Aleksander Minkowski to niezwykła postać w polskiej literaturze oraz kulturze. Urodził się 27 lutego 1933 roku w Warszawie, gdzie spędził większość swojego życia. Niestety, zmarł 7 marca 2016 roku, również w stolicy Polski.
Jako polski pisarz, Minkowski zasłynął także jako reportażysta oraz scenarzysta filmowy. Tworzył przede wszystkim pod różnymi pseudonimami, wśród których najbardziej znane to Alex Hunter oraz Marcin Dor.
Życiorys
Aleksander Minkowski, w czasie II wojny światowej, był przetrzymywany z rodzicami na zesłaniu w odległej republice Komi, znajdującej się w obrębie ZSRR. Wspomnienia z tego okresu znalazły swoje miejsce w jego książce Droga do Niury wydanej w 1964 roku oraz w pierwszym rozdziale książki Gruby z 1966 roku. Po ukończeniu III LO we Wrocławiu w 1951 roku, Minkowski postanowił dalej rozwijać swoje umiejętności i przystąpił do studiów z zakresu filologii rosyjskiej na UW.
Jego debiut literacki miał miejsce w 1956 roku, kiedy to swoje utwory opublikował w tygodniku „Przegląd Kulturalny” jako prozaik. Trzy lata później, w 1959 roku, Jerzy Jarocki wystawił w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach jego sztukę „Fałszerz i jego córka”, którą Minkowski napisał wspólnie z Eugeniuszem Kabatcem. W latach 1954–1957 był związany z redakcją „Po prostu”, a następnie, w latach 1958-1961, pracował jako reportażysta w renomowanym tygodniku „Świat”, współpracując z takimi osobistościami jak Lucjan Wolanowski, Wiesław Górnicki, Aleksander Ziemny, Marian Brandys i Kazimierz Dziewanowski. Z Dziewanowskim wspólnie wydali zbiór reportaży zatytułowany „Pięć tysięcy kilometrów przyszłości”, który ukazał się pod egidą Iskry w 1961 roku.
W latach 1969–1972 Minkowski pracował w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie Columbia oraz w Hunter College. Następnie, w latach 1982–1984, był redaktorem tygodnika „Tu i teraz”. Działał również jako prezes polskiej sekcji IBBY od 1978 do 1994 roku i w latach 70. był wybrany na wiceprezesa warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Od 1991 do 1998 pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Skandale”, a później „Nowe Skandale” i „Bez Pardonu”. Ponadto, był prezesem zarządu Fundacji Korczakowskiej Odrodzenie, której celem było stworzenie w Polsce międzynarodowej wioski dziecięcej. Pisarz mieszkał i tworzył w Warszawie, a w latach 1967–1990 był członkiem PZPR.
Niektóre z książek z cyklu „Tropiciele złoczyńców”, opisujących przygody Marty Patton, publikuje pod pseudonimem Alex Hunter. Według badań archiwalnych prowadzonych przez Joannę Siedlecką w książce „Kryptonim ‚Liryka’. Bezpieka wobec literatów w latach 1961–1980”, Minkowski był współpracownikiem służb specjalnych PRL, jednak konsekwentnie zaprzeczał rzetelności tych informacji pochodzących z teczek SB. Pisarz zmarł 7 marca 2016 roku, a jego pogrzeb odbył się 11 marca 2016 roku w Cmentarzu Powązkowskim (Wojskowym) w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 43/45 (kwatera B20-6-9).
Twórczość
Proza
Twórczość Aleksandra Minkowskiego obejmuje wiele dzieł literackich, z których niektóre zostały opublikowane w latach 1958-2008. Jego debiutancka powieść zatytułowana „Błękitna miłość” ukazała się w 1958 roku. Również w 1959 roku pojawiły się kolejne tytuły, takie jak „Nigdy na świecie” oraz „Wahania”. Minkowski nieustannie rozwijał swoją twórczość i w 1961 roku opublikował aż dwa istotne dzieła, „Czterdziestu na górze” i „Wielki poker”.
Warto zauważyć, że kolejne lata przyniosły jeszcze więcej interesujących powieści. Na przykład, w 1962 roku, autor przedstawił „Urlop na Tahiti”, a w 1963 roku „Wyznania odszczepieńca”. W między czasie, w 1964 roku, powstały trzy ważne pisać: „Przygoda nad jeziorem, czyli skarb hrabiego Grotta”, „Droga do Niury” i „Kwiaty dla Klementyny”.
Autor miał również swoje ligowe osiągnięcia literackie, co potwierdzają liczne tytuły wydane w latach 60-tych i 70-tych. Do najważniejszych z nich należy „Niezwykłe lato Izydora i spółki”, które powstało w 1969 roku, a także „Pojedynek z Johnem” z 1970 roku. W 1971 roku Minkowski wydał powieść „Ząb Napoleona”, którą wielu czytelników uznało za jedną z jego mocniejszych pozycji.
Ostatnie dekady twórczości to również wiele nowych prac, w tym „Czarny granit” z 2000 roku oraz „Encyklopedia nastolatki” z 2008 roku. Każde z jego dzieł nosi ślad jego osobistej wizji i zaangażowania w tematykę, jaką porusza.
