Pałac Myślewicki to znakomity przykład architektury pałacowej, który ukrywa się w malowniczym otoczeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Ten niezwykły obiekt nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale również ma bogatą historię, co czyni go ważnym punktem na mapie kulturowej stolicy.
Wzniesiony w XVIII wieku, pałac stanowi doskonały przykład stylu klasycystycznego, który zyskał popularność w tamtym czasie. Jego piękne elewacje oraz starannie zaprojektowane wnętrza sprawiają, że każdy kto odwiedza to miejsce, może poczuć jego wyjątkowy klimat.
Historia
Pałac Myślewicki w Warszawie został zbudowany na rozkaz Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach od 1774 do 1779, według projektu znanego architekta Dominika Merliniego, który zaprojektował go w stylu wczesnoklasycystycznym. Nazwa pałacu wywodzi się od pobliskiej, nieistniejącej wsi Myślewice.
Początkowo w budynku zamieszkiwali dworzanie królewscy, jednak w późniejszych latach przeszedł on w ręce księcia Józefa Poniatowskiego. Warto zauważyć, że w kartuszu nad wejściem znajdują się jego inicjały. W okresie międzywojennym pałac stał się rezydencją komendanta Warszawy, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a potem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Budowla przetrwała II wojnę światową, po której wydział Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy przekształcił ją w magazyn mebli oraz detali architektonicznych. Pałac zachował status budynku rządowego, a w jego wnętrzach były usytuowane apartamenty gościnne Urzędu Rady Ministrów. W tym miejscu zatrzymywali się znani goście, tacy jak przywódca Jugosławii Josip Broz Tito, indyjska premier Indira Gandhi oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon. W 1980 roku budynek został przekazany Muzeum Łazienki Królewskie.
W latach 1958–1970 w jadalni pałacu toczyły się tajne rozmowy między ambasadorami Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do nawiązania stosunków dyplomatycznych między tymi krajami. Zdarzenia te upamiętnia tablica umieszczona przy wejściu do pałacu.
Remont pałacu Myślewickiego zakończono w 2015 roku jako część szerokich prac renowacyjnych realizowanych w kompleksie Łazienek. W ramach renowacji naprawiono więźbę dachową, wymieniono pokrycie dachu na miedziane oraz odnowiono elewację. W 2019 roku przed gmachu odsłonięto pomnik Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.
Opis budynku
Główny korpus budynku, który składa się z trzech kondygnacji, jest doskonale zaprojektowany i posiada niszę wejściową, która przebiega przez całą jego wysokość. Jest on otoczony ćwierćkolistymi skrzydłami. Fasadę pałacu zdobi ogromna muszla z rzeźbami autorstwa Jakuba Monaldiego, przedstawiająca Zefira i Florę. Charakterystyczne dla tego okresu, łagodne wygięcia dachów nawiązują do chińskich wzorów.
Budynek zachował oryginalny XVIII-wieczny wystrój malarski, w tym polichromie w sieni i na klatce schodowej, wykonane przez Antoniego Herliczkę. W jadalni, zaaranżowanej na parterze, znajdują się weduty miast włoskich, namalowane przez Jana Bogumiła Plerscha, nadwornego artystę Stanisława Augusta. Wyjątkowe przedstawienia obejmują widok zamku i mostu Świętego Anioła w Rzymie, papieskiej willi Piusa VI w Watykanie oraz dwa widoki placu Świętego Marka w Wenecji.
W pokoju krajobrazowym do dziś zachowały się jedne z ośmiu rokokowych widoków z antycznymi ruinami, które także są dziełem Herliczki. Co istotne, w pałacu znajduje się jedna z dwóch zachowanych XVIII-wiecznych łazienek w Polsce (druga to łazienka Izabeli Lubomirskiej z pałacu w Wilanowie). Do dziś przetrwały liczne stiuki, marmurowe wykończenia oraz plafon Zefir i Flora, autorstwa Plerscha, będący jedynym zachowanym malowidłem artysty w pałacowym wnętrzu Warszawy. Ta wyjątkowa łazienka jest połączona sekretnymi schodami z sypialnią umiejscowioną piętro wyżej, co sugeruje, że mogła być wykorzystywana przez samego władcę.
Przypisy
- Izabela Zychowicz, Jadwiga Abramowicz: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Warszawa: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 2013, s. 151 i 152. ISBN 978-83-935584-3-8.
- Pałac Myślewicki | Łazienki Królewskie [online], lazienki-krolewskie.pl [dostęp 13.03.2019 r.]
- Tomasz Urzykowski. Łazienki piękniejsze i bez asfaltu. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 11.09.2015 r.
- Pomniki Pomnik Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. [w:] Muzeum Łazienki Królewskie [on-line]. [dostęp 27.01.2021 r.]
- a b Grzegorz Piątek: Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944−1949. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B, 2020, s. 110. ISBN 978-83-280-3725-0.
- Marek Kwiatkowski: Muzeum Łazienki Królewskie, w: 200 lat muzealnictwa warszawskiego. Dzieje i perspektywy. Warszawa: Arx Regia Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie, 2006, s. 134. ISBN 978-83-7022-160-7.
- Stanisław Łukasiewicz: Byłem sekretarzem Bieruta. Wspomnienia z pracy w Belwederze w latach 1945–1946. Kraków: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 106. ISBN 83-03-01927-9.
- MarekM. Kwiatkowski MarekM., Wielka Księga Łazienek, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000, s. 54-56.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac Potockich w Warszawie | Pałac Na Wyspie | Pałac Paca w Warszawie | Pałac Pod Blachą | Pałac Przebendowskich w Warszawie | Pałac Przezdzieckich w Warszawie | Pałac Rembielińskiego w Warszawie | Pałac Sapiehów w Warszawie | Pałac Sierakowskiego | Pałac Szaniawskich w Warszawie | Pałac Młodzieży w Warszawie | Pałac Marii Przeździeckiej w Warszawie | Pałac Kultury i Nauki | Pałac Kossakowskich w Warszawie | Pałac Konstantego Zamoyskiego w Warszawie | Pałac Jabłonowskich w Warszawie | Pałac Branickich w Warszawie (ul. Miodowa) | Pałac Biskupów Krakowskich w Warszawie | Pałac Marii Radziwiłłowej w Warszawie | Resursa Obywatelska w WarszawieOceń: Pałac Myślewicki w Warszawie