Ignacy Łempicki (powstaniec listopadowy)


Ignacy Aleksander Łempicki, znany również jako herbu Junosza, był znaczącą postacią w historii Polski. Urodził się 15 sierpnia 1801 roku w Warszawie, a zmarł 29 września 1876 roku w Dreźnie. Był polskim ziemianinem oraz wojskowym, który zasłynął jako powstaniec listopadowy.

Jego życie było ściśle związane z dążeniem narodu polskiego do niepodległości, co czyni go ważnym uczestnikiem tego burzliwego okresu w historii Polski.

Życiorys

Ignacy Łempicki urodził się jako syn Józefa Łempickiego, chorążego wyszogrodzkiego oraz szambelana króla Stanisława Augusta, i Urszuli, hrabiny Mikorskiej, która nosiła herb Ostoja. Jego edukacja rozpoczęła się w Liceum Warszawskim, skąd w październiku 1820 roku przeszedł na Uniwersytet Warszawski, gdzie studiował na Wydziale Prawa i Administracji. W 1823 roku uzyskał tytuł magistra prawa.

W kontekście powstania listopadowego, Ignacy Łempicki służył w 1 Pułku Jazdy Płockiej, awansując do stopnia porucznika. Już od 13 czerwca 1831 roku pełnił funkcję adiutanta polowego generała Antoniego Giełguda. Jego odwaga i poświęcenie podczas walki przyniosły mu zaszczyt otrzymania Krzyża Złotego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Po zakończeniu powstania, Łempicki pozostał w kraju, gdzie stał się dziedzicem dóbr w Noskowie oraz Płonnem, znajdujących się w powiecie lipnowskim. W 1837 roku doszło do jego wylegitymowania ze szlachectwa w Królestwie Polskim. Był również aktywnym członkiem Towarzystwa Rolniczego w powiecie lipnowskim.

Ignacy Łempicki ożenił się z Marią Tyszkiewicz, która również była dziedziczką dóbr Balwierzyszki oraz Iwaniszów w województwie augustowskim. Para miała razem córkę, Marię, oraz dwóch synów, Józefa i Władysława.

Ostatecznie, Ignacy Łempicki zmarł 29 września 1876 roku w Dreźnie. Po jego śmierci znalazł wieczny spoczynek na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Przypisy

  1. a b c d Cmentarz Stare Powązki: IGNACY ŁEMPICKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 07.08.2020 r.]
  2. Łempicki Ignacy, Wydział Prawa i Administracji, sekcja Admin., wpis 09.10.1820 r. W: Rafał Gerber: Studenci Uniwersytetu Warszawskiego 1808–1831. Słownik biograficzny. Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1977 r.
  3. Łempicki Ignacy. W: Robert Bielecki: Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego. Warszawa: 1995–1998 r.

Oceń: Ignacy Łempicki (powstaniec listopadowy)

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:24