Edward Nehring, urodzony 14 marca 1892 roku w Warszawie, a zmarły w 1951 roku w Hamburgu, był wybitnym polskim inżynierem leśnym oraz dyplomowanym ogrodnikiem, który otrzymał swoje wykształcenie na SGGW. Dodatkowo, Nehring posiadał kwalifikacje prawnicze zdobyte na UW, co wzbogaciło jego interdyscyplinarne podejście do pracy.
Jego działalność obejmowała różnorodne obszary, takie jak ogrodnictwo, uprawa owoców oraz handel nimi. Nehring był również aktywnym sportowcem, które uprawiał wioślarstwo, łyżwiarstwo szybkie i narciarstwo. Jako rekordzista Polski, pełnił funkcje trenera oraz działacza sportowego w tych dziedzinach.
Edward Nehring jest także autorem podręczników dotyczących łyżwiarstwa szybkiego i jazdy rekreacyjnej na lodzie. Dodatkowo, stworzył wiele opracowań dotyczących botaniki, sadownictwa oraz rolnictwa. Jako pionier polskiego kaktusiarstwa, zasłynął nie tylko jako praktyk, ale również jako encyklopedysta, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z innymi.
Życiorys
Edward Nehring przyszedł na świat w Warszawie, choć jego życie było silnie powiązane z Zakopanem oraz Hamburgiem. Jego matka, Katarzyna Meng, była Rosjanką o niemieckich korzeniach (zm. 1935), a ojciec, Henryk Nehring, Polakiem. Od 1892 roku zamieszkiwał w malowniczym osiedlu domków zaprojektowanym przez Michała Przerwę-Tetmajera, przy ul. Lędzkiej 40 w stolicy.
Nehring zdobył wykształcenie w gimnazjum im. Mikołaja Reja, następnie ukończył Wyższą Szkołę Ogrodniczą i Wyższe Kursy Leśne. Studiował również na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Był zaangażowany w działalność korporacji akademickiej Kalokagatia. Przed wybuchem I wojny światowej aktywnie działał w „Sokole”, a w 1915 roku prowadził stację doświadczalną ogrodniczą w Morach koło Warszawy.
W roli prawnika związany był z Bankiem Polskim, mieszczącym się przy ulicy Bielańskiej w Warszawie. Edward wziął także udział w plebiscycie na Górnym Śląsku. W 1919 roku zaangażował się w organizację sekcji ogrodniczo-pszczelarskich, które działały przy kółkach rolniczych. W 1920 roku ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Od 1930 roku został organizatorem i redaktorem popularnego pisma „Ogrodnictwo dla wszystkich”, a w 1932 roku dołączył do Towarzystwa Przyjaciół Kaktusów (TPK). W 1937 roku został prezesem zarządu stowarzyszenia zajmującego się handlem i eksportem artykułów rolnych oraz leśnych, znanym jako „Rollas”. W 1930 roku wybudował w Polsce pierwszą przechowalnię owoców, wykorzystując nowoczesny amerykański system Cool Air Storage.
Jego pasją były sporty, szczególnie łyżwiarstwo. Od 1908 roku intensywnie uprawiał tę dyscyplinę, a w 1917 roku zajął pierwsze miejsce w Akademickim Turnieju Łyżwiarskim zarówno w jeździe szybkiej, jak i figurowej. W 1928 roku ustanowił nieoficjalne rekordy świata oraz oficjalne rekordy Polski w maratonie oraz jeździe godzinnej. W latach 1909–1929 Nehring uprawiał również wioślarstwo, a w 1923 roku, wspólnie z dr. Pawlikowskim, założył Instytut Kultury Fizycznej w Zakopanem. Pełnił rolę trenera w wielu renomowanych klubach sportowych, takich jak Akademicki Związek Sportowy oraz Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie.
Edward Nehring miał również duży wpływ na rozwój łyżwiarstwa w Polsce. W Klubie Sportowym „Polonia” trenował Zofię Nehring z d. Duda, z którą pobrał się w 1927 roku. Zofia była jedną z czołowych zawodniczek w łyżwiarstwie szybkim, czterokrotną rekordzistką Polski w latach 1928–1939 oraz medalistką Mistrzostw Świata. Edward i Zofia doczekali się czwórki dzieci: Jacka, Haliny, Zofii i Bogusława.
W 1948 roku, w wyniku tragicznych okoliczności, Edward Nehring został zmuszony do ucieczki z Polski. Przeszedł przez Łabę, aby dotrzeć na terytorium Niemiec. Ostatnie lata swojego życia spędził w Hamburgu.
Rekordy sportowe
Edward Nehring, znany jako wybitny sportowiec, ustanowił imponujące osiągnięcia w swojej dyscyplinie. Jego rekordy sportowe pokazują niezwykłą skuteczność i determinację.
- rekord maratoński na łyżwach, który miał miejsce 5 lutego 1928 roku – dystans wynoszący 42 km 195 m został pokonany w czasie 1 godz. 47 min. 4 sek.,
- rekord godzinny na łyżwach, ustanowiony 29 stycznia 1928 roku – w ciągu godziny Nehring pokonał 24 km 781 m.
