Barbara Warda, znana również pod pseudonimem „Stara”, urodziła się 24 maja 1912 roku w Warszawie i spędziła tam swoje życie, kończąc je 27 lutego 1999 roku. Była nie tylko pielęgniarką, ale także lekarką, która przez znaczną część swojej kariery zawodowej była związana ze Szpitalem Wolskim w Warszawie.
Warta była również żołnierzem Armii Krajowej oraz aktywną uczestniczką powstania warszawskiego, co podkreśla jej zaangażowanie w walkę o wolność Polski. Jej życie i praca są przykładem oddania społecznego i profesjonalizmu w trudnych czasach.
Życiorys
Młodość i edukacja
Barbara Warda przyszła na świat 24 maja 1912 roku w stolicy Polski, Warszawie, w rodzinie Wincentego Wardy oraz Malwiny z Mackiewiczów. W okresie dzieciństwa oraz młodości mieszkała z rodzicami w Kutnie. W 1931 roku zakończyła edukację w gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.
W roku 1936 rozpoczęła naukę w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa, z której uzyskała dyplom w 1939 roku. Po ukończeniu edukacji planowała rozpocząć pracę w Zakopanem, gdzie mieszkała jej rodzina. W marcu 1939 roku dyrektor Szpitala Wolskiego, dr Józef Marian Piasecki, zwrócił się do kierownictwa szkoły z prośbą o wytypowanie dwóch najlepszych absolwentek, które mogłyby podjąć pracę w jego placówce. Jedną z wybranych była właśnie Barbara Warda, która 1 kwietnia 1939 roku rozpoczęła zatrudnienie w Szpitalu Wolskim, przyjmując rolę instrumentariuszki oraz kierowniczki sali operacyjnej.
Działalność konspiracyjna
W chwili wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku pozostała w Warszawie, mimo trudnych warunków. Razem z innymi pracownikami Szpitala Wolskiego aktywnie niosła pomoc rannym żołnierzom i cywilnym ofiarom niemieckich bombardowań oraz ostrzału artyleryjskiego.
W trakcie niemieckiej okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną w strukturach Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Stara”. Podczas potajemnych kursów organizowanych w Szpitalu Wolskim szkoliła sanitariuszki AK. Wzięła także udział w akcji uwolnienia Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego, którego przewieziono z Pawiaka do Szpitala Wolskiego, a następnie upozorowano jego śmierć w wyniku rzekomej operacji. Gdy w lutym 1944 roku do szpitala przywieziono ciężko rannego Bronisława Pietraszewicza, ps. „Lot”, uczestniczyła w nieudanej próbie uratowania jego życia.
W 1943 roku zaczęła studia medyczne na konspiracyjnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich.
Powstanie warszawskie
1 sierpnia 1944 roku zainicjowano powstanie warszawskie. Pięć dni później, oddziały SS oraz niemieckiej policji, pod dowództwem SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha, rozpoczęły brutalną eksterminację mieszkańców Woli. Po wtargnięciu do Szpitala Wolskiego, Niemcy zamordowali zarówno dyrektora Piaseckiego, jak i prof. Janusza Zeylanda, a także szpitalnego kapelana, ks. Kazimierza Ciecierskiego. Pozostałych Polaków wypędzono z gmachu, zmuszając ich do zbiegania w kierunku hal warsztatów przy ul. Moczydło. W tym czasie, z kolumny wyciągnięto lekarzy chirurgów, Leona Manteuffela oraz Stefana Wesołowskiego, a także pielęgniarki Barbarę Wardę i Irenę Dobrzańską, które skierowano do pracy w niemieckim punkcie sanitarnym przy ul. Górczewskiej 53.
6 sierpnia, niemiecki punkt sanitarny, razem z obiema pielęgniarkami, został przeniesiony do Szpitala Wolskiego. Dr Zbigniew Woźniewski, jako jeden z nielicznych ocalałych lekarzy, przy pomocy ocalałych pracownic i personelu zdołał wznowić działalność szpitala. Dzięki nim zaczęto zapewniać opiekę pacjentom, a także udzielać pomocy wypędzanym cywilom, a ich kolumny były prowadzone ulicą Wolską w kierunku Dworca Zachodniego w obliczu nadciągającego niebezpieczeństwa.
Barbara Warda przebywała w Szpitalu Wolskim do 25 sierpnia, po czym przeniesiono ją wraz z niemieckim punktem sanitarnym do Szpitala Maltańskiego na ul. Senatorskiej. Mimo trudnych warunków, starała się regularnie wracać na ul. Płocką, aby przynosić lekarstwa oraz środki opatrunkowe z Szpitala Maltańskiego.
Pewnego dnia, na prośbę dwóch młodocianych Polaków, przymusowych robotników, udała się do piwnicy w sąsiedniej kamienicy, aby niknąć zmieniającej odzieży. Niestety, Niemcy zaczęli podejrzewać ją o przekazywanie informacji powstańcom i oskarżyli o szpiegostwo, postawiając przed niemieckim sądem wojennym. Dzięki zeznaniom niemieckiego podoficera, który potwierdził, że mogła udać się do piwnic jedynie w celu poszukiwania odzieży, sąd orzekł jej uniewinnienie.
