Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia”


Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia” to wyjątkowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który znajduje się w malowniczym parku Arkadia. Jest on zlokalizowany w sercu warszawskiej dzielnicy Mokotów, oferując odwiedzającym niezwykłe walory estetyczne oraz wyjątkowe doświadczenia związane z naturą.

Tereny tego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego przyciągają nie tylko miłośników przyrody, ale także wszystkich, którzy pragną spędzić czas w harmonii z otaczającym ich krajobrazem. To miejsce jest idealne do rekreacji, spacerów oraz obcowania z naturą.

Opis

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia” zajmuje powierzchnię 14,01 ha i stanowi istotny element ochrony cennego kompleksu zieleni parkowej, który charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi oraz przyrodniczymi. Powstał dzięki uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy, która została podjęta 10 lipca 2008 roku.

Ten zespół został stworzony w celu ochrony zróżnicowanej rzeźby terenu, która posiada ciekawe walory widokowe, a także jest silnie związana historycznie z sąsiednim zespołem pałacowo-parkowym Królikarnia. W skład obszaru wchodzi część skarpy warszawskiej, która zachowała swoje naturalne cechy mimo działalności człowieka (inne fragmenty w regionie uległy znacznemu przekształceniu poprzez tarasowanie lub zakrycie ziemią). Na wspomnianej skarpie znajdują się również naturalne źródła i wysięki, które zasilają położone po jej stronie niżej zbiorniki wodne.

W obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego znajdują się trzy stawy, w tym Arkadia oraz Stawy pod Królikarnią. Dodatkowo w tej lokalizacji występuje także Rów Piaseczyński, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym pod względem przyrodniczym.

Flora i fauna

Obszar parku wyróżnia się wyjątkową bioróżnorodnością, co jest niezwykle rzadkie w rozwiniętej urbanizacji Warszawy. Oprócz celowych nasadzeń, w obrębie parku znajdują się także roślinności, które wyrosły naturalnie na skarpie oraz w obszarze podskarpiowym. Na skarpie dominują takie gatunki drzew, jak klon zwyczajny, klon jesionolistny oraz wiąz pospolity.

W niższych partiach, w rejonie źródliskowym, można natknąć się na olsy, z wyraźnie dominującą olszą czarną, co czyni ten park unikalnym w Warszawie.

Skarpa parku „Arkadia” stanowi ważne siedlisko, a zarazem element korytarza migracyjnego dla wielu chronionych gatunków zwierząt. Gatunki te wymienione są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku dotyczącego dziko występujących zwierząt objętych ochroną, a także zasady ochrony wynika z Konwencji Berneńskiej. W parku można spotkać między innymi następujące ptaki:

  • dzięcioł średni (wpisany w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej), dzięcioł duży, dzięcioł zielony oraz dzięciołek,
  • puszczyk zwyczajny,
  • rudzik, słowik szary, kowalik zwyczajny, pełzacz leśny, wilga, dzwoniec oraz grubodziób,
  • czyżyk i jemiołuszka, które są widoczne poza sezonem lęgowym.

Warto zaznaczyć, że zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia” graniczy z ekologicznymi obszarami „Fragment Skarpy Warszawskiej im. J. Kusocińskiego” oraz „Fragment Skarpy Warszawskiej im. Cz. Łaszka”, co sprzyja zachowaniu korytarza ekologicznego dla migracji różnych organizmów.

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 01.01.2024 r.
  2. ŁukaszŁ. Szkudlarek ŁukaszŁ., Analiza powierzchniowa zlewni. Charakterystyka i ocena funkcjonowania układu hydrograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem systemów melioracyjnych na obszarze m.st. Warszawy, 2015, s. 18–19, 25–26 [dostęp 01.01.2022 r.].
  3. Zdzisław Biernacki: IV. Geomorfologia i wody powierzchniowe. W: Wisła w Warszawie. Warszawa: Biuro Zarządu m.st. Warszawy, Wydział Planowania Przestrzennego i Architektury, 2000, s. 57. ISBN 83-907333-7-4. [dostęp 19.11.2021 r.]
  4. Uchwała w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „ARKADIA”.

Oceń: Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia”

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:19