Wiktor Magnus


Wiktor Władysław Magnus, zawodowy leśnik, przedsiębiorca i aktywny działacz społeczny, przyszedł na świat 3 lipca 1833 roku w Warszawie. Jego życie zakończyło się 27 września 1912 roku, również w stolicy Polski.

Wiktor Magnus był nie tylko osobą związana z branżą leśną, ale także odegrał ważną rolę w rozwoju przemysłu oraz społeczności, w której żył. Jego osiągnięcia i zaangażowanie w sprawy społeczne pozostawiły trwały ślad w historii Warszawy.

Życiorys

Wiktor Magnus przyszedł na świat 3 lipca 1833 roku w stołecznej Warszawie, w rodzinie pochodzącej z herbu Gierałt. Jego ojciec, Karol, był kompozytorem oraz wydawcą utworów znanego Fryderyka Chopina, co niewątpliwie wpłynęło na rozwój artystyczny Wiktora. W roku 1851 udał się do Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnego na Marymoncie, gdzie zakończył naukę z nienagannymi rezultatami.

Po ukończeniu edukacji, Wiktor rozpoczął pracę w leśnictwie. Niestety, z powodu wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym w 1863 roku, został zmuszony do zwolnienia się ze swojego stanowiska. Wkrótce potem przeniósł się z powrotem do Warszawy, gdzie wraz z takimi osobistościami jak Aleksander Makowiecki, Antoni Nagórny oraz Julian Statkowski, stał się współzałożycielem pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Spożywczego „Merkury”. Magnus objął później stanowisko dyrektora tej instytucji.

W 1891 roku, we współpracy z Henrykiem Hussem, Wiktor Magnus założył spółkę, której celem było zbudowanie tramwaju konnego łączącego plac Unii Lubelskiej z Wilanowem. Trzy lata później, w 1894 roku, do tramwajów wprowadzono lokomotywy, a trasa została wydłużona – z Wilanowa przez Powsin, Klarysew, Jeziornę aż do Piaseczna.

Niezwykle zasłużony dla kultury, Wiktor Magnus wykazał się hojnością, fundując w 1897 roku pomnik Fryderyka Chopina w Parku Zdrojowym w Dusznikach, za co zdobył przychylność lokalnych władz. Ponadto, miał udział w wielu organizacjach, takich jak:

  • Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności,
  • wspierał Kasę Pożyczkową dla Przedsiębiorców,
  • wspierał Kasa Pożyczkową dla Rzemieślników i Robotników,
  • Towarzystwo Wzajemnej Pomocy Artystów Muzyków,
  • wspierał fundusz założycielski Filharmonii Warszawskiej,
  • Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, oferując 20 obrazów mistrzów flamandzkich, francuskich, holenderskich, niemieckich oraz włoskich z XVII i XVIII wieku.

Wiktor był żonaty z Marią Głogowską. Para doczekała się dwóch synów: Stanisława Edwarda i Władysława Romana. Niestety, Wiktor Magnus zmarł w Warszawie, a jego doczesne szczątki spoczywają na warszawskich Powązkach.

Przypisy

  1. "Społem" Spółdzielczość Spożywców - Spółdzielczość w zaborach [online], kzrss.spolem.org.pl [dostęp 09.01.2021 r.]
  2. Urząd Dzielnicy Warszawa Wilanów – historia. [dostęp 26.12.2020 r.]

Oceń: Wiktor Magnus

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:12