Mirosław Ławrynowicz


Mirosław Ławrynowicz był znaną postacią w polskiej muzyce, a jego życie i kariera pozostawiły trwały ślad w historii sztuki muzycznej. Urodził się 16 czerwca 1947 roku w Warszawie, gdzie również spędził całe swoje życie. Jego pasja do muzyki odkryła się już we wczesnym wieku, prowadząc go do kariery jako skrzypek.

W ciągu swojej działalności artystycznej, Mirosław Ławrynowicz zyskał uznanie jako profesor sztuk muzycznych, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami z przyszłymi pokoleniami muzyków. Zmarł 6 kwietnia 2005 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ważne dziedzictwo w świecie muzyki.

Życiorys

Młodość

Mirosław Ławrynowicz, urodzony w 1947 roku w Warszawie, pochodzi z rodziny, w której muzyka odgrywała znaczącą rolę. Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiał pod okiem takich pedagogów jak Janina Jarzębska oraz Zenon Kubis. Z wyróżnieniem ukończył studia w klasie skrzypiec prowadzoną przez Zenona Brzewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz uzyskał dyplom w zakresie Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie kontynuował doskonalenie swoich umiejętności wiolinistycznych w Europie, ucząc się od renomowanych mistrzów, takich jak Jean Fournier we Francji oraz Wolfgang Marschner w Republice Federalnej Niemiec.

Kariera

Rozpoczął swoją karierę artystyczną jako solista, grając z różnorodnymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Jego występy miały miejsce nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w takich krajach jak Austria, Bułgaria, Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Jugosławia, Kuba, Węgry, Szwecja, Włochy, Niemcy oraz USA, gdzie wystąpił na prestiżowej scenie Carnegie Hall. Jego talent zaowocował także licznymi archiwalnymi nagraniami, które powstały w Finlandii, Holandii, Niemczech, Francji oraz dla Programu II Polskiego Radia. W swoim dorobku posiada także nagrania płytowe realizowane w Polsce i Holandii.

Oprócz aktywności koncertowej, przez wiele lat prowadził działalność wydawniczą, przygotowując do publikacji utwory znanych kompozytorów, jak Karol Lipiński oraz Henryk Wieniawski. Od 1975 roku był związany z Akademią Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w której pełnił różne funkcje akademickie, zaczynając jako asystent, następnie adiunkt, a później docent, a od 1 czerwca 1997 roku aż do końca swojej kariery jako profesor zwyczajny. W swojej pracy nauczycielskiej współpracował z pianistką Zdzisławą Słomką, co przyczyniło się do rozwoju wielu młodych talentów.

Ławrynowicz był także aktywny w roli jurora na licznych konkursach muzycznych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym:

  • Ogólnopolski Konkurs Skrzypiec im. Jahnkego w Poznaniu,
  • I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczow w Krakowie (sierpień 1996),
  • III Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (wrzesień 1996),
  • VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Kloster-Schöntal (lipiec/sierpień 1997),
  • VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Louisa Spohra we Freiburgu (sierpień 1997),
  • IV Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (wrzesień 1997),
  • II Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (listopad 1997),
  • Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków w Weimarze (3-krotnie),
  • Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych w Sondershausen (2-krotnie).

Prowadził kursy muzyczne zarówno w kraju, jak i za granicą, a od 1993 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego oraz naukowego Kursów Muzycznych w Łańcucie. Był także kierownikiem artystycznym Warsztatów Muzycznych w Zakopanem, które organizowane były dla najbardziej utalentowanych stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Dodatkowo, pracował jako profesor na licznych międzynarodowych kursach, zarówno w Niemczech, jak i USA, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Wśród jego uczniów znaleźli się znani skrzypkowie, tacy jak Monika Jarecka, Andrzej Gębski, Ryszard Groblewski, Dobrosława Siudmak, Agnieszka Marucha, Maria Machowska, Krzysztof Specjał, Janusz Wawrowski. Ławrynowicz był także szczęśliwym mężem Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz, również pianistki, i ojcem córki Joanny, która kontynuowała rodzinną tradycję muzyczną jako pianistka.

Artysta spoczywa na cmentarzu bródnowskim w Warszawie (kw. 14C-6-5).

Nagrody muzyczne

Mirosław Ławrynowicz wyróżniał się na międzynarodowej scenie muzycznej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach. W 1973 roku odniósł sukces w Rotterdamie, gdzie uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej w kategorii kwartet smyczkowy. Dwa lata później, w Monachium, zdobył nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Bayerischer Rundfunk w kategorii duo skrzypce – fortepian, gdzie występował z żoną, Krystyną Makowską-Ławrynowicz.

W 1980 roku artysta zdobył uznanie podczas Międzynarodowego Podium Młodych Muzyków w Paryżu, co było kolejnym krokiem w jego muzycznej karierze. Następnie, w 1982 roku, w Belgradzie, wzięła udział z prowadzoną przez siebie orkiestrą smyczkową Jeuneusses Musicale w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym, potwierdzając swoje umiejętności oraz talent wśród międzynarodowej konkurencji.

Odznaczenia i wyróżnienia

Mirosław Ławrynowicz, jako postać o niezwykłym dorobku, zdobył szereg cennych odznaczeń i wyróżnień, które potwierdzają jego zaangażowanie w propagowanie kultury polskiej oraz działalność na rzecz edukacji.

  • Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą, przyznany w 1987 roku,
  • tytuł honorowego obywatelstwa Łańcuta,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • złoty Krzyż Zasługi.

Przypisy

  1. Prof. Mirosław Ławrynowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.09.2024 r.]
  2. a b c d Mirosław Ławrynowicz, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 07.09.2024 r.]
  3. Honorary citizens. lancut.pl. [dostęp 04.05.2022 r.]

Oceń: Mirosław Ławrynowicz

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:19