Szpital Bielański


Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki jest placówką medyczną, która znajduje się w malowniczej części Warszawy. Jest on zlokalizowany w dzielnicy Bielany, która to jest znana nie tylko z pięknych terenów zielonych, ale także z bogatego dziedzictwa kulturowego.

Warto zauważyć, że ten szpital to ważny punkt w systemie opieki zdrowotnej stolicy, świadczący usługi medyczne dla mieszkańców oraz osób przebywających w tym rejonie. Mieszkając w Warszawie, warto poznać tę placówkę oraz otaczający ją obszar, związany z historią i lokalnymi tradycjami. Dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o Bielanach, polecamy odwiedzenie strony Bielany.

Opis

Szpital Bielański jest przykładem wielkiego projektu, który nosi znamiona stylu socrealistycznego, zaprojektowanego przez znanych architektów Juliana Sadłowskiego oraz Leopolda Koehlera. Ta placówka medyczna była największą inwestycją w obszarze ochrony zdrowia w Warszawie, zrealizowaną w czasach Planu sześcioletniego. Rozpoczęcie prac budowlanych nad imponującą strukturą szpitala, której kubatura wynosi 150 000 m³ oraz która dysponuje 600 łóżkami, miało miejsce w 1953 roku. Już wówczas szpital był planowany jako ośrodek doskonalenia dla kadry medycznej.

Oficjalne otwarcie szpitala miało miejsce w grudniu 1960 roku, jednak jego budowa trwała ponad dekadę, od momentu, gdy dr Aleksander Pacho, ówczesny Kierownik Stołecznego Wydziału Zdrowia, zatwierdził lokalizację tej placówki.

Pierwszym dyrektorem nowego szpitala był Andrzej Trojanowski. W północnej części obiektu zlokalizowane były kluczowe oddziały, takie jak internistyczny, urologiczny oraz chirurgii dziecięcej. Znajdowały się tam także oddziały obserwacyjne i neurologiczne, a także różne pracownie, takie jak rentgenodiagnostyczna, stomatologiczna oraz protetyczna. W łączniku między budynkami mieściły się liczne ważne jednostki, w tym zakład fizykoterapii i rehabilitacji, laboratorioserologiczne, blok operacyjny oraz pomieszczenia administracyjne.

W południowym skrzydle szpitala ulokowane zostały oddziały chirurgii ogólnej, urazowej, laryngologii, okulistyki, a także położnictwa oraz ginekologii. Już w 1960 roku szpital rozpoczął działalność przyszpitalnej przychodni, co dodatkowo zwiększyło dostępność usług medycznych.

Na początku lat 80. do istniejącej struktury szpitala dobudowano nowy 3-piętrowy pawilon, co pozwoliło na dalszy rozwój i dostosowanie do rosnących potrzeb pacjentów. W roku 1982 część oddziału okulistyki została przeniesiona do Szpitala Praskiego, a w jej miejsce utworzono oddział diagnostyki endokrynologicznej.

W dniu 14 grudnia 1999 roku szpital otrzymał imię księdza Jerzego Popiełuszki, co miało szczególne znaczenie symboliczne. Z tej okazji przy głównym wejściu wmurowano tablicę pamiątkową, upamiętniającą to wydarzenie.

W 2021 roku placówka została połączona z Szpitalem Specjalistycznym „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej – „Zakurzonej”, co przyczyniło się do zwiększenia zakresu świadczonych usług oraz przejęcia przez nową jednostkę zadań i mienia. Natomiast w 2022 roku otworzono nowe skrzydło szpitala, co stanowi kolejny krok ku rozwojowi tej ważnej instytucji na mapie Warszawy.

Oddziały

W Bielańskim Ośrodku Zdrowia dostępne są różne oddziały medyczne, zapewniające specjalistyczną opiekę w wielu dziedzinach.

  • szpitalny oddział ratunkowy,
  • oddział chirurgiczny ogólny,
  • oddział chirurgii naczyniowej,
  • oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej,
  • oddział neurochirurgiczny,
  • oddział ginekologiczno-położniczy,
  • oddział otolaryngologiczny,
  • oddział urologiczny,
  • I oddział chorób wewnętrznych,
  • II oddział chorób wewnętrznych,
  • oddział gastroenterologiczny,
  • oddział intensywnej terapii i anestezjologii,
  • oddział kardiologiczny,
  • oddział neonatologiczny,
  • oddział neurologiczny,
  • oddział pediatryczny,
  • oddział psychiatryczny,
  • oddział dzienny psychiatryczny-rehabilitacyjny,
  • oddział dzienny rehabilitacyjny,
  • centralny blok operacyjny.

Oprócz powyższych oddziałów, przy szpitalu działa Przychodnia Przyszpitalna, która dysponuje 32 poradniami.

Od 2007 roku instytucją kieruje Dorota Gałczyńska-Zych, a jej zarządzanie przyczyniło się do poprawy jakości świadczonych usług zdrowotnych.

Przypisy

  1. Uchwała nr LVII/1808/2021 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 09.12.2021 r. w sprawie połączenia Szpitala Bielańskiego im. ks. J. Popiełuszki oraz Szpitala Specjalistycznego „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej -„Zakurzonej” w Warszawie. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego poz. 12115 [on-line]. 20.12.2021 r. [dostęp 03.07.2024 r.]
  2. Nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego już gotowe. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. 06.09.2022 r. [dostęp 07.09.2022 r.]
  3. Maciej M. Krawiec, Szpital Bielański w Warszawie - Historia [online], www.bielanski.med.pl [dostęp 28.09.2016 r.]
  4. SuperS. User, Szpital Bielański w Warszawie – Przychodnia Przyszpitalna [online], www.bielanski.med.pl [dostęp 28.09.2016 r.]
  5. SuperS. User, Szpital Bielański w Warszawie - Zarząd [online], www.bielanski.med.pl [dostęp 28.09.2016 r.]
  6. Jarosław J. Zieliński, Realizm socjalistyczny w Warszawie, Warszawa: Fundacja Hereditas, 2009 r., s. 277-278.
  7. Zespół Opieki Zdrowotnej Z.O.Z., Informator Szpitala Bielańskiego, wyd. 1, Warszawa: WOSI "Wspólna sprawa", 1976 r., s. 5.

Oceń: Szpital Bielański

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:14