Warto wspomnieć o jego współpracy z Kazimierzem Dziewanowskim, która zaowocowała tytułem „5000 km przyszłości” wydanym w 1961 roku i związanym z ich wspólnymi zainteresowaniami.
W kooperacji z Eugeniuszem Kabatcem powstała natomiast „Strefa neutralna” w 1960 roku. Dzięki różnorodnym tematom poruszanym w swoich utworach, Minkowski zyskał status jednego z najważniejszych autorów swojego pokolenia.
Cykl Tropiciele złoczyńców
Jednym z najważniejszych cykli twórczości Minkowskiego jest „Cykl Tropiciele złoczyńców”, w skład którego weszły m.in.:
- Marta Patton i ostatnia wola Williama Samsona,
- Marta Patton i gang Belzebuba,
- Marta Patton i Kapłanka Miłości,
- Marta Patton i Klinika Cudów,
- Marta Patton i Amulet Szczęścia,
- Marta Patton i klątwa Jokasty,
- Marta Patton i Miecz Zagłady,
- Marta Patton i kopalnia arcydzieł,
- Marta Patton i Uzdrowiciel z Bombaju,
- Marta Patton i Złoty papirus.
Scenariusze filmowe i telewizyjne
Minkowski nie ograniczał się jedynie do pisania powieści. Jego! zróżnicowana twórczość obejmuje także scenariusze filmowe. W 1961 roku zrealizowano „Kardiogram” inspirowany jego powieścią „Nigdy na świecie”. W kolejnych latach powstały także inne adaptacje, takie jak „Gruby” w 1972 roku oraz „Dyrektorzy” w 1975 roku. Ciekawym wydarzeniem była także praca nad odcinkiem serialu „07 zgłoś się” z 1976 roku, zainspirowanym powieścią „Major opóźnia akcję”.
Znajdziemy tu także „Przyjaciele” z 1979 roku oraz „Szwedzi w Warszawie” z 1992 roku, które zapisały się w pamięci widzów jako charakterystyczne dla swojego okresu epoki.
Sztuki teatralne
Oprócz działalności literackiej, Minkowski angażował się również w pisanie sztuk teatralnych. Jego współpraca z Eugeniuszem Kabatcem zaowocowała dziełem „Fałszerz i jego córka”, które miało premierę w 1959 roku w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach pod reżyserią Jerzego Jarockiego. Kolejne znaczące dzieło, „Szkoła tańców” z 1969 roku, ukazało się na łamach miesięcznika „Dialog”. W 1981 roku premierę miała zaś sztuka zatytułowana „Fenomen”, wystawiana w teatrze w Wałbrzychu.
Nagrody
W życiu Aleksandra Minkowskiego można zauważyć wiele znaczących osiągnięć, które przyczyniły się do jego renomowanej pozycji w polskiej literaturze i kinematografii.
- W 1958 roku otrzymał Warszawską Nagrodę Literacką Młodych za nowelę „Jeden wieczór w Łosiewie”,
- rok później, w 1959, został uhonorowany Nagrodą Wydawnictwa Łódzkiego w pierwszym po wojnie konkursie na powieść współczesną za dzieło „Nigdy na świecie”,
- w 1976 roku zdobył zespołową nagrodę państwową II stopnia za serial „Dyrektorzy”,
- również w 1976 roku uhonorowano go Złotym Ekranem tygodnika „Film” za ten sam serial,
- w tym samym roku Minkowski był także laureatem Kowadła Kuźnicy Krakowskiej za „Dyrektorzy”,
- w 1978 roku na Festiwalu filmowym w Olsztynie zdobył Grand Prix za film „Wysoka Góra”,
- także w tym roku nagrodzono go Orlim Piórem, przyznanym przez dwutygodnik Płomyk (numer 16),
- ostatecznie w 1982 roku odznaczono go nagrodą Prezesa Rady Ministrów.
Przypisy
- filmpolski.pl Aleksander Minkowski [online] [dostęp 27.05.2020 r.]
- Aleksander Minkowski nie żyje. Miał 83 lata. Interia.pl, 07.03.2016 r. [dostęp 07.03.2016 r.]
- Aleksander Minkowski. [dostęp 09.03.2016 r.]
- Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów, Joanna Siedlecka, Warszawa 2008, s. 303–305.
- Polis 2008, Na czterdziestolecie Polski Ludowej.... [dostęp 16.12.2010 r.]
- http://www.pomezaniae.jor.pl/pomez-214.pdf Pomezaniae nr 214, Lipiec 2009 r.
- Księga Pamiątkowa Jubileuszu 50-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu; Wrocław 1996.
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Reggaenerator | Władysław Walter | Anna Piróg | Feliks Topolski | Ekonom (raper) | Jan Tomasz Seweryn Jasiński | Wojciech Gerson | Leszek Prorok | Alicja Raciszówna | Wincenty Kosiakiewicz | Wojciech Pokora | Maciej Faryna | Edmund Rygier | Paweł Kowalewski | Tadeusz Gronowski | Leon Jeannot | Leon Wójcikowski | Melania Chrzanowska-Jastrzębska | Michał Dziadosz | Sergiusz ŻymełkaOceń: Aleksander Minkowski