Po 10 września przeniosła się wraz z niemieckim punktem sanitarnym do Szpitala PCK przy ul. Smolnej na Powiślu. 13 września, została zwolniona przez Niemców z obowiązku pracy i ponownie wróciła na stałe do Szpitala Wolskiego. Od momentu powrotu zajmowała się głównie kwestiami aprowizacyjnymi oraz organizacyjnymi, a także ewakuowaniem pacjentów, co wymagało częstych podróży wozem konnym do Pruszkowa po niezbędne dostawy, takie jak chleb.
W dodatkowych chwilach, Warda nie bała się angażować w przenoszenie rannych z przerobionego na oboz przejściowy kościoła św. Wojciecha do Szpitala Wolskiego. 23 września, wbrew zakazom gestapo z Sonderkommando „Spilker”, udało jej się wydostać 13 jeńców AK ze wspomnianego kościoła, udając ich cywilnymi pacjentami, po czym ewakuowano ich z miasta.
Na koniec października 1944 roku Szpital Wolski został ewakuowany z Warszawy, a Barbara Warda, przez następne kilka miesięcy, pracowała w filii szpitala, zorganizowanej w Pszczelinie, w rejonie Brwinowa.
Losy powojenne
18 stycznia 1945 roku, po otrzymaniu informacji o sowieckiej ofensywie oraz ucieczce Niemców, wspólnie z grupą pracowników Szpitala Wolskiego, wyruszyła pieszo w kierunku zniszczonej Warszawy, docierając na miejsce kolejnego dnia.
Po zakończeniu działań wojennych kontynuowała pracę w Szpitalu Wolskim. Mimo propozycji od dr. Janiny Misiewicz, dotyczącej objęcia stanowiska przełożonej pielęgniarek, postanowiła kontynuować studia medyczne, które rozpoczęła podczas okupacji, łącząc je z pracą instrumentariuszki. W 1950 roku uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego.
Następnie nadal pracowała w Szpitalu Wolskim, początkowo jako asystentka, a od 1957 roku pełniła rolę starszej asystentki w zakresie chirurgii oraz anestezjologii. Ponadto w 1953 roku przez dziewięć miesięcy pracowała jako anestezjolog w szpitalu PCK w Korei Północnej.
W latach 1960–1962 była kierownikiem bloku operacyjnego Szpitala Bielańskiego Szpitalu Bielańskim. Później kontynuowała karierę w Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 1973 roku przeszła na emeryturę, jednak do 1992 roku kontynuowała pracę w pogotowiu ratunkowym, z siedzibą przy ul. Hożej w Warszawie.
Barbara Warda była członkinią wielu organizacji, w tym Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Przez 35 lat pełniła również funkcję prezesa Koła PTTK Przyjaciół Ziemi Gostynińskiej w Warszawie.
Odeszła z tego świata 27 lutego 1999 roku, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduję się na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie (kwatera W-VII-13-5-5). Jej pielęgniarski czepek jest jednym z eksponatów w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ordery i odznaczenia
Osoba ta zdobyła wiele odznaczeń, które odzwierciedlają jej znaczący wkład w historię i kulturę. Przyznano jej między innymi:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 28 stycznia 1954,
- Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
- Warszawski Krzyż Powstańczy,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, nadany 13 stycznia 1955,
- Złota Honorowa Odznaka PTTK,
- Srebrna Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”,
- Medal okolicznościowy „IV wieki Stołeczności Warszawy”.
Warto również zaznaczyć, że otrzymała odznaczenie z północnokoreańskiego systemu odznaczeń.
Przypisy
- a b c d Anna Dyrlewska (opr.): Barbara Warda. tlw.waw.pl. [dostęp 13.02.2024 r.]
- a b c d e f g h i j k Barbara Warda. 1944.pl. [dostęp 12.02.2024 r.]
- a b c Barbara Warda ps. Stara. lekarzepowstania.pl. [dostęp 13.02.2024 r.]
- a b c Barbara Warda. Wspomnienie (1912–1999). kpbc.umk.pl. [dostęp 08.05.2024 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 08.05.2024 r.]
- M.P. z 1955 r. nr 99, poz. 1387 - Uchwała Rady Państwa z dnia 13.01.1955 r. nr 0/113 - na wniosek Ministra Zdrowia.
- M.P. z 1954 r. nr 23, poz. 369 „za ofiarną pracę w służbie zdrowia”.
- Kopf 2004, s. 102.
- Kopf 2004, s. 102–103.
- Kopf 2004, s. 96.
- Kopf 2004, s. 101.
- Geber i Halweg 2004, s. 224–225.
- Geber i Halweg 2004, s. 10–16, 31–32.
- Geber i Halweg 2004, s. 36.
- Geber i Halweg 2004, s. 168–169.
- a b Geber i Halweg 2004, s. 189.
- a b c d Geber i Halweg 2004, s. 190.
- Geber i Halweg 2004, s. 184–185.
- Geber i Halweg 2004, s. 192, 211–213, 220, 311.
- Geber i Halweg 2004, s. 220.
- Geber i Halweg 2004, s. 192, 225.
- Wiśniewska i Sikorska 1991, s. 15.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Wojciech Puzyna | Zbigniew Fałda | Zygmunt Radliński | Józef Hornowski (1874–1923) | Bronisław Handelsman | Michał Wszoła | Ludwik Anders | Janina Rafałowska | Leon Wernic | Bartłomiej Noszczyk | Marta Erlich | Marek Trela | Zbigniew Tomankiewicz | Krzysztof Bielecki (lekarz) | Ludwika Tarłowska | Ksawery Watraszewski | Adina Blady-Szwajger | Grzegorz Madej | Joanna Flatau | Janina StępińskaOceń: Barbara Warda