Zbigniew Fałda


Zbigniew Fałda był wybitnym polskim lekarzem, który swoje życie i karierę poświęcił medycynie. Urodził się 1 kwietnia 1930 roku w Warszawie, gdzie spędził znaczną część swojego dzieciństwa i młodości. Jego pasja do nauki i pomocy innym doprowadziła go do uzyskania tytułu doktora nauk medycznych.

Jednym z jego najważniejszych osiągnięć była działalność w dziedzinie dializoterapii, w której stał się pionierem w Polsce. Jego zaangażowanie i innowacyjne podejście do leczenia pacjentów z chorobami nerek uczyniły go szanowanym specjalistą w tej dziedzinie.

Niestety, Zbigniew Fałda zmarł 17 stycznia 2021 roku w Bad Wildungen, ale jego wkład w medycynę oraz pamięć o jego osiągnięciach pozostaną w sercach wielu ludzi, zarówno pacjentów, jak i współpracowników.

Życiorys

Od 1954 roku, przez kolejne dwadzieścia pięć lat, dr Zbigniew Fałda był integralną częścią I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie. W istotny sposób przyczynił się do wydarzenia, które miało duże znaczenie w historii medycyny w stolicy, uczestnicząc w przeprowadzeniu pierwszej hemodializy w Warszawie, a zarazem drugiej w Polsce, przypadek ten miał miejsce w styczniu 1959 roku. Razem z Mieczysławem Lao, dr Fałda był współautorem pionierskiej w Polsce publikacji dotyczącej budowy sztucznej nerki, techniki dializowania oraz wskazań do leczenia.

Współpraca z Mieczysławem Lao przyniosła także modyfikację aparatu Alwalla, co spotkało się z uznaniem środowiska medycznego i zostało nagrodzone Specjalną Nagrodą Ministra Zdrowia. Jako ceniony specjalista, dr Fałda miał również możliwość odbycia zagranicznych staży w takich miejscach jak Lund, Moskwa czy Seattle.

W latach 1978–1980 pracował w Centrum Nefrologicznym w Dolnej Saksonii w Hanowerze Münden, w Niemczech. W 1980 roku osiedlił się na stałe w tym kraju, a od 1984 do swojego przejścia na emeryturę w 2000 roku pełnił funkcję kierownika Oddziału Nefrologicznego oraz Oddziału Dializ w Bad Wilsungen. Jego znakomity wkład w rozwój dializoterapii w Polsce został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Polskiej Nefrologii”.

Przypisy

  1. Klinika Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii. klinikamedycynytransplantacyjnej.wum.edu.pl. [dostęp 02.02.2021 r.]
  2. Zbigniew Fałda. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 02.02.2021 r.]
  3. a b c d Zmarł dr Zbigniew Fałda. ptnefro.pl. [dostęp 02.02.2021 r.]

Oceń: Zbigniew Fałda

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:25