jako Bolesław Kazuń,
- 2012: Prawo Agaty jako adwokat Pauliny Szczuckiej (odc. 17),
- 2014: Bogowie jako ojciec pacjenta z dziurą w sercu,
- 2017: Szpital dziecięcy jako Daniel (odc. 13).
Nagrody
Krzysztof Janczar, znany z wielu wybitnych osiągnięć w dziedzinie aktorstwa, zdobył zasłużone nagrody w trakcie swojej kariery.
- nagroda na FPFF w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w 1978 roku za film „Nie zaznasz spokoju”.
Przypisy
- Krzysztof Janczar i Janina Niesobska: Studencki romans z profesorką był wielkim skandalem!. interia.pl, 26.04.2021 r. [dostęp 12.08.2021 r.]
- Krzysztof Janczar nigdy nie zaakceptował swojej macochy?. interia.pl, 11.08.2021 r. [dostęp 12.08.2021 r.]
- Krzysztof Janczar Awards. FamousFix. [dostęp 12.08.2021 r.]
- Christopher Janczar. Rotten Tomatoes. [dostęp 12.08.2021 r.]
- a b c d Sonia Miniewicz: Tadeusz Janczar: życie w cieniu tragedii. Onet.pl, 31.10.2017 r. [dostęp 12.08.2021 r.]
- Kawi: Krzysztof Janczar: Tatę widywałem rzadko. „Super Express”, 20.08.2012 r. [dostęp 13.08.2021 r.]
- M.P. z 2021 r. poz. 871
- Ordery z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego [online], prezydent.pl [dostęp 30.07.2021 r.]
- Tygodnik „Życie na Gorąco” nr 22, 02.06.2016 r., s. 60-61
- Alina Obidniak: Pola energii. Wspomnienia i rozmowy. Instytut im. Jerzego Grotowskiego, 2010 r., s. 104. ISBN 978-83-923635-9-0
- Bohdan Gadomski, Dać im coś z siebie, „Film” nr 49/3, grudzień 1978 r.
- „Film” nr 19/1991-05-12, s. 4
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mirosław Ławrynowicz | Koras | Feliks Fabian | Stanisław Zamecznik | Halina Stecka | Janusz Strzałecki | Grażyna Barszczewska | Wacław Grubiński | Janusz Marynowski | Gustaw Pillati | Nina Rydzewska | Sabina Szatkowska | Mikołaj Chylak | Lerek | Zdzisław Gozdawa | Jerzy Parfiniewicz | Jacek Moczydłowski | Maria Przybyłko-Potocka | Jerzy Pytlakowski | Magdalena MielcarzOceń: Krzysztof Janczar