Las Lindego


Las Lindego, znany również jako Lasek Lindego, to niewielki, ale urokliwy fragment natury w obrębie Warszawy, który rozciąga się na powierzchni około 20,34 hektara. Jego lokalizacja jest dość wyjątkowa, ponieważ otoczony jest ulicami, które tworzą naturalną barierę, chroniąc jednocześnie jego walory ekologiczne.

Jedna z ulic, Marymoncka, stanowi granicę między Lasem Lindego a sąsiednim Lasem Bielańskim, co czyni tę lokalizację jeszcze bardziej interesującą. Warto dodać, że pozostałe granice lasu to ulica Twardowska oraz budynki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy Barcickiej, a także ulica Kasprowicza.

Ten mały, leśny ekosystem nie tylko sprzyja wypoczynkowi mieszkańców Warszawy, ale także stanowi ważny element miejskiego krajobrazu, przypominając o wartości ochrony terenów zielonych w miejskiej przestrzeni.

Opis

„Las Lindego, pierwotnie stworzony jako park w okresie międzywojennym, nosi nazwę na cześć ulicy, która z kolei została nazwana po polskim językoznawcy Samuelu Lindego. W okresie niemieckiej okupacji, niestety, większość drzew została wycięta i użyta na opał. Odbudowa drzewostanu miała miejsce po zakończeniu II wojny światowej, w roku 1945.

Na obszarze lasu można zauważyć kilka interesujących elementów historycznych, w tym kilkumetrowy wał, który jest pozostałością po strzelnicy Bielańskiego Pola Wojennego, gdzie w XIX wieku trenowała armia rosyjska. Dodatkowo w pobliżu znajdują się ruiny starej kotłowni związanej z Szpitalem Bielańskim.

Warto również wspomnieć, że przez teren lasku okresowo przepływa Potok Bielański, dodając naturalnego uroku temu miejscu.

Przypisy

  1. Piotr Wierzbicki. No to jadziem na Bielany... na dwóch kółkach. „Skarpa Warszawska”, marzec 2022 r.
  2. Jarosław Zieliński: Bielany. Przewodnik historyczny. Wydawnictwo RM, 2015 r. s. 19. [dostęp 14.02.2019 r.]
  3. Uroczysko Las Lindego - Zielona Warszawa. [dostęp 30.07.2014 r.]

Oceń: Las Lindego

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:10