Publikacje z zakresu sportu
Edward Nehring, wybitny specjalista w dziedzinie sportu, miał na swoim koncie kilka istotnych publikacji, które znacznie przyczyniły się do rozwoju dyscyplin związanych z łyżwiarstwem.
- Zasady łyżwiarstwa, Warszawa 1934,
- Jazda zwykła i wyścigowa na łyżwach, Warszawa: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, 1927,
- Jazda towarzyska. Gry i zabawy na lodzie, Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1936.
Publikacje z zakresu botaniki
Edward Nehring, znany z licznych osiągnięć w dziedzinie botaniki, był również zaangażowany w encyklopedykę. Był autorem Praktycznej encyklopedii gospodarstwa wiejskiego, w ramach której w 1923 roku napisał jeden z tomów na temat warzyw kapustnych. Jego twórczość w tej dziedzinie obejmowała szereg ważnych publikacji, wśród których wyróżniają się następujące tytuły:
- Podręcznik warzywnictwa, Warszawa: Wydawnictwo Polskie, 1941,
- Cebula, czosnek, pory oraz inne warzywa pokrewne, Warszawa Księgarnia Rolnicza,
- Kapusta, kalafiory oraz inne warzywa kapustne, Warszawa: Księgarnia Rolnicza,
- Ogórki, pomidory, arbuzy, dynie, melony, karczochy i jajko krzewiste, Warszawa: Księgarnia Rolnicza,
- Warzywa liściowe i przyprawy kuchenne, Warszawa: Księgarnia Rolnicza, 1927,
- Szparag i warzywa korzeniowe, Warszawa: Księgarnia Rolnicza,
- Truskawka oraz warzywa nasienne, Warszawa: Księgarnia Rolnicza,
- Warzywnictwo szczegółowe, Warszawa: Księgarnia Rolnicza, 1939, zbiór powyższych sześciu pozycji,
- Technika owocarska i handel owocami, Warszawa: Gebethner i Wolff, 1924,
- Uprawa warzyw na własny użytek, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich, 1940,
- Ogródki przy willach, Warszawa 1929,
- Ogródki na piaskach, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich, 1929,
- Ogród i pasieka przy szkole powszechnej i rolniczej,
- Pielęgnowanie kwiatów w pokoju, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich, 1934,
- Sałata, rzodkiewka i rzodkiew,
- 12 miesięcy pracy w ogrodzie,
- Upiększanie balkonów i okien kwiatami,
- Kaktusy w mieszkaniu, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich, 1931,
- Palmy w mieszkaniu, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich, 1937,
- Pielęgnowanie drzew i krzewów owocowych, Warszawa 1934,
- Walka ze szkodnikami w sadzie, czyli jak otrzymać bogaty zbiór owoców,
- Wczesne warzywa w gruncie, Warszawa: Nakładem Dwutygodnika „OGRODNIK”, 1934,
- Jak racjonalnie nawozić ziemię w ogrodzie, Warszawa 1935,
- Uprawa pomidorów na własny użytek, w gruncie i na balkonach,
- Nawożenie warzyw, kwiatów, drzew i krzewów owocowych,
- Jak wykorzystać ogródek warzywny czyli uprawy złożone,
- Arbuzy, melony i tykwy na własny użytek, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich,
- Kwiaty cięte w mieszkaniu,
- Uprawa warzyw i kwiatów w małych szklarniach,
- Mały sad,
- Uprawa cebuli,
- Uprawa ogórków,
- Na piasku – kwiaty, warzywa i ogród owocowy, Warszawa: Stowarzyszenie Pracowników Księgarskich, 1938,
- Rośliny ozdobne w mieszkaniu, Warszawa: Towarzystwo Oświaty Rolniczej, 1939,
- Praktyczny ogród owocowy, Warszawa: Wydawnictwo Polskie, 1941.
Te publikacje dowodzą jego szerokiej wiedzy i zaangażowania w rozwój wiedzy o uprawie roślin oraz pielęgnacji ogrodów. Nehring pozostawił po sobie znaczący ślad w dziedzinie botaniki, przyczyniając się do popularyzacji ogrodnictwa w Polsce.
Ordery i odznaczenia
Edward Nehring, w swojej zasłużonej karierze, został odznaczony wieloma wyróżnieniami, które świadczą o jego wkładzie w rozwój ojczyzny. Wśród najważniejszych odznaczeń, jakie otrzymał, znajdują się:
- złoty Krzyż Zasługi, przyznany 19 marca 1937,
- medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.
Przypisy
- M.P. z 1937 r. nr 64, poz. 96 „za zasługi na polu wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego”.
- Nehring 1923 ↓.
- Ulica Lędzka w serwisie Ulice Twojego Miasta
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Jabłczyński | Andrzej Zwierzak | Maria Magdalena Tryjarska | Małgorzata Sidor-Rządkowska | Konstanty Gebert | Wiesław Witkowski | Jarosław Pełenski | Napoleon Milicer | Jan Fajęcki | Kazimierz Wóycicki (hydrolog) | Lidia Grzesiuk | Maria Gomólińska | Krzysztof Żmijewski | Janina Steinbok | Zygmunt Przyrembel | Antoni Zygmund | Andrzej Trzebski | Wanda Puget-Paździor | Ludwik Horwitz | Zofia SutorowskaOceń: Edward Nehring