Paweł Sobczyk


Paweł Sobczyk, urodzony w 1974 roku w Warszawie, jest uznawanym prawnikiem i kanonistą w Polsce. Specjalizuje się w dziedzinach takich jak prawo konstytucyjne, prawa człowieka oraz prawo wyznaniowe. Jego kariera akademicka wiąże się z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, gdzie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego.

Od 2019 roku Sobczyk zajmuje również stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. W 2020 roku został dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, co podkreśla jego znaczącą rolę w polskim środowisku akademickim. Pełni również funkcję Kierownika Katedry Nauk o Państwie i Prawie oraz Koordynatora Centrum Badań nad Prawami Podstawowymi.

W swoich osiągnięciach ma też odznaczenie w postaci Brązowego Krzyża Zasługi, które otrzymał w 2007 roku.

Wykształcenie i kariera naukowa

Paweł Sobczyk uzyskał swoje wykształcenie na kierunkach związanych z prawem, a także prawem kanonicznym. Studiował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, co pozwoliło mu zdobyć solidne fundamenty wiedzy prawniczej. W 2004 roku otrzymał tam stopień naukowy doktora na Wydziale Prawa Kanonicznego w dziedzinie prawa kanonicznego.

Postępował dalej na ścieżce naukowej i w dniu 18 marca 2014 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Po zakończeniu tego etapu, do 2014 roku sprawował funkcję adiunkta na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW.

Po tym okresie podjął pracę w Uniwersytecie Opolskim oraz w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania (WIT) w Warszawie, gdzie kontynuuje swoją karierę akademicką. Paweł Sobczyk jest również praktykującym adwokatem. Jest absolwentem programu SYNERGIA, który stanowi sieć współpracy i wymiany doświadczeń między przedstawicielami wysokiego szczebla z Europy Środkowej i Wschodniej.

Członkostwo w stowarzyszeniach naukowych

Paweł Sobczyk jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego, gdzie pełnił funkcję Prezesa w latach 2016–2020. Jego działalność obejmuje również bycie członkiem Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Prawniczej oraz uczestnictwo w różnych towarzystwach naukowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wśród organizacji, z którymi jest związany, znajdują się:

  • International Consortium for Law and Religion Studies,
  • Central European Association of Comparative Law,
  • Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego,
  • Stowarzyszenie Kanonistów Polskich,

Paweł Sobczyk aktywnie uczestniczy w pracach komitetów naukowych i redakcyjnych, w tym w:

  • Przegląd Sejmowy,
  • Przegląd Prawa Wyznaniowego (gdzie był zastępcą redaktora naczelnego w latach 2012–2020),
  • Law, Identity and Values.

W swojej karierze pełnił również rolę eksperta w :

  • Radzie Europy (TJENI),
  • Polskiej Komisji Akredytacyjnej,
  • Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu Polski.

Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, z czego ponad 30 to ekspertyzy i opinie prawne, a także ponad 70 recenzji wydawniczych.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje Pawła Sobczyka, które stanowią istotny wkład w obszarze prawa wyznaniowego oraz relacji między Kościołem a społeczeństwem.

  • Kościół a wspólnoty polityczne, Warszawa 2005,
  • Prawo wyznaniowe. Wybór źródeł (redakcja naukowa wspólnie z Piotrem Sobczykiem), Warszawa 2005,
  • Polskie prawo wyznaniowe. Wybór źródeł (redakcja naukowa wspólnie z Michałem Poniatowskim), Lublin 2012,
  • Konstytucyjna zasada konsensualnego określania stosunków między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim, Warszawa 2013 ISBN 978-83-7545-484-0,
  • Religia i etyka w edukacji publicznej (redaktor naukowy wspólnie z Józefem Krukowskim i Michałem Poniatowskim), Warszawa 2014 ISBN 978-83-64181-46-7,
  • Polskie prawo wyznaniowe. Wybór orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (redakcja naukowa wspólnie z Michałem Poniatowskim), Wydawnictwo Naukowe Academicon, Lublin 2016,
  • Wolność sumienia i religii a bezpieczeństwo i porządek publiczny (współredaktorzy: Jerzy Nikołajew, Konrad Walczuk), Wydawnictwo Unitas, Warszawa 2017.

Przypisy

  1. a b c Kierownictwo – INSTYTUT WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI [online], iws.gov.pl [dostęp 02.01.2024 r.]
  2. dr hab. Paweł Sobczyk, prof. UO [online], Wydział Prawa i Administracji UO, 20.03.2018 r. [dostęp 02.01.2024 r.]
  3. Transparentność wymiaru sprawiedliwości – INSTYTUT WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI [online], iws.gov.pl [dostęp 02.01.2024 r.]
  4. Publikacje z prawa wyznaniowego 2017. ptpw.pl. [dostęp 07.11.2017 r.]
  5. Paweł Sobczyk, Autoreferat. kul.pl. [dostęp 30.05.2017 r.]
  6. Biogram na stronie Uniwersytetu Opolskiego. [dostęp 11.12.2014 r.]
  7. Władze | Wydział Prawa i Administracji UO [online] [dostęp 03.12.2020 r.]
  8. Informacja na witrynie Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego [dostęp 22.10.2016 r.]
  9. dr hab. Paweł Rafał Sobczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.09.2014 r.]
  10. Biogram dr. hab. Pawła Sobczyka w publikacji: Kościoły i inne związki wyznaniowe w służbie dobru wspólnemu, red. Wacław Uruszczak, Katarzyna Krzysztofek, Maciej Mikuła, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2014 r.

Oceń: Paweł Sobczyk

